​Cezayir’deki alışveriş kuyrukları koronavirüs salgınına meydan okuyor

​Cezayir’deki alışveriş kuyrukları koronavirüs salgınına meydan okuyor

Çarşamba, 1 Nisan, 2020 - 13:30
Cezayir/Boulem Goumrassa

Cezayir Sağlık Bakanlığı’na bağlı olarak yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınını takip eden Bilim Kurulu’ndan bir kaynak, Cumhurbaşkanı’na tüm şehirlerde ‘hemen’ ve tam kapsamlı bir şekilde karantina uygulanmasını öneren bir rapor sunulduğunu açıkladı.

Şarku’l Avsat’a konuya ilişkin açıklama yapan kaynağa göre Bilim Kurulu, başkent ve diğer 9 bölgede uygulanan kısmi karantina önlemlerinin yeterli olmadığını ifade ederek, salgının merkez üssü olan Buleyde’deki tam karantinayı dahi yetersiz olarak kabul etti.

Birçok bölgede koronavirüs salgınının yayılmasını önlemek için gerekli olan sosyal mesafeye dikkat edilmediği vurgulanan raporda, yüzlerce insanın akın ettiği çarşı ve pazarların hala açık olduğu belirtildi.

Söz konusu raporda, tam karantina uygulanan Buleyde şehri ve kısmı karantina uygulanan bazı bölgelerde yaşayan bir kısım insanın, hükümetin aldığı önleyici tedbirlere uymadığı da bildirildi.

Sağlık Geliştirme ve Araştırma Ulusal Kurumu Başkanı Profesör Mustafa Hayati, devlet televizyonuna verdiği demeçte, koronavirüs testlerinin komşu Tunus’a göre çok yavaş ilerlediğini söyledi.

Salgının en fazla görüldüğü Buleyde şehrinde durumu kontrol etmek zorlaşıyor.

Krizin başından beri bulmakta zorluk çekilen unun satıldığı dükkanların önünde halk sağlığını tehdit eden uzun kuyruklar oluşuyor.

Cezayir’de şu ana kadar 716 kişiye koronavirüs tanısı konuldu, 44 kişi de hayatını kaybetti.


Editörün Seçimi

Multimedya