Ortadoğu haber | Eş-Şark El-Avsat

Arap Koalisyonu, Hudeyde limanını kurtarmak için askeri ve insani operasyon başlattı - ŞARKUL AVSAT
English edition of Asharq Al-Awsat - the world’s premier pan-Arab daily. News, Politics, Middle-East, Saudi Arabia, Oponion, and Lots more...
ARAP DÜNYASI

Arap Koalisyonu, Hudeyde limanını kurtarmak için askeri ve insani operasyon başlattı

Yemen’de meşru hükümeti destekleyen Suudi Arabistan önderliğindeki Arap koalisyonu, ülkenin batısındaki Hudeyde limanını kurtarmak için askeri ve insani operasyon başlattı.

Böylece, silah kaçakçılığını önlemek ve deniz ulaşımını güvenli hale getirmek amaçlanıyor. Yemen’de çatışmanın uzamasına neden olan İran yapımı ağır silahlar ile balistik füzelerin ülkeye kaçak yollarla sokulmasında kritik nokta kabul edilen Hudeyde limanının kurtarılması ve Husilerin uzlaşma karşıtlığı sonucunda baltalanan müzakere sürecinde yeniden barış yolunda ilerlenmesi adına önemli bir adım olarak görülüyor.

Yemen ordusu Hudeyde’de ilerliyor

Askeri operasyon, Suudi Arabistan başta olmak üzere Yemen’deki meşru hükümeti destekleyen ülkelerin, Hudeyde limanının Birleşmiş Milletler (BM) tarafından denetlenmesi ve milislerin buradan uzaklaştırılması yönündeki taleplerinin ardından gerçekleşti.

Hudeyde limanının Husi milislerden kurtarılması, Yemenlilerin yaşam koşullarını iyileştirecek olan insani yardımların ülkeye girişini kolaylaştıracak ve tüm liman gelirlerinin Yemen Merkez Bankası’na aktarılmasını sağlayacak.

Arap Koalisyonu: Hudeyde’nin kurtuluşundan sonra uluslararası kaygılar ortadan kalkacak

Arap Koalisyonu, Hudeyde’nin özgürleştirilmesinin ardından sivil nüfusun ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlamak için Yemen’de faaliyet gösteren uluslararası yardım kuruluşları ile yakın temas halinde çalışacak. Koalisyon ayrıca, uluslararası insancıl hukukuna olan bağlılığını, sivilleri koruma yönündeki kararlılığını ve insani yardım kuruluşlarına verdiği desteği de devam ettirecek.

Yemen hükümetinden uluslararası topluma Hudeyde limanı çağrısı

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube

ÖNCEK_ HABERSONRAKİ HABER

Haberlere abone

Asharq Al-Awsat Haber
Email adresi