Fransa Dışişleri Bakanı, Bağdat'ta yabancı militanların durumunu ele aldı

Fransa Dışişleri Bakanı, Bağdat'ta yabancı militanların durumunu ele aldı

Perşembe, 17 Ekim, 2019 - 08:00
Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, Irak Dışişleri Bakanı Muhammed el-Hâkim ile Bağdat’ta yaptığı görüşmede (AFP)
Bağdat/Şarku’l Avsat

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, bugün resmi temaslarda bulunmak için gittiği Irak’ın başkenti Bağdat’ta, yabancı DEAŞ militanlarının durumunu ele aldı.

Irak Haber Ajansı INA’nın haberine göre, Irak Dışişleri Bakanı Muhammed el-Hâkim, bakanlık merkezinde Fransız mevkidaşı ile bir araya geldi.

Le Drian dün yaptığı açıklamada, Suriye'de tutulan DEAŞ’lıların yargılanması ve bu konuda uluslararası bir mekanizma geliştirmek için Irak’a ziyaret edeceğini söylemişti. Bakan açıklamasında, Irak’ta yargılanan Fransız militanlar dâhil DEAŞ üyelerinin soruşturulma süreci için Irak hükümeti ile birlikte çalışacaklarını söyledi.

Fransa Dışişleri Bakanı, Irak’ta ve Türkiye’nin bir haftayı aşkın bir süredir operasyon yürüttüğü Suriye’nin kuzeyinde tutuklu bulunan 60 Fransız’ın da aralarında bulunduğu yabancı militanların soruşturulması konularını çeşitli ülkelerde yaptığı görüşmelerde masaya yatırıyor.

Le Drian Iraklı yetkililer ile bir araya gelirken, Avrupalı liderler, 9 Ekim’de başlatılan Türkiye’nin askeri harekâtında bölgedeki Kürtler tarafından kontrol edilen hapishane veya kamplarda tutulan DEAŞ’lı militanların kaçabileceğinden endişe ediyor. Kürtler, aralarından 2 bin 500 yabancı militanın bulunduğu 12 bin radikali gözaltında tutuyor.


Editörün Seçimi

Multimedya