Ortadoğu haber | Eş-Şark El-Avsat

Tahran'da, protesto gösterilerinin nedenleri konusunda fikir ayrılıkları sürüyor - ŞARKUL AVSAT
English edition of Asharq Al-Awsat - the world’s premier pan-Arab daily. News, Politics, Middle-East, Saudi Arabia, Oponion, and Lots more...
ORTADOĞU

Tahran’da, protesto gösterilerinin nedenleri konusunda fikir ayrılıkları sürüyor

İranlı yetkililerin, halk protestolarının nedenleri hakkındaki fikir ayrılığı devam ediyor. Üst düzey yetkililer, yaşanan son olayların arkasında dış güçler varlığı konusunda ısrar ederken, resmi raporlar, iç durumun iyiden iyiye ciddileştiğine işaret ediyor. Öte yandan, İran Devrim Muhafızları Sözcüsü Ramazan Şerif, dün yaptığı açıklamada, Irak eski Devlet Başkanı Saddam Hüseyin’in ailesini rejim karşıtı gösterilerin ortaya çıkmasına sebep olmakla suçladı.

Muhalefetin önemli liderlerinden Mehdi Kerubi’ye ait ‘Sahamnews’ sitesi, İran Düzeninin Yararını Teşhis Konseyi’nin, halk protestoları çerçevesinde düzenlediği son toplantıları ile ilgili ayrıntıları paylaştı. Sitenin haberine göre, raporlar, protestoların arkasında dış güçlerin olduğunu iddia eden üst düzey yetkililerin aksine, protestoların iç durumdan kaynaklandığına işaret ediyor.

Rizai, iç sorunlara dikkat çekti

Sahamnews’in haberinde, Teşhis Konseyi Sekreteri Muhsin Rızai’nin hazırladığı rapora yer verildi. Rapor, halk protestolarının sebebinin, mevcut iç durumla genel bir memnuniyetsizlik olduğunu ve protestoların yurtdışı bağlantısı bulunmadığını vurguluyor.

Teşhis Konseyi Sekreteri Rızai, Irak eski Devlet Başkanı Saddam Hüseyin’in karısının kardeşi başkanlığında düzenlenen toplantıya ev sahipliği yapan Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’ni (IKBY) suçlayarak, bunu, IKBY Başkanı Neçirvan Barzani tarafından sahnelenen bir komedi olarak nitelendirdi.

Hamaney, dış güçleri suçladı

İran lideri Ali Hamaney salı günü yaptığı açıklamada, Washington ve diğer dış güçlerin, İran’da yaşanan protestoların arkasında olmakla suçlamıştı.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreteri Ali Şemhani de protestoların arkasında dış güçlerin olduğuna işaret ettiler. Ancak Ruhani, İran sınırındaki sorunları derinlemesine incelenmesi çağırısında bulunan reformist müttefikleri tarafından eleştirildikten sonra yaptığı suçlamaları kısmen de olsa geri aldı.

Güvenilir kaynaklardan edindiği bilgileri aktaran Sahamnews’in haberine göre, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Muhammed Sadr, ‘İran’daki durumun ciddiyeti’ ile ilgili yaptığı konuşmada, ‘iç birliği sağlamak için muhalif liderler Mir Hüseyin Musavi ve Mehdi Kerrubi’nin ev hapsinin kaldırılması gerektiğine’ dikkat çekerek, içerdeki ihtilaflı konulara değinilmesi gerektiği yönünde uyarıda bulundu.

2011’den bu yana Musavi ve Kerubi, ev hapsinde

Kaynaklardan aktarılan bilgilere göre, Uzmanlar Meclisi ve Düzenin Yararını Teşhis Konseyi Başkanı ‘Bu açıklamaları protesto etmek amacıyla’ toplantıyı terk etti. Site, yaptığı haberde, Müsteşar Muhammed Sadr’ın, Teşhis Konseyi üyeleri ve Ulusal Güvenlik Konseyi eski Sekreteri muhalif isim Said Celili’yi selamladığını vurguladı. Mir Hüseyin Musavi ve Mehdi Kerubi, cumhurbaşkanlığı seçim sonuçlarını kabul etmeyi ve kamuoyuna açık bir mahkemede yargılanmayı reddetmelerinin ardından Şubat 2011’den bu yana ev hapsinde tutuluyorlar.

Öte yandan, göstericiler, geçtiğimiz hafta boyunca, İran liderinin ve rejimin politikalarını kınayan, reformcu ve muhafazakâr akımları hedef alan sloganlar attılar.

Devrim Muhafızları Sözcüsü Saddam Hüseyin’in ailesini suçladı

Diğer bir gelişmede ise, Devrim Muhafızları Sözcüsü Ramazan Şerif, dün Irak eski Devlet Başkanı Saddam Hüseyin’in ailesini İran’da yaşanan protesto olaylarının arkasında oldukları suçlamasını yineledi. İran basınında yer alan haberlere göre Şerif, “Elimizde, Saddam Hüseyin’in ailesinin olaylarda rol aldığını gösteren bilgiler var” ifadelerini kullandı.

Olaylarda en az 21 kişi hayatını kaybetti

İran’da son dönemde, 80’den fazla İran şehri bozulan yaşam koşullarına karşı protesto gösterileri düzenledi. Ancak gösteriler daha sonra rejimin yıkılmasını isteyen siyasi gösterilere dönüştü. Olaylarda en az 21 kişi hayatını kaybederken, İranlı insan hakları savunucuları, ölenlerden beşinin protesto gösterileri sırasında tutuklanan 3 bin 700 kişinin içinden olduğunu belirttiler.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube

ÖNCEK_ HABERSONRAKİ HABER

Haberlere abone

Asharq Al-Awsat Haber
Email adresi