Ortadoğu haber | Eş-Şark El-Avsat

Suudi Arabistan’dan vatandaşlara 560 milyon dolarlık destek - ŞARKUL AVSAT
English edition of Asharq Al-Awsat - the world’s premier pan-Arab daily. News, Politics, Middle-East, Saudi Arabia, Oponion, and Lots more...
SUUDİ ARABİSTAN

Suudi Arabistan’dan vatandaşlara 560 milyon dolarlık destek

Suudi Arabistan Vatandaş Hesabı Programı, bugün, Ocak ayında devlet desteği hakkı kazanan vatandaşların banka hesaplarına 2.1 milyar riyal (560 milyon dolar) aktardı.

Konuya ilişkin bir açıklama yapan Vatandaş Hesabı Programı Müdürü Ali Bin Hadi Racihi, “İlk rakamlara göre, aile ve bireylerin yüzde 50’si, ikinci kez yapılan destek ödemesi kapsamında ortalama olarak 935 riyal (250 dolar) tutarında aile desteği kazandı. Program tarafından, 11 milyon vatandaşa para desteği sağlanmış oldu” dedi.

Racihi, yeni ödenekle birlikte 800 bin aileye yaklaşık 900 riyal (240 dolar) değerinde para desteği sağlanırken, söz konusu ailelerin yüzde 26’sının ise ödenekten kısmi pay elde ettiğini sözlerine ekledi.

Ödenekler 1 milyar dolara ulaşacak

Açıklamasında, ikinci kez yapılan ödenekle, vatandaşların hesabına yatırılan para desteği tutarının 4 milyar riyale (1.06 milyar dolar) ulaştığını dile getiren Racihi, üçüncü ödeneğin 10 Şubat tarihinde gerçekleştirileceğini ve ödenekten 10 Ocak tarihi öncesi başvuru yapan vatandaşların faydalanacağını belirtti.

Suudi Arabistan yönetimi, ülkede gerçekleştirilen yeni ekonomik düzenlemenin ailelere getireceği muhtemel olumsuz etkilerin giderilmesi amacıyla Vatandaş Hesabı Programı’nı kurmuştu. Program kapsamında yapılan ödemelerle, yakıt ve elektrik fiyatlarının artması ve gıda fiyatlarına getirilen zammın etkilerinin giderilmesi hedefleniyor.

Vatandaş Hesabı Programı yöneticileri, yardım sağlanan vatandaşların, ödenekleri takip etmeleri amacıyla oluşturulan internet portalı aracılığıyla ödemelerin hesaba gecikmeli olarak geçmesi nedeniyle şikayet sunmaları üzerine vatandaşların mağdur olmamaları için ödemelerin zamanlaması konusunda titizlikle davranıyor.

Program yetkilileri, bu kapsamda, aylık ödemelerin haftasonu tatiline (Cuma, Cumartesi) denk gelmesi halinde memurların cumartesi gününde de çalışarak ödenekleri vatandaşlara verecekleri belirtti.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube

ÖNCEK_ HABERSONRAKİ HABER

Haberlere abone

Asharq Al-Awsat Haber
Email adresi