Ortadoğu haber | Eş-Şark El-Avsat

Trump'tan Kim ile diyaloğa 'yeşil ışık' - ŞARKUL AVSAT
English edition of Asharq Al-Awsat - the world’s premier pan-Arab daily. News, Politics, Middle-East, Saudi Arabia, Oponion, and Lots more...
Amerika, Asya, DÜNYA

Trump’tan Kim ile diyaloğa ‘yeşil ışık’

ABD Başkanı Donald Trump, perşembe günü Wall Street Journal Gazetesi’ne verdiği demeçte, Kuzey Kore Lideri Kim Jong-un ile ilişkiler kurabileceğine dair sinyaller verirken, onunla konuşup konuşmadığı ile ilgili herhangi bir açıklama yapmaktan kaçındı.

Röportajda, “Aslında Kim Jong-un ile çok iyi bir ilişkim var” ifadelerini kullanan Başkan Trump, “Birçok insanla ilişkim var, kimlerle ilişkim olduğunu bilseniz şaşırırsınız” şeklinde konuştu.

Gazetede, Başkan Trump ile Kuzey Kore Lideri Kim arasında herhangi bir iletişimin olup olmadığını ortaya çıkarmanın mümkün olmadığını aktardı.

Washington, Pyongyang ile Kuzey Kore’nin nükleer ve füze programlarının yanı sıra ABD topraklarını hedef alabileceği şeklindeki tehditleri sebebiyle büyük bir gerginlik yaşıyor.

ABD Başkanı Trump daha önce yaptığı açıklamalarda, Kim’in ‘deli’ ve ‘küçük roket adam’ şeklinde ifadelerle nitelendirmişti.

“Bu konuda yorum yapmak istemiyorum”

Kuzey Kore Lideri Kim ile konuşup konuşmadığı hakkında sorulan soruya Trump, “Bu konuda yorum yapmak istemiyorum. Konuştum ya da konuşmadım demiyorum. Sadece yorum yapmak istemiyorum” şeklinde yanıt verdi.

Kuzey Kore sondaj çalışmalarını yoğunlaştırdı

’38 North’ isimli internet sitesinde yer alan habere göre, bu yılın başından bu yana sakin bir havanın hakim olduğu Kore Yarımadası’nda, Pyongyang’ın ana test bölgesi tünellerinden birinde sondaj çalışmalarını yoğunlaştırmaya çalıştığı ortaya çıktı.

Washington Johns Hopkins Üniversitesi’nden 38 North sitesi Uzmanı, madencilik taşıtları ve işçilerin yanı sıra toprak yığınlarındaki belirgin artışın olduğunun net bir şekilde görülebildiği Punggye-ri Nükleer Test Alanı’nda yaşanan hareketliliği ortaya koyan uydu görüntülerinin bilgilerini doğruladığını söyledi.

‘Gelecekte yapılması planlanan nükleer testlere hazırlık’

Bu faaliyetlerin Kuzey Kore’nin, Punggye-ri Nükleer Test Alanı’nın kapasitesini korumaya yönelik çalışmalar yürüttüğünün göstergesi olduğunu söyleyen site, Kuzey Kore’nin gelecekte yapılması planlanan nükleer testlere hazırlandığını iddia etti.

Görüntüler, Aralık 2017’ye, yani Kuzey Kore Lideri Kim Jong-un’un Güney Kore’ye yönelik yaptığı ilişkilerin geliştirilmesi ve diyalog yolunun açılması jestinin öncesine ait.

Kore Yarımadası’nda iki yıldır devam eden gerginliğin ardından bu hava, Pyongyang’ın Güney Kore’de gerçekleştirilecek olan kış olimpiyatlarına sporcu heyeti göndereceğini açıklaması sonrasında aniden dağıldı.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube

ÖNCEK_ HABERSONRAKİ HABER

Haberlere abone

Asharq Al-Awsat Haber
Email adresi