Ortadoğu haber | Eş-Şark El-Avsat

Silah satan şirketler, 5 yıl sonra ilk kez karını artırdı - ŞARKUL AVSAT
English edition of Asharq Al-Awsat - the world’s premier pan-Arab daily. News, Politics, Middle-East, Saudi Arabia, Oponion, and Lots more...
DÜNYA

Silah satan şirketler, 5 yıl sonra ilk kez karını artırdı

Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü’nün bugün yayınladığı verilere göre, dünyadaki en büyük 100 askeri malzeme ve askeri hizmet sağlayan şirket, bu yıl 2016’ya oranla yüzde 1.9 kar artışı sağlayarak 375 milyar dolar kazandı.

Enstitü, silah satışında 5 yıl sonra ilk kez kar artış elde edildiğini ve bu alanda en fazla kar eden şirketlerin ABD ve Batı Avrupa şirketleri olduğunu vurguladı.

Dünya’nın en büyük 100 askeri malzeme ve askeri hizmet sağlayan şirketinin 63’ünün ABD ve batı Avrupa şirketleri olduğuna dikkat çekilirken, bu şirketlerin 2016 yılına göre yüzde 82 oranında kar artışı elde ettiği belirtildi.

Lockheed Martin şirketi, dünyanın en büyük silah şirketi olma özelliğini korurken, bu yıl elde ettiği 40.8 milyar dolarlık kazançla, 2015 yılına göre yüzde 10 kar artışı sağladı.

Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü, 1966 yılında İsveç Parlamentosu aracılığıyla kurulmuştu. Dünya’daki askeri harcamalar ve çatışmalar üzerine araştırmalar yapan Enstitü, 2002 yılından beri silah satışı üzerine araştırmalar yapıyor.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube

ÖNCEK_ HABERSONRAKİ HABER

Haberlere abone

Asharq Al-Awsat Haber
Email adresi