Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

ABD: Maduro, istifa etmesi halinde cezalandırılmayacak

ABD: Maduro, istifa etmesi halinde cezalandırılmayacak

Cuma, 30 Ağustos, 2019 - 08:15
Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro (Arşiv)

ABD'nin Venezuela Özel Temsilcisi Elliott Abrams, dün yaptığı açıklamada, Washington’ın istifa etmeyi kabul etmesi halinde Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro'yu cezalandırmayacağını söyledi.

Abrams, Washington'da gazetecilere verdiği demeçte, "Maduro’nun peşine düşmüş değiliz. Yaptırım uygulamak veya intikam almak istemiyoruz, siyasi bir değişim istiyoruz” dedi. Siyasi bir değişimin sağlanabilmesi için diyalog masasının kurulması gerektiğini, ancak buna dair en ufak bir emare bile göremediğini belirten Abrams, “Üzülerek söylüyorum ki Venezuela için tek kurtuluş yolu bu” açıklamasında bulundu.

Elliott Abrams, Washington yönetimi ile Maduro arasında ise herhangi bir müzakere sürecinin olmayacağını kesin bir dille ifade etti. Abrams, ABD’nin diplomatik temsilciliklerin durumu ile ilgili konular dışında, Venezuela ile sınırlı bir şekilde iletişime geçebileceğini vurguladı.

ABD Başkanı Donald Trump, geçtiğimiz haftalarda, Maduro hükümeti ile görüştüklerini söyleyerek, "Temas halindeyiz, Venezuela'da çeşitli temsilcilerle görüşüyoruz" açıklamasında bulunmuştu.

ABD, Venezuela’da yaşanan ekonomik krizden Maduro’yu sorumlu tutuyor ve kendisini meşru lider olarak tanımıyor. ABD, 2019 yılı başında, Juan Guaido’yu meşru lider olarak tanıdı. ABD yönetimi, Maduro’nun istifa etmesi için yoğun çaba harcıyor.


Editörün Seçimi

Multimedya