Ortadoğu haber | Eş-Şark El-Avsat

İngiltere Savunma Bakanı: DEAŞ üyesi İngilizler öldürülmeli ve geri dönmeleri engellenmeli - ŞARKUL AVSAT
English edition of Asharq Al-Awsat - the world’s premier pan-Arab daily. News, Politics, Middle-East, Saudi Arabia, Oponion, and Lots more...
Avrupa, DÜNYA

İngiltere Savunma Bakanı: DEAŞ üyesi İngilizler öldürülmeli ve geri dönmeleri engellenmeli

İngiltere Savunma Bakanı Gavin Williamson, DEAŞ örgütüne katılan İngilizlerin görüldüğü yerde öldürülmesi ve ülkeye geri dönmelerinin engellenmesini istedi.

Williamson, Daily Mail gazetesine verdiği röportajda “Ölü bir teröristin İngiltere’ye zarar veremeyeceği görüşündeyim” ifadelerini kullandı. İngiltere Savunma Bakanı, bu tehdidi yok etmek ve ortadan kaldırmak için çaba sarf edilmesi gerektiğinin altını çizdi. Suriye ve Irak dışındaki ülkelere kaçan terör örgütü üyesi İngilizlerin izini sürdüreceğine ve İngiltere’ye geri dönmelerini engelleyeceğine söz verdi.

Zekeriya Rahman’ın İngiltere Başbakanı Theresa May’a bombalı ve bıçaklı saldırı planlamak suçlamasıyla mahkemeye çıkarılmasının ardından açıklamalarda bulunan Savunma Bakanı, teröristler için kendilerini güvende hissedecekleri bir yer olmaması gerektiğini söyledi. Williamson, “Böylece diğer ülkelerde nefretlerini ve ölüm kültürünü yayma fırsatı bulamazlar” diye konuştu.

İngiltere Başbakanı’na suikast planlamakla suçlanan Rahman, çantasına gizlenmiş bir bomba ile önce Downing Caddesi’ndeki Başbakanlık Konutu’nun kapılarını havaya uçurmayı ardından da May’e bıçakla saldırarak öldürmeyi planlamakla suçlanıyor.

İddialara göre Rahman, hazırlık aşamasında bölgede keşif yaptı.

Rahman, Muhammed Akib İmran isimli adamın yardımıyla başka bir terör saldırısı hazırlığında bulunmakla da suçlanıyor.

21 yaşındaki Muhammed Akib İmran, 20 yaşındaki Zekeriya Rahman ile birlikte DEAŞ terör örgütüne üye olmak suçlamasıyla mahkemeye çıkarıldı.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube

ÖNCEK_ HABERSONRAKİ HABER

Haberlere abone

Asharq Al-Awsat Haber
Email adresi