Ortadoğu haber | Eş-Şark El-Avsat

Yanan İran petrol gemisi Japonya sahilinde - ŞARKUL AVSAT
English edition of Asharq Al-Awsat - the world’s premier pan-Arab daily. News, Politics, Middle-East, Saudi Arabia, Oponion, and Lots more...
Asya, İran, DÜNYA

Yanan İran petrol gemisi Japonya sahilinde

Japonya Sahil Güvenlik Teşkilatı Sözcüsü, bugün, Çin’in doğusunda seyir halindeyken bir yük gemisi ile çarpıştıktan sonra alev alan İran’a ait bir petrol gemisinin sürüklenerek, Kaguşima Limanı’na ulaştığını açıkladı.

Geçtiğimiz Cumartesi akşamı yaşanan çarpışma sonrası alev alan gemiden yükselen dumanların rüzgarın etkisiyle Çin sahillerine kadar ulaştığını belirten sözcü, geminin Amami adasının kuzeybatısındaki Sokozaki kenti yakınlarından geçtikten sonra sürüklenerek Kaguşima Limanı’na ulaştığını söyledi.

Kaguşima Limanı’na demir atan İran Ulusal Petrol Şirketi’ne ait petrol gemisi, ham petrol yükünü Kuzey Kore’ye ulaştırmak üzere yola çıkmıştı.

Gemi, ABD’nin güneyinden geçtikten sonra Çin’in Şangay kentindeki limana 184 kilometre mesafedeki bir mevkide CF Cristal adlı bir yük gemisiyle çarpıştıktan sonra alev almıştı.

Japonya Sahil Güvenlik Teşkilatı Sözcüsü, Çin hükümetinin, gemiye yardım ulaştırmak için Japonya Sahil Güvenliği tarafından yapılan yardım teklifini reddettiğini, ancak Japon Sahil Güvenliği’nin buna rağmen geminin durumunu takip etmek üzere bölgeye bir deniz uçağı ve birkaç bot gönderdiğini ifade etti.

Çin Merkezi Televizyonu’nda (CCTV) yer alan haberde, alev alan petrol gemisinin Japonya’ya ulaşana kadar saatte 40 kilometrelik hızla seyrettiğini aktardı.

CCTV tarafından, Şangay Arama Kurtarma Merkezi’ne dayandırılan haberde, 14 arama kurtarma gemisinin yanan petrol gemisini söndürme ve mürettebatını aramak için çalıştığı belirtildi.

İran petrol gemisinin içinde çarpışma anında 32 personel bulunuyordu. Pazartesi günü, geminin mürettebatından biri olduğu düşünülen bir denizcinin cesedi bulunurken, 30’u İranlı 2’si Bangladeşli olan gemi mürettebatına henüz ulaşılamadı.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube

ÖNCEK_ HABERSONRAKİ HABER

Haberlere abone

Asharq Al-Awsat Haber
Email adresi