Ortadoğu haber | Eş-Şark El-Avsat

Hamas: Mısır ile müzakereler devam ediyor - ŞARKUL AVSAT
English edition of Asharq Al-Awsat - the world’s premier pan-Arab daily. News, Politics, Middle-East, Saudi Arabia, Oponion, and Lots more...
ORTADOĞU

Hamas: Mısır ile müzakereler devam ediyor

Hamas Ulusal İlişkiler Ofisi Başkanı Husam Bedran, Filistinli gruplar ile Mısır istihbarat yetkilileri arasında “İsrail’le ateşkes, milli mutabakat ve Hamas’ın silahları” hakkında Kahire’deki yapılan son görüşmelerin ayrıntılarını açıkladı.

Görüşmelerdeki delegasyonun üyesi olan Bedran, “Mısır, 27 Ağustos 2014’te varılan Ateşkes Anlaşmasını uygulamak üzere harekete geçti. Gazze karşıtı 51 günlük İsrail saldırısının ardından, Hamas, Mısır hareketi ile olumlu adımlar attı” dedi.

Bedran, “İsrail’in 2014 anlaşmasına ve en önemlisi Gazze’deki kuşatmayı kaldırması şartlarına uyması gerektiğini” söyledi. Aynı zamanda, şahsi malların Gazze’ye nakliyatına izin vermek, geçişleri açmak, bir liman kurulması ve havalimanının yeniden başlatılmasına izin verilmesi gibi meseleler üzerinde Mısır’la uyum içinde olunduğunu belirtti.

Bedran, Hamas’ın tüm Filistinli gruplarla temasta bulunduğuna ve bu isteklerin tam olarak karşılanmasıyla birlikte ortak bir tutumun deklare edilmesi için toplantılar düzenlediğine dikkat çekti.

Hüsam Bedran, 27 Ağustos’ta sosyal medya hesabı aracılığıyla Filistinli grupların Kahire’de başlaması planlanan görüşmelerine dair açıklamada bulunmuş, Filistinli grupların Kahire’de bugün başlaması planlanan görüşmelerinin birkaç gün ertelendiğini söylemişti.

Bedran, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, 2011 anlaşması temelinde ulusal birliğin sağlanması konusunda Hamas’ın tavrının değişmediğini bildirdi.

Bedran ayrıca, Hamas’ın Gazze Şeridi ve Filistin’le ilgili diğer konuların hepsinin uzlaşıyla çözülmesi gerektiğine inandığını dile getirdi.

Hamas Hareketi, istişare görüşmelerinin devam etmesi yönünde Filistinli gruplarla görüş birliğine varıldığını açıklamıştı.

Filistinli gruplar, Kahire’de bir araya gelerek, Mısır’ın ve Birleşmiş Milletler’in arabuluculuğunda İsrail ile yapılacak uzun vadeli ateşkes anlaşmasını görüşüyor.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube

ÖNCEK_ HABERSONRAKİ HABER

Haberlere abone

Asharq Al-Awsat Haber
Email adresi