Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Biden ve Macron, denizaltı krizinden sonra güveni yeniden sağlama sözü verdi

Biden ve Macron, denizaltı krizinden sonra güveni yeniden sağlama sözü verdi

Perşembe, 23 Eylül, 2021 - 16:00
Beyaz Saray ABD Başkanı Joe Biden’ın Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile telefonda konuştuğu ana dair bir fotoğraf paylaştı (AFP)

ABD Başkanı Joe Biden ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, denizaltı krizinin patlak vermesinden altı gün sonra telefonda görüşerek, güvenin sağlanması için koşulları oluşturma ve ortak hedeflere yönelik somut önlemler önermeyi amaçlayan istişare süreci başlatma konusunda mutabık kaldı.

Macron ve Biden, müttefikler arasında açık istişarelerin, gerilimi önleyebileceği konusunda da anlaştı.

Avustralya’nın ABD ve İngiltere ile 15 Eylül’de imzaladığı AUKUS anlaşmasının ardından, Fransa ile vardığı denizaltı anlaşmasını iptal etmesiyle kriz patlak vermişti.

Anlaşmanın iptali, Avustralya ve ABD’yi kendisini sırtından bıçaklamakla suçlayan Fransa’yı kızdırmış ve Canberra ile Washington’daki büyükelçilerini geri çağırmıştı.

Biden ve Macron, uzun zamandır beklenen bu telefon görüşmesinde, 2003 yılında Fransa’nın Irak savaşını reddetmesinden bu yana ABD ve Fransa arasındaki en ciddi diplomatik krize çözüm bulmaya çalıştı.

Beyaz Saray ve Elysee Sarayı’ndan yapılan ortak açıklamada, iki liderin Avustralya’nın Fransa ile imzaladığı denizaltı anlaşmasını iptal ederek, ABD ve İngiltere ile ortaklık kurmasıyla yaşanan krizin ardından güveni garanti eden şartları oluşturmak ve ortak hedeflere ulaşmak için somut önlemler önermeyi amaçlayan derin istişare sürecini başlatmaya karar verildiği ifade edildi.

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, yarım saat süren telefon görüşmesindeki atmosferin ‘arkadaşça’ olduğunu dile getirerek, ABD Başkanı’nın bunun iki müttefik arasında normalleşmeye doğru bir adım olmasını umduğunu söyledi.

Bu bağlamda Macron, Fransa’nın Washington Büyükelçisi Philippe Etienne’nin gelecek hafta ABD’deki görevine dönmesine karar verdi.

Öte yandan, Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile yaptığı görüşmenin başında, Washington ve Paris arasındaki krizden sonra AB ve ABD’nin ortaklıkları içinde güveni artırmak için çalışmaları gerektiğini söyledi.

Aralarındaki güveni güçlendirebileceklerini söyleyen Borrell, “Birlikte çalışacağımızdan eminim” diye ekledi.

Blinken ise, iki ortağın Afganistan, Hint-Pasifik bölgesi ve Avrupa da dahil olmak üzere tüm dünyada yakın bir şekilde çalıştığını vurguladı.


Editörün Seçimi

Multimedya