Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish

Ortadoğu haber | Eş-Şark El-Avsat

Kabil’de Afgan istihbarat merkezine saldırı: 48 ölü, 67 yaralı - ŞARKUL AVSAT
English edition of Asharq Al-Awsat - the world’s premier pan-Arab daily. News, Politics, Middle-East, Saudi Arabia, Oponion, and Lots more...
Asya, DÜNYA

Kabil’de Afgan istihbarat merkezine saldırı: 48 ölü, 67 yaralı

Afganistan’ın başkenti Kabil, terör örgütü DEAŞ’ın saldırılarına sahne olmaya devam ediyor. Çarşamba günü gerçekleştirilen intihar saldırısının ertesi sabahı, bir Afgan istihbarat eğitim merkezine baskın düzenlendi. Terör örgütünün art arda gerçekleştirdiği bu saldırılara Taliban militanlarınınkilerin eklenmesi, başkentte özellikle güvenlik açısından zor günler yaşanmasına neden oluyor.

Haber ajanslarının Afgan polis memurları ve görgü tanıklarından aktardığına göre, istihbarat eğitim merkezi yakınındaki bir binada saklanan silahlı militanlar, istihbarat eğitim merkezine ateş açmaya başladı. Görgü tanıkları, bir patlama sesi duyduklarını kaydederken, Afgan polisi, bölgeye giden tüm caddeleri trafiğe kapattı.

DEAŞ’ın “sözde” haber ajansı Amak, terör örgütünün, başkent Kabil’deki Şii azınlığın ikamet ettiği bölgede gerçekleştirilen intihar saldırısının sorumluluğunu üstlendiğini bildirdi. “Sözde” ajans, saldırıda 200 kadar Şii Hazara’nın öldüğünü ve yaralandığını aktarırken, Afgan hükümeti tarafından yapılan açıklamada 48 kişinin öldüğü ve 67 kişinin yaralandığı bildirildi.

Afgan içişleri kaynakları da Şiileri hedef alan patlamanın, eğitim merkezinde gerçekleştiğini doğruladı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Dostum’dan güvenlik ve istihbarat eleştirisi

Bu arada Cumhurbaşkanı Yardımcısı Raşid Dostum, Afganistan’ın birçok bölgesinde ve özellikle Kabil’de dur durak bilmeyen saldırılar karşısında başarısız olan Afgan güvenlik ve istihbarat servislerini sert bir şekilde eleştirdi.

Öte yandan, Afganistan’daki Bağımsız İnsan Hakları Komisyonu, son 9 yılda Afganistan’daki ölü ve yaralı sayısının 64 bini aştığına dair bir rapor yayınladı.

Taliban, kurbanların yüzde 70’inden sorumlu olmakla suçlanıyor.

Terörle mücadelenin uzun vadeli bir stratejiye ihtiyacı olduğunu ifade eden Afgan insan hakları savunucusu Sima Samar, “Terör, güvenlik güçlerinin güçlendirilmesi ile ortadan kaldırılamaz. Afgan toplumunun daha fazlasını yapması gerekiyor. Terörizm, Afganistan’la sınırlı değil. Bilakis bölgesel ve uluslararası alanda yaygın bir sorundur” ifadelerini kullandı.

Samar, BM’nin Afganistan’daki terör mağdurlarıyla dayanışma çağrısının ilk yıldönümü vesilesiyle yaptığı bir konuşmada, Afganistan İnsan Hakları Komisyonu’nun 33 Afgan eyaletinde 3129 kişi kapsayan bir anket yaptığını söyledi. Anket, katılımcılar ya da onların yakınlarının yüzde 62’sinin, bir akrabasını terör nedeniyle kaybettiğine işaret ederken, yüzde 38’inin ise süre gelen saldırılarda yaralandığını ortaya koydu.

Son 9 yıl içinde, yüzde 36’sı ölü, yüzde 64’ü de yaralı olmak üzere toplam 64 bini aşkın kişi, ülkedeki terör olaylarının mağduru oldu.

Tüm olayların yüzde 70’inden silahlı gruplar sorumlu tutulurken, Afgan güçleri sadece yüzde 10’dan sorumlu tutuldu.

En çok sivil kaybının, mayın döşenmesi ve şehirlerin içinde operasyonlar yürütülmesi yoluyla yaşandığını kaydeden Birleşmiş Milletler (BM) raporları, Taliban tarafından reddedildi.

Hükümete bağlı 100 asker ve komutanları Taliban’a geçti

Bu arada Taliban, Afganistan’ın kuzeybatısındaki Badgis eyaletindeki 100 hükümet askerinin, komutanları Hayr Muhammed ile birlikte kendilerine katıldıklarını duyurdu. Bu durum, Taliban’ın kontrolünün bir dizi güvenlik merkezi ve geniş bölgelere yayılmasına yol açtı.

Bu arada bir dizi Afgan eyaletinde, Taliban ve Afgan hükümet güçleri arasındaki silahlı operasyonlar ve çatışmalar devam ediyor. Taliban militanlarının girdiği ve aralarında valilik, ordu komutanlığı ve istihbarat müdürlüğünün de bulunduğu birçok yeri kontrol altına aldığı Gazne kenti yeniden ele geçirme çabaları, hükümet güçlerinin dikkatini dağıttı.

Ayrıca, hükümet güçleri, Gazne kentinde mahsur kalan güçlerine destek göndermede şimdiye dek başarısız oldu.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube

ÖNCEK_ HABERSONRAKİ HABER

Haberlere abone

Asharq Al-Awsat Haber
Email adresi