Ortadoğu haber | Eş-Şark El-Avsat

Lübnan'da 14 Mart Bloku dağılıyor mu? - ŞARKUL AVSAT
English edition of Asharq Al-Awsat - the world’s premier pan-Arab daily. News, Politics, Middle-East, Saudi Arabia, Oponion, and Lots more...
ORTADOĞU

Lübnan’da 14 Mart Bloku dağılıyor mu?

Başbakan Saad Hariri’nin liderliğini yaptığı Müstakbel Hareketi ile Ketaib arasındaki artan anlaşmazlık nedeniyle, 14 Mart Bloğu dağılma aşamasına gelse de İran hegemonyasına karşı Blok içerisindeki taraflar arasındaki buzlar eriyor.

2005 yılında eski Başbakan Refik el-Hariri’nin suikast sonucu öldürülmesinin ardından ortaya çıkan 14 Mart Blok’u İran hegemonyasına karşı yeni bir hareket oluşturmayı amaçlıyor. Önümüzdeki Mayıs ayında yapılacak seçimlerdeki kampanyada da bu ana tema işlenecek.

14 Mart Bloku Genel Sekreterlik Koordinatörü Faris Said,ülkedeki farklı kesimlerin “Lübnan kimliği” ekseninde buluşabileceğini belirtti. Said şu ifadeleri kullandı: “14 Mart Bloku hiçbir zaman siyasi bir örgüt olmadı. Siyasi şahsiyetler ve partiler arasında ittifak kurmadı. Aksine Suriye hegemonyasına karşı egemenlik ve bağımsızlık temelli fikirsel bir platform oldu. Şu an da İran hegemonyasına karşı.”

Geçtiğimiz Eylül ayında Said ve yanında bulunan kişiler, ‘Ulusal Girişim Hareketi’ başlatmaya karar verdiklerini duyurdular. Said sözlerine şöyle devam etti: “Bu hareketin kurucu konferansını düzenlemek için doğru anı bekleniyor. Temel amacı İran’ın Hizbullah vasıtasıyla Lübnan’a hakim olma hegemonyasına karşı olmak, bağımsızlık ve özgürlük için mücadele etmek”

Said, Hariri’nin Hizbullah ile mücadelede zayıf kaldığını iddia etti. Başbakanın bakış açısına saygı duyduğunu, fakat karşılığında, kendi bakış açısına da saygı duyulmasını istediğini belirten Said, “Hizbullah’ın şartlarına boyun eğmek istikrar kategorisine girmiyor. Her ne kadar Ketaib ile işbirliğini kabul etsek de İran hegemonyasıyla yaşamak ülkenin huzuru anlamına gelmiyor. 14 Mart Bloku’nda Sünni Müstakbel Hareketi’nin yanı sıra Maruni Lübnan Güçleri (Ketaib), Lübnan Ulusal Bloku, Bağımsızlık Hareketi; Ermeni Sosyal Demokrat Hınçak Partisi, Ermeni Demokratik Liberal Parti, Özgür Şii Hareketi gibi partiler yer alıyor” ifadelerini kullandı.

2009 seçimlerinde Esed rejimine yakın partiler 8 Mart Bloku’nu kurmuştu. 8 Mart Bloku’nda İran yanlısı Şii Hizbullah, seküler Şii Emel Hareketi, Maruni Özgür Vatansever (Ulusalcı) Parti, Dürzi Demokrat Parti, Sünni Zafer Hareketi, Ermeni Devrimci Federasyon, Alevi Demokratik Arap Partisi gibi partiler yer alıyor.

Buna karşılık, 14 Mart Bloku “Hizbullah’a karşı alınacak en iyi politika” konusundaki büyük görüş farklılıklarından dolayı dağılmıştı. Meclis Başkanı Nebih Berri ile Cumhurbaşkanı Mişel Avn arasındaki ilişkiye karşı, özellikle son siyasi krizde birliğini 8 Mart Bloku 14 Mart Blokuna göre bozmadı.

Müstakbel Hareketi’ndeki, Muhammed Kabbani, önceki bölünmenin 8-14 Mart Blok’u arasındaki karşıtlığın artık mevcut olmadığını belirtiyor.
Kabbani Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada bugün herkes, istediğini kadroya katılabilir. Bizler (gelecekte) partilerin çoğuyla iyi ilişkiler aramaktayız, Kabbani, mevcut eğiliminin bir takım tartışmalardan “Hizbullah ile bağlantı kurduğunu” ve buna bir takım konularda katılmadığımızı belirttik, dedi. “Yapmaya çalıştığımız şey, görüş farklılıklarından kaçınarak reddettiğimiz çatışmalara yol açılmasını önlemek.”

Kabbani, “herkes tarafından iyi bilinen siyasi çizgimiz var ayrıca bizi taraflardan herhangi biriyle önceden konumlandırmayın. Herhangi bir taraftan partiden bize katılmak isteyenler olursa, biz onlara “hoşgeldiniz” deriz” dedi.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube

ÖNCEK_ HABERSONRAKİ HABER

Haberlere abone

Asharq Al-Awsat Haber
Email adresi