Ortadoğu haber | Eş-Şark El-Avsat

Trump’ın savaş üslubu, Pyongyang’ı sakinliğe itti! - ŞARKUL AVSAT
English edition of Asharq Al-Awsat - the world’s premier pan-Arab daily. News, Politics, Middle-East, Saudi Arabia, Oponion, and Lots more...
Amerika, Asya, DÜNYA

Trump’ın savaş üslubu, Pyongyang’ı sakinliğe itti!

Pyongyang tarafından gerçekleştirilen son füze denemelerinin ardından ABD Başkanı Donald Trump ve Kuzey Kore lideri Kim Jong-un arasında yaşanan gerginliğin boyutuna rağmen, krizden kurtulma konusunda iki ülke esneklik gösterdi. Ancak Kuzey Kore dosyasını takip eden uzmanlar, Pyongyang’ın Seul’le diyalogu sürdürme konusundaki tutumunun, Kuzey Kore’nin Trump tarafından öne sürülen savaş başlatma tehditleri konusundaki endişesinden kaynaklandığını açıkladı.

Bazı Kuzey Koreli yetkililerle görüşmede bulunan bir Rus uzmanın belirttiğine göre, Kuzey Kore’nin fiili yetenekleri ve çeşitli ajanslar tarafından yayınlanan duyuruları ne olursa olsun, Başkan Trump’ın savaş üslubu, nihayetinde savaş ihtimalinden duyduğu endişe sebebiyle Kuzey Kore lideri üzerinde gerginliği azaltmak için bir etki bıraktı.

Kore Yarımadası’nda iki yıldır tırmanan gerginliğin ardından, Pyongyang’ın ilerleyen haftalarda düzenlenecek Kış Olimpiyatları’na bir heyet görme düşüncesi ışığında geçtiğimiz Salı günü Güney ve Kuzey Kore arasında gerçekleşen görüşmelerle durum birden sakinleşti. Nitekim bölgede herhangi bir askeri çatışmadan kaçınmak isteyen Kuzey Kore, müttefiki Çin’in yaşanmasını istediği şey de tam olarak buydu.

Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in’in ofisinden dün yapılan açıklamalara göre, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Moon ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde, iki Kore arasında kaydedilen ilerlemeyi memnuniyetle karşıladığını belirtti. Öyle ki iki Kore, tesadüfen meydana gelebilecek herhangi bir çatışmayı önlemek için diyalog yoluyla ve askeri istişarelere devam ederek sorunları çözme konusunda anlaşmaya vardı. Reuters’in belirttiğine göre Seul’deki başkanlık sarayı “Mavi Saray” tarafından yapılan yazılı açıklamada, Cinping, Moon’un Kore görüşmelerinde kaydedilen ilerlemenin, yarımadanın nükleer silahlardan arındırılmasıyla paralel olarak gelişmesi gerektiği yönündeki görüşüne verdiği desteği de dile getirdi.

AFP’nin belirttiğine göre, Rusya Bilimler Akademisi Doğu Araştırmaları Enstitüsü Direktörü Alexander Vorontsov, geçtiğimiz yıl Pyongyang’da düzenlenen birçok toplantıya katılırken, Çarşamba günü 38 North sitesine yaptığı açıklamada Kuzey Koreli yetkililerde bir araya geldiğini belirtti. Bu bağlamda yetkililerin ABD’nin, savaş meydanını Kuzey Kore’ye karşı askeri operasyonlar için kullanmasından dolayı endişe duyduğunu söyleyen Vorontsov, Güney Kore’nin, ABD’nin bir savaşa doğru ilerlemediği düşüncelerine dair şaşkın olduklarını kaydetti.

Vorontsov, Kuzey Koreli yetkililer, Pyongyang’ın bu konuda herhangi bir şüphe duymadığını belirttiğini açıklarken, Pyongyang’da olası bir saldırı konusunda endişelerin arttığını belirtti.

Geçtiğimiz Çarşamba günü Trump, Güney Kore lideri ile gerçekleştirdiği bir telefon görüşmesi sırasında ABD ve Kuzey Kore arasında doğrudan görüşme koşullarına açık olduklarını kaydetti. ABD’nin gelecekte bir savaş hazırlığından uzak olduğunu söyleyen Trump ayrıca, ABD askeri güçlerinin “güç kullanarak barışı sağlama” amacı taşıdığını vurguladı.

Trump’ın açıklamaları, Beyaz Saray’da Norveç Başbakanı Erna Solberg ile düzenlenen bir basın toplantısı sırasında Norveçli bir gazetecinin, ABD’li bir generalinin Norveç’teki ABD askerlerine yönelik “savaş devam ediyor” ifadeleri hakkındaki sorusuna cevaben geldi.

Alman Haber Ajansı’nın (DPA) belirttiğine göre, bu bağlamda Trump, “Bunu beklemiyordum. Güç aracılığıyla barışı aradığımıza inanıyorum. Uzun bir barış dönemi yaşayacağımızı düşünüyorum. Bunu yapabileceğimizi umuyorum” şeklinde karşılık verdi.

Trump, askeri güçlerinin Kuzey Kore ile ilgili “sorunlara” rağmen dünyada barışı sağlamak için bir araç olduğuna dikkat çekerken, bu haftaki Kuzey- Güney Kore müzakerelerinin “pozitif bir enerjisi” olduğunu kaydetti.

2011 yılında Kim Jong-un’un iktidara gelmesinden bu yana Kuzey Kore, kıtalararası nükleer başlıklı bir füze geliştirme hedefine doğru hızlı bir ilerleme kaydetti. Ancak teknolojik ve askeri ilerlemeleri, müzakerelerin yeniden başlaması için diplomatik konumunu güçlendirmeye katkıda bulundu.

Kim Jong-un, yeni yıl mesajında Kuzey Kore’nin ABD’nin nükleer tehdidiyle karşı karşıya kalabileceğini açıklamıştı ve ABD’nin ateşle oynamasını engellemek üzere güçlü bir caydırıcı mekanizmaya sahip olduklarını kaydetmişti.

Trump idaresi yetkilileri ise defalarca askeri seçeneğin masada olduğunu vurguladı. Diğer taraftan ABD, 2017’de Japonya ve Güney Kore ile düzenlenen birçok ortak tatbikata katıldı. Aynı şekilde bölgeye üç savaş uçağı konuşlandırdı. İktidara gelmesinden bu yana ise Trump, Kuzey Kore liderini “kısa ve şişman” olarak nitelendirirken, Dışişleri bakanı Rex Tillerson’ın “nükleer silahlanma konusunda Pyongyang ile herhangi bir ön koşul olmadan görüşmeye hazır oldukları” açıklamalarına da karşı çıktı.

Öte yandan birçok analist, ABD Başkanının, eski Başkan Richard Nixon tarafından kullanılan “deli adam teorisi”ni kullandığını ve cüretkar olduğunu kaydetti.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde (BMGK) Trump, Kuzey Kore rejiminin “tamamen yok edilmesi” tehdidinde bulundu. Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ise, bu açıklamaların “zihinsel bir hastalıktan” kaynaklandığını söyledi.

Asan Siyasi Araştırmalar Enstitüsü’nden Go Myong-Hyun, Beyaz Saray’ın Pyongyang’da büyük bir korku uyandırmayı başardığını açıkladı. AFP’ye açıklamada bulunan Myong-Hyun, “Kuzey Kore, bazı stratejik alanlara ulaşmak için Güney Kore ile görüştü” dedi. Geçtiğimiz Çarşamba günü de Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in, “önemli bir rol” oynadığı hususunda kendisine övgüde bulunan ABD’li mevkidaşına teşekkürlerini iletti.

Ancak eski ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, ABD Başkanının Twitter üzerinden yayınladığı mesajların “siyasi bir kaos” yarattığını belirtti. Zira pek çok uzman da Trump’ın tavrının, ters etki yaratacağı görüşündeydiler.

Busan Ulusal Üniversitesi’nden Robert Kelly geçtiğimiz günlerde, ABD Başkanının, dünyadaki en tehlikeli ülkesiyle tahammül edilemeyen bir çocukmuş gibi konuştuğu ifadelerini kullanmıştı. Kelly, “Açıkçası, bazı durumları basitçe tırmandırdı. Konuşmaları, kesinlikle Kim rejiminde nükleer programının akıllıca bir karar olduğu izlenimini bıraktı” dedi.

Diğer taraftan BMGK, Güney ve Kuzey Kore arasındaki görüşmeyi memnuniyetle karşıladıklarını duyururken, bu gelişmenin Kore Yarımadası’nın nükleer silahlardan arındırılması konusunda olumlu bir gelişme olacağını umduklarını belirtti.

Kazakistan’ın BM Büyükelçisi Khairat Umarov, ülkesinin BMGK’da aylık düzenlediği bir toplantı sonrasında Kore durumuyla ilgili gazetecilere açıklamalarda bulundu. Bu bağlamda Umarov, “BMGK, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti ve Kore Cumhuriyeti arasında atılan adımları ve kurulan temasları memnuniyetle karşılıyor” dedi. AFP’nin de belirttiğine göre Umarov, Konsey üyelerinin iki Kore arasındaki diyaloğun, gerginliği azaltmak ve nükleer silahsızlanmayı sağlamak hususunda yarımadada bir güven oluşturma olasılığı yarattığını kaydetti. Umarov ayrıca, üyelerin bu yakınlaşmanın Kore Yarımadası’nın nükleer silahlardan arındırılmasına yardım edebileceğini ümit ettiğini belirtti.

Kuzey Kore ve uluslararası toplum arasındaki ilişkilerde büyük bir rol oynayan İsveç BM Daimi Elçisi Olof Skoog da “Panmunjom görüşmelerinde kaydedilen ilerlemeyi memnuniyetle karşılıyoruz” ifadelerini kullandı. Skoog, “Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti’nin olimpiyat oyunlarına katılımı, olumlu bir gelişmeyi temsil ediyor. Yanlış anlamaları önlemek ve gerginliği azaltmak için bu iletişim kanallarının önemine sürekli dikkat çektik” açıklamasında bulundu.

Kış Olimpiyatları, krizden kurtulmak için bir umut!

İki taraf, Kuzey Kore’nin yaklaşmakta olan Pyongyang, Kış Olimpiyatları’na katılımı, askeri gerginliğin hafifletilmesi ve diyaloglarla etkin bir şekilde ilerleme konularında görüş birliğine vardı. Yonhap Haber Ajansı’nın Güney Kore Başbakanı Lee Nak-yeon’dan belirttiğine göre, Kuzey Kore’nin olimpiyatlara 400 ila 500 kişilik bir ekip göndermesi bekleniyor. Kuzey Kore, şuana kadar komşusuna spor müsabakaları sebebiyle en fazla 600 kişilik bir ekip gönderdi.

Sporcu ve yöneticilerin yanı sıra 2002 yılında Busan’da düzenlenen Asya Oyunları’na katılmak üzere ise 300 kişiden oluşan bir ekip göndermişti. Söz konusu bu anlaşma ise, Şubat 2016’dan bu yana kapalı olan Seul ile sıcak askeri hattın tekrar açılmasıyla sağlandı.

ÖNCEK_ HABERSONRAKİ HABER

Haberlere abone

Asharq Al-Awsat Haber
Email adresi