Ortadoğu haber | Eş-Şark El-Avsat

ABD’den Kim’i kızdıracak silah satışı hamlesi - ŞARKUL AVSAT
English edition of Asharq Al-Awsat - the world’s premier pan-Arab daily. News, Politics, Middle-East, Saudi Arabia, Oponion, and Lots more...
Amerika, DÜNYA

ABD’den Kim’i kızdıracak silah satışı hamlesi

ABD, bir taraftan Kuzey Kore ile Kore Yarımadası’nın nükleer silahlardan arındırılması konusunda müzakereleri sürdürürken bir taraftan da Güney Kore’ye 2.6 milyar dolar değerinde yeni silah sistemleri satışı yapacağını açıkladı.

ABD Dışişleri Bakanlığı, ilk anlaşmanın 2.1 milyar dolar değerindeki 6 adet anti-denizaltı ve anti-yüzey savaş uçağı olarak bilinen Boeing Poseidon satışı ile ilgili olduğunu açıkladı.

Kongrenin bu satışa 15 gün içerisinde karşı çıkma yetkisine sahip olduğu ifade edilse de, bölgedeki Kuzey Kore tehdidine karşı bu ihtimalin oldukça düşük olduğu belirtildi.

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Güney Kore’nin kapasitesini güçlendirmek, ABD’nin ulusal güvenlik hedefini sağlamlaştırmak ve müttefiklerin operasyonlarına katkı sağlamak amacıyla bu anlaşmaya sıcak bakıldığı ifade edildi.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube

ÖNCEK_ HABERSONRAKİ HABER

Haberlere abone

Asharq Al-Awsat Haber
Email adresi