Ortadoğu haber | Eş-Şark El-Avsat

Suudi Arabistan, Husiler tarafından Necran’a atılan balistik bir füzeyi imha etti - ŞARKUL AVSAT
English edition of Asharq Al-Awsat - the world’s premier pan-Arab daily. News, Politics, Middle-East, Saudi Arabia, Oponion, and Lots more...
SUUDİ ARABİSTAN

Suudi Arabistan, Husiler tarafından Necran’a atılan balistik bir füzeyi imha etti

Suudi Arabistan Hava Savunma Güçleri, perşembe günü İran destekli Husi milisleri tarafından Yemen topraklarındaki Amran bölgesinden Suudi Arabistan’daki Necran’a atılan balistik bir füzeyi imha etti. Herhangi bir can kaybı yaşanmadığı belirtildi.

Yemen’deki Koalisyon Gücü Sözcüsü Albay Türki el Maliki, yaptığı açıklamada perşembe akşamı saat 17:31’de Husiler tarafından Necran şehrine yönelik gerçekleştirilen balistik füze saldırısının hedefinde sivil yaşam alanları olduğunu belirtti. Maliki “Elhamdülillah, Füze Necran’daki Suudi Kraliyet Hava Savunma Güçleri tarafından imha edildi. Çok şükür herhangi bir can kaybı yok” dedi.

Maliki açıklamasının devamında şu ifadeleri kullandı:

“İran tarafından desteklenen Husi grubunun bu düşmanca eylemi Tahran’ın Husilere verdiği desteği sürdürdüğünün göstergesidir. İran, Birleşmiş Milletler’in (BM) 2216 ve 2231 sayılı kararlarını açıkça ihlal etti. Bu saldırı bölgesel ve uluslararası güvenliği tehdit ediyor. Balistik füzelerin şehir ve köy gibi yerleşim alanlarını hedeflemesi insanlık suçudur ve uluslararası hukuka aykırıdır.”

Uluslararası topluma seslenen Maliki, yasa dışı suç örgütlere balistik füze ve silah yardımı yapan İran’ın ihlallerine son verilmesi için ciddi adımlar atılması yönündeki talebini yineledi. Uluslararası kuralları hiçe sayan ve güvenliği tehdit eden İran’ın yargılanmasını istedi.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube

ÖNCEK_ HABERSONRAKİ HABER

Haberlere abone

Asharq Al-Awsat Haber
Email adresi