Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Fas Anayasa Mahkemesi, seçim sürecindeki ihlaller nedeniyle 4 kişinin milletvekilliğini düşürdü

Fas Anayasa Mahkemesi, seçim sürecindeki ihlaller nedeniyle 4 kişinin milletvekilliğini düşürdü

Cumartesi, 21 Mayıs, 2022 - 10:00

Fas Anayasa Mahkemesi, seçim kampanyası sırasındaki ihlaller nedeniyle dört parlamento üyesinin milletvekilliğini iptal etti.

Anayasa Mahkemesi, İstiklal Partisi Milletvekili Nureddin Medyan, Halk Hareketi milletvekili ve eski bakan Muhammed el-Arac, Asalet ve Çağdaşlık Partisi Milletvekili Muhammed Hammuti ve Milli Bağımsızlar Birliği üyesi Butahir Butahiri’nin milletvekilliğini düşürdü. 8 Eylül 2021’de gerçekleşen seçimlerinde Huseyme seçim bölgesinden meclise giren söz konusu kişilerin milletvekillikleri düşürüldü. Kararın resmî gazetede yayımlanmasının ardından bir nüshası parlamento başkanlığına, bir nüshası da Seçim İdaresi Başkanlığı’na gönderildi. Ayrıca anayasanın 91. maddesi uyarınca Huseyme bölgesinde seçimlerin tekrar yapılması kararlaştırıldı.

Söz konusu kararın, Huseyme bölgesinde seçimi kaybeden adaylardan birinin Anayasa Mahkemesi’ne ‘ihlal gerekçesiyle seçimlerin iptali’ istemiyle başvurusunun değerlendirilmesinin ardından alındığı öğrenildi. Anayasa Mahkemesi’ne dilekçe sunan adaylardan biri, Muhammed el-Arac ve Nureddin el-Medyan'ın, Kovid-19 kapsamında sosyal mesafenin korunması yönünde alınan kararları dikkate almadan seçim kampanyası yürüttüğünü, bu durumun fırsat eşitliğine aykırı olduğunu, dolayısıyla seçimlerin iptalini istediğini bildirdi.

Anayasa Mahkemesi şikayeti haklı bularak, seçim kampanyasındaki söz konusu ihlalin adaylar arasında eşit yarış hakkını zedelediğine karar verdi. Mahkeme ayrıca milletvekilleri Butahir Butahiri ve Muhammed Hammuti’nin, aday broşürlerinde diğer adayların isimlerine yer vermeyerek, seçmenleri aldatmaya yönelik girişimde bulunduğunu, dolayısıyla Huseyme’deki seçimlerin iptali ve yeniden yapılması gerektiğini kararlaştırdı. Seçim kanununa göre adayların tümünün adının aynı broşürde yer alması gerekiyor. İçişleri Bakanlığı’nın önümüzdeki günlerde Huseyme bölgesinde seçimlerin tekrarı için tarih belirlemesi bekleniyor. 


Editörün Seçimi

Multimedya