Ortadoğu haber | Eş-Şark El-Avsat

Irak, Soçi'deki Suriye Ulusal Diyalog Kongresi’ne katılmayı talep etti - ŞARKUL AVSAT
English edition of Asharq Al-Awsat - the world’s premier pan-Arab daily. News, Politics, Middle-East, Saudi Arabia, Oponion, and Lots more...
ORTADOĞU

Irak, Soçi’deki Suriye Ulusal Diyalog Kongresi’ne katılmayı talep etti

Irak, Ocak sonunda Soçi’de yapılması planlanan Suriye Ulusal Diyalog Kongresi’ne katılmayı talep etti.

Irak’ın Moskova Büyükelçisi Haydar Mansur Hadi Elezari Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, ülkesinin müzakerelere gözlemci olarak katılımının “gerekli” olduğunu ve komşu ülke Suriye’deki durumun Irak’taki iç durum üzerinde doğrudan etkisinin bulunduğunu söyledi.

Suriye’deki ateşkesin garantörü Türkiye, Suriye ve İran tarafından yönetilen bu diyaloglarda Mısır ve Çin’in gözlemci olarak katılmasını istedikleri söyleniyor.

Cenevre’de görüşmelerinde sonuçsuz kaldı

Geçtiğimiz ay sona eren Cenevre görüşmeleri somut bir adım atılmadan sona erdi. Rusya, ülkesinde ulusal diyalog konferansı düzenlenmesi çağrısında bulundu. Rus Dışişleri Bakanlığı web sitesinde konferansa davetli 33 Suriye oluşumunun listesini yayınladı.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube

ÖNCEK_ HABERSONRAKİ HABER

Haberlere abone

Asharq Al-Awsat Haber
Email adresi