Ortadoğu haber | Eş-Şark El-Avsat

Ninova’da iki valinin çekişmesi sürüyor - ŞARKUL AVSAT
English edition of Asharq Al-Awsat - the world’s premier pan-Arab daily. News, Politics, Middle-East, Saudi Arabia, Oponion, and Lots more...
ORTADOĞU

Ninova’da iki valinin çekişmesi sürüyor

Ninova vilayetindeki rakip siyasi bloklar, Ninova ve merkezi Musul şehrinin hükümet güçleri tarafından başlatılan operasyonlarla DEAŞ’ı bölgeden çıkarılmasının ardından sorunlar yaşamaya devam ediyor. Yapılan yorumlar siyasetçilerin yaşananlardan ders çıkarmadıkları yönünde.

Ninova’dan alınan verilere göre köprülerin yüzde 90’ı yıkıldı, çok sayıda insan evlerini terk etmek zorunda kaldı, altyapı büyük hasar gördü ve bölge halen yıkıntı yığınları sebebiyle kuşatma altında. Ancak yerel meclisteki siyasi bloklar yeniden yapılandırma, istikrarı sağlama ve yerinden olanların geri dönüşüne odaklanmak yerine aynı anda göreve getirilen rakip bloklardan iki isim arasında yaşanan rekabet sebebiyle süren tartışmalarla meşgul oluyorlar.

Ninova’daki siyasi bloklar arasındaki ihtilafların yeni olmadığı, hatta genel olarak Irak’taki çatışma biçiminin bir uzantısı olduğu doğrudur. Ancak bununla birlikte iki valinin ortaya çıkışı ile ilgili sorunun başlangıcı Musul’un temmuz ayında Irak kuvvetleri tarafından kurtarılmasından yaklaşık üç ay sonrasına, ekim ayına dayanıyor. Ninova Meclisi’nde Vali Nevfel el-Akub’u ‘yolsuzluk ve kamu malına zarar verdiği’ gerekçesiyle görevden almasına dair oylamanın yapılması ve Başbakan’a bu konuda yazılan bir mektup gönderilmesinin ardından Başbakanlık Vali el-Akub’un görevini 60 günlüğüne askıya aldı. Ancak Başbakanlık tarafından Vali el-Akub’un görevinin askıya alındığını bildiren mektup Ninova vilayetine yaklaşık bir ay sonra ulaştı. Mektupta Vali’nin görevinin askıya alınması ve 60 günlük süre dolana ve başbakanlıktan ellerine yazı ulaşana kadar yerine Vali birinci yardımcısı Abdülkadir Sincari’nin getirilmesi emri yazılıydı. Vali el-Akub ise Bağdat İdare Mahkemesi’nde vilayet meclisi oylarının meşruluğuna itiraz etme ve lehine karar verilmesi talebiyle dava açarak kendisine yönelik alınan kararlara karşılık verdi

Hâlihazırda var olan ihtilaflar ve adli sorunların gölgesinde taraflar, yasal prosedürlere bağlı kalarak kararlı duruşlarını bozmadılar. Ninova Meclisi’ne yakın kaynaklar, çalışılmasına ve yeniden inşa edilmesine ihtiyaç duyulan vilayetin mevcut durumu göz önüne alındığında siyasi bloklar arasındaki çekişmenin nedenlerini anlamadıklarını ve Bağdat hükümetinin sorunu çözmek için müdahale etmesi gerektiğini savunuyor. Kimliğinin açıklanmasını istemeyen bir kaynak, “Valiler, Nevfel el-Akub ve Abdülkadir Sincari aynı binada oturuyorlar. İkincisi birkaç gün önce göreve başladı” ifadelerini kullandı.

Son zamanlarda siyasi bloklar arasındaki çekişmeyi finansal kazanımların da tetiklediğinin altını çizen kaynak, bunun dışında mazeret öne süren herkesin boş konuştuğunu belirterek, “Vilayette yapılacak bir sonraki seçimler oldukça çekişmeli geçecek. Çünkü herkes bölge için ayrılan büyük bütçenin arkasındaki maddi avantajları kazanmak istiyor” şeklinde konuştu.

Ninova Meclis üyesi Ezhavi es-Saib yaptığı açıklamada bölge halkının içinde bulunduğu genel koşulların gölgesinde durumu daha da kötüleştiren anlaşmazlığın olumsuz etkisine vurgu yaparak siyasi blokların DEAŞ sebebiyle yaşananlardan ders çıkarmadıklarını söyledi. Şarku’l Avsat’a açıklamalarda bulunan es-Saib bu durumun siyasi blokların temel sorunu olduğunun altını çizerek, “Ortada yıkılmış bir Ninova varken yaşanan bu çekişmenin ahlaken hiçbir manası yoktur. Sıradan insanlar ve gözlemciler buna anlam veremiyor. Ancak siyasi bloklar olaya tamamen kendi çıkarlarından ve perspektiflerinden bakıyorlar” ifadelerini kullandı. Vali Nevfel el-Akub’un görevden alınmasını talep eden tarafta yer alan es-Saib, el-Akub’un dört ay sonra seçimlerin yapılacak olması sebebiyle şu an görevden alınmasının faydalı olmayacağını söyledi. Ancak başbakanlıktan gelen talimat doğrultusunda Abdulkadir Sincari’nin de görevine devam ettiğini belirtti. Vilayetin yönetimi konusunda siyasi bloklar arasında yaşanan çekişmelere de değinen es-Saib, meclisin her iki ya da üç ayda bir toplandığını ve bu toplantılarda vilayetin biriken sorunlarını çözmek için harcanması gereken zamanın çekişme ile felce uğradığını ifade etti.

Es-Saib, meclisin ulusal ve dini unsurların bir karışımı olduğu göz önüne alındığında mevcut çatışmaların ardında milliyetçi ya da mezhep kaynaklı sorunların olduğu iddialarının yersiz olduğunu belirtti.

39 sandalyeli Ninova Meclisi’nde Kürdistan İttifakı’ndan13, İslami Parti’den 3, Türkmen Cephesi’nden 3 üyenin yanı sıra Hristiyan, Yezidi ve bağımsız bloklardan da isimler yer alıyor.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube

ÖNCEK_ HABERSONRAKİ HABER

Haberlere abone

Asharq Al-Awsat Haber
Email adresi