Ortadoğu haber | Eş-Şark El-Avsat

Putin, yeniden aday olacağını açıkladı - ŞARKUL AVSAT
English edition of Asharq Al-Awsat - the world’s premier pan-Arab daily. News, Politics, Middle-East, Saudi Arabia, Oponion, and Lots more...
Avrupa, DÜNYA, Rusya, Türkiye

Putin, yeniden aday olacağını açıkladı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, dün, yeni yapılacak başkanlık seçimlerinde yeniden aday olmak istediğini açıkladı. Putin’in aday olacağı tahmin edilirken, adaylığı açıklamasının zamanlaması medya ve siyasette geniş yankı uyandırdı.

Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov, Putin’in adaylığını açıklamasından birkaç saat önce yaptığı açıklamada, “Putin’in bugün adaylığını açıklayacağına dair iddialar spekülasyondan ibaret. Başkan Putin, istediği zaman adaylığını koyabilir buna hazırlıklı olmalıyız” demişti. İktidardaki Rusya Birlik Partisi ise Putin’in açıklamasından kısa süre sonra adaylığını desteklediğini açıkladı. Konuya ilişkin bir açıklama yapan Rusya Birlik Partisi Parlamento Grubu Başkan Yardımcısı Anriy İsayev, “Başkan Putin tarafından kurulan partimiz elbette onun adaylığını destekleyecek. Putin’i ulusal bir lider olarak gören halkımızın mutlak çoğunluğunun da onu destekleyeceğine inanıyorum” dedi.

“Halk desteklerse neden olmasın”

Putin, Başkanlık seçimlerine adaylığını, ülkenin en büyük otomobil üretim tesisi olan Gas’ın kuruluş yıldönümü münasebetiyle buraya yaptığı ziyarette gerçekleştirdiği konuşmada açıkladı. Gas Otomobil üretim tesisi, Sovyetler Birliği (SSCB) döneminde kurulmuştu. Putin, Gas Otomobil üretim tesislerine gerçekleştirdiği ziyarette işçilerle bir araya geldi. İşçilerden biri Putin’e, “Size Başkanlığa aday olup olmayacağınızı sordular, siz de eğer halk desteklerse neden olmasın dediniz. Bugün, size hepimiz sizi destekliyoruz diyoruz. Bize bir hediye verin ve başkanlığa adaylığınızı burada açıklayın” dedi. Bunun üzerine söz alan Putin, işçilerin yoğun desteği arasında, “Gerçekten de adaylığımı açıklamam için bundan daha iyi bir zaman ve mekan olmazdı. Desteğiniz için teşekkür ederim. Elbette, Rusya Federasyonu Devlet Başkanlığı’na aday olacağım” şeklinde konuştu.

Eski SSCB Subayı olan Vladimir Putin, siyasi kariyerine Eski St. Petersburg Valisi Anatoly Sobchak’ın yardımcılığını yaparak başladı. Moskova’daki çeşitli resmi kurumlarda çalışan Putin, bu süre içinde Rus İstihbarat Teşkilatı (KGB) Başkanlığını, Rus Ulusal Güvenlik Meclisi Başkanlığı ve Başbakanlık görevlerini üstlenen Putin, SSCB’nin dağılmasından sonra ilk Rusya Devlet Başkanı olan Borris Yeltsin tarafından Başkanlığa aday gösterilmişti.

Anayasa değiştirildi

Yeltsin, 2000 yılında görevinden istifa edince Putin’i Başkan Vekili olarak atamıştı. Aynı yılın Mart ayında yapılan Başkanlık seçimlerinde ilk adaylığında Devlet Başkanı seçildi. O dönem 4 yıl olan Rusya Devlet Başkanlığı süresinin üçüncü yılı olan 2003 senesinde ikinci kez adaylığını açıklayan Putin, yeniden Başkan seçilerek 2008 yılına kadar görevinde kaldı. İki dönemlik Başkanlık süresi sona eren Putin, Rusya Anayasası’na göre üçüncü kez aday olamıyordu. 2008 yılında yapılan seçimlerde Dimitri Medvedev’i Başkanlık koltuğuna oturtarak, kendisi de Başbakanlık görevini üstlendi. Bu süre içinde Anayasa’da gerekli değişikliği yaparak, Başkanlık süresini 7 yıla çıkaran Putin, 2012 seçimlerinde bir kez daha Başkan seçildi. Rusya’da yeni Başkanlık seçimi 7 Mayıs 2018 tarihinde gerçekleştirilecek.

Rusya’da şuana kadar yapılan anketler, Putin’in, 7 Mayıs 2018 seçimlerinde oyların büyük çoğunluğunu alarak, yeniden Devlet Başkanı seçileceğini gösteriyor. Putin’in yanısıra, 2018 seçimlerinde muhafazakar kanattan adayların yanısıra, Komünist Parti Lideri Gennadi Zyuganov ve Liberal Demokrat Parti Lideri Vladimir Jirinovski gibi liderlerin 2018 seçimlerinde aday olması bekleniyor.

Ksenia Sobchak adaylığını açıklayan ilk isim oldu

Rusya’da 2018 yılında yapılacak Başkanlık seçimlerine, geleneksel adayların yanı sıra sürpriz isimler de adaylığını açıklamıştı. Bunlardan en öne çıkanlarından biri Putin’in yardımcılık yaptığı eski St. Petersburg Valisi Anatoly Sobchak’ın kızı olan Ksenia Sobchak da adaylığını açıkladı. 35 yaşındaki Sobchak, 18 Ekim tarihinde, resmi internet sitesinde yayınladığı video ile adaylığını açıklayan ilk Başkan adayı olmuştu.

Başkanlığa son olarak, Rusya Devlet Başkanlığı İşçi Haklarını Koruma Müzakerecisi Borris Titov aday olduğunu açıklamıştı. Titov, Kremlin tarafından uygulanması beklenen ekonomik kalkınma planının hazırlayıcısı olarak biliyor.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube

ÖNCEK_ HABERSONRAKİ HABER

Haberlere abone

Asharq Al-Awsat Haber
Email adresi