Ortadoğu haber | Eş-Şark El-Avsat

Yemen hükümeti: Husiler sivillere karşı savaş suçu işliyor - ŞARKUL AVSAT
English edition of Asharq Al-Awsat - the world’s premier pan-Arab daily. News, Politics, Middle-East, Saudi Arabia, Oponion, and Lots more...
ARAP DÜNYASI

Yemen hükümeti: Husiler sivillere karşı savaş suçu işliyor

Yemen Dışişleri Bakanlığı, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres’e, BM Yemen Özel Temsilcisi İsmail Vild eş-Şeyh Ahmed’e ve Yemen’de barışı destekleyen 19 ülkenin büyükelçilierine darbeci Husi milislerinin ve siyasi güçlerinin işlediği savaş suçları ve insan hakları ihlalleri hakkında bilgi verdi. Bakanlık ayrıca Husilerin işlediği insanlık suçları hakkında BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği’ni de (OHCHR) bilgilendirdi.

Dışişleri Bakanlığı gönderdiği mektupta, Husi milislerin, aralık ayında Yemen eski Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih’in öldürülmesi, cesedinin alıkonulması ve Genel Halk Kongresi Partisi liderleri ve üyelerine yönelik işkence ve baskıda bulunulduğunu aktardı. Süreçte Husilerin kontrolü altındaki hapishanelerde bulunan tutukluların infaz edilmesinin yanı sıra sivillere yönelik insan hakları ihlallerinin daha da arttığını kaydetti.

Yemen Resmi Haber Ajansı tarafından aktarılan mektuptaki duyurda, söz konusu eylemlerin terör saldırılarından farklı olmadığının belirtildiği belirtildi. Bakanlık ayrıca belirtilen Husi milisleri tarafından uygulanan terör eylemlerinin hedefinde Husi karşıtlarını yok etmek ve toplum üzerinde korku oluşturarak bölgede istikrarsız bir ortam oluşturmak olduğunu aktardı. Bu yolla Tahran’ın gündemde kaos etkisinin yayma ve dünyanın en önemli ekonomilerinin bulunduğu bölgede egemen güç olma emeline hizmet ettikleri belirtildi. Bakanlık, darbeci Husi milisler tarafından işlenen ve uluslararası insan haklarını ihlal eden eylemlerin savaş suçu olduğunu, uluslararası normlara ve kanunlara aykırı bir durum teşkil ettiğini ve faillerinin uluslararası mahkemelerde savaş suçlusu olarak yargılanması gerektiğini vurguladı. Bu ve benzeri ihlallerin devam etmesinin uluslararası toplumu, özellikle de ahlaki, insani ve hukuki açıdan insan hakları ile ilgilenen tüm kuruluşların sorumluluğunda olduğunun altı çizildi.

Yemen Dışişleri Bakanlığı ayıca BM, BM Yemen Özel Temsilcisi ve barışı destek veren ülkeler ile OHCHR’in bu suçları kınamalarının yanı sıra Husilerin durdurulması ve cezaevlerinde canlı kalkan olarak kullanılan kişilerin kurtarılması için derhal müdahale etmelerini istedi. Uluslararası toplumu milisleri her türlü baskıdan vazgeçemeye ve cezaevlerindeki tutukluları serbest bırakmaya zorlamaları çağrısında bulundu.

Husilerin soygunu devam ediyor

Yemen hükümeti de Husileri darbe ile bir trilyon Yemen riyalinin (yaklaşık 4 milyar dolar) yanı sıra nakit rezervlerindeki yaklaşık 5.2 milyar doların ortadan kaybolması ve yağmalanmasından sorumlu tuttu.

Ahmed Ubeyd bin Dağr liderliğindeki Yemen hükümeti konuyla ilgili bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantıda Husi milislere Yemen halkının çıkarlarına saygı gösterme çağrısı yapıldı.

Yemen Resmi Haber Ajansı’na göre hükümet toplantıda, yerel para biriminin hızlı bir şekilde değer kaybetmesinin önüne geçilmesi için bazı ekonomik önlemler tartışıldı.

Yemen Başbakanı Dağr toplantıda, döviz kurundaki bozulmayı önlemek için özel bankalar ve yatırım şirketleri tarafından yapılan kontroller yoluyla daha etkili bir mekanizmanın benimsemesine ihtiyaç olduğunu vurguladı. Merkez Bankası’nın devam eden bu değer kaybını durdurmak için “güvenlik sübabı” rolü oynaması gerektiğinin altını çizdi.

Hükümetin üzerinde çalıştığı çözümlerin ve iyileştirme hamlelerinin döviz kuru dengesinin korunmasına katkıda bulunacağını belirten Başbakan piyasayı teşvik etmenin yanı sıra gurbetçilerin paralarından yararlanmak için hükümetin bir dizi girişimde bulunacağını ifade etti.

Toplantıda tasarruf önlemleri alınması önerisinin yanı sıra piyasadaki değişken fiyatlandırmaların da durdurulması istendi. Durumdan istifade etmeye çalışarak ürünlerde yüksek fiyatlar belirleyenlere karşı caydırıcı tedbirler alınması kararlaştırıldı.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube

ÖNCEK_ HABERSONRAKİ HABER

Haberlere abone

Asharq Al-Awsat Haber
Email adresi