Ortadoğu haber | Eş-Şark El-Avsat

Petrol son 3 yılın zirvesinde - ŞARKUL AVSAT
English edition of Asharq Al-Awsat - the world’s premier pan-Arab daily. News, Politics, Middle-East, Saudi Arabia, Oponion, and Lots more...
EKONOMİ, Enerji

Petrol son 3 yılın zirvesinde

ABD’de açıklanan haftalık veriler sonrası petrol fiyatları, birkaç yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

Brent petrolün varil fiyatı, 70 dolara tırmanarak, 2014’teki yükselişin ardından en yüksek seviyeye ulaştı.

West Texas Intermediate ham petrolü, Aralık 2014’ten beri en üst seviyesine çıkarak, varil başına 63.94 dolara yükseldi.

Çarşamba akşamı yayınlanan resmi verilere göre, ABD ham petrol stoklarında düşüş yaşandı.

ABD Enerji Enformasyon İdaresi (EIA), ülkedeki ticari ham petrol stoklarının geçtiğimiz hafta 4,9 milyon varil azalarak 419,5 milyon varile gerilediğini açıkladı. Piyasa beklentisi stokların 3,9 milyon varil azalması yönündeydi. Bir önceki hafta ham petrol stokları 7,4 milyon varil düşüş kaydetmişti.

Düşüşün kısa ömürlü olması beklenirken, bu gerilemenin nedeninin büyük olasılıkla Kuzey Amerika’daki arazi üretim faaliyetlerinden bazılarını durduran şiddetli soğuk havalar olduğu düşünülüyor.

Ancak dün, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Enerji Bakanı ve mevcut OPEC Başkanı Suheyl el Mezuri, ham petrolün 2018’de dengelenmesinin beklendiğini ve OPEC’in bu yılın sonuna kadar arz kesintisi anlaşmasına uyacağını taahhüt etti.

“Şu anki petrol fiyatları hakkında endişe içinde değiliz ve hiçbir şey yapmaya gerek olmadığını görüyoruz” diyen el Mezuri, piyasada yaklaşık 100 milyon varil arz fazlası olduğunu da sözlerine ekledi.

OPEC’in ABD’deki petrol arzının büyümesini izlemeye devam edeceğini vurgulayan el Mezuri, ham petrol talebini karşılamak için pazarın kaya petrolüne ihtiyacı olduğunu ifade etti.

Venezuela’daki ham petrol üretimindeki düşüş ve İran’daki siyasi kargaşa nedeniyle ‘arz şoku’ yaşanma ihtimali nedeniyle endişe duymadığını belirten OPEC Başkanı, “Bunun için endişelenmiyoruz. Birbirimize yardımcı olabiliriz” diye konuştu.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve Rusya, petrol üretimindeki kesintilerin bu yılın sonuna dek sürdürülmesini destekliyor.

Geçtiğimiz yılın Ocak ayında başlayan kesintilerin, 2018 sonuna kadar devam etmesi planlanıyor.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube

ÖNCEK_ HABERSONRAKİ HABER

Haberlere abone

Asharq Al-Awsat Haber
Email adresi