Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Libya: Ebu Selim Katliamı dosyası askeri yargıya sevk edildi

Libya: Ebu Selim Katliamı dosyası askeri yargıya sevk edildi

Libya’daki “Ebu Selim Hapishanesi Katliamı" dava dosyası askeri yargıya havale edildi
Perşembe, 16 Haziran, 2022 - 14:00
Devrik Libya lideri Albay Muammer Kaddafi (AFP)

Libya'nın başkenti Trablus Temyiz Mahkemesi, 1996'da bin 269 mahkumu ölmesine sebep olan "Ebu Selim Hapishanesi Katliamı" davasını inceleme yetkisi olmadığına karar verdi ve dava dosyasını askeri yargıya havale etti.

Mahkemenin geçtiğimiz ayın ortasındaki duruşmayı ertelemesinin ardından davayla ilgili nihai kararını dün vermesi bekleniyordu.

Başsavcılık ofisindeki resmi bir kaynak AFP’ye yaptığı açıklamada, “Trablus Temyiz Mahkemesi Ceza Dairesi yargıcı, hukuk mahkemesinin yargı yetkisinin bulunmadığını belirterek nihai bir karar verdi ve davanın esasının bütünüyle askeri nitelikte olduğunu söyledi. Davaya dahil olan çok sayıda askeri lider de dahil olmak üzere, dosyanın tamamı yargı ve değerlendirme için askeri yargıya sevk edildi” ifadelerini kullandı.

Şarku’l Avsat’ın AFP’den aktardığı habere göre kaynak, “Hali hazırda Ebu Selim Katliamı davası savcıların temyizi kaybetmesinin ardından tamamen sivil yargının dışında kaldı ve Libya'daki en ünlü davanın akıbeti askeri yargının elinde” dedi.

Aynı kaynak, davanın değerlendirilmesi için askeri mahkemenin duruşma tarihini yakın gelecekte bilmenin mümkün olmadığını söyledi. Ebu Selim Hapishanesi Katliamı’nın en önde gelen sanıkları devrik Libya lideri Muammer Kaddafi'nin istihbarat şefi Abdullah Senusi, Libya Devrim Muhafızları'nın başındaki isim olan Mansur Dav ve eski rejimden bazı üst düzey yetkililer.

2015 yılında yargı tarafından görülen davada Trablus’ta hapsedilen Senusi hakkında idam cezası verildi. Trablus Temyiz Mahkemesi'nin nihai kararının açıklanmasının ardından, çok sayıda mağdurların aileleri ve akrabaları, Libya'nın başkentindeki mahkeme kompleksinin önünde sıraya girerek, aleyhinde bir misilleme kararının olmamasından duydukları memnuniyetsizliği dile getirdi. 2019'un sonunda ise Trablus'taki bir mahkeme, "Ebu Selim Hapishanesi Katliamı" davasındaki tüm sanıklar hakkındaki suçlamaları düşürmeye karar verdi. Ancak yargıtay bir yıl önce kararı bozdu ve yeniden yargılamaya başladı.

İnsan hakları örgütleri, bu mağdurların akıbetinin ortaya çıkarılması ve olaya karışanların adalete teslim edilmesi çağrısında bulunduğundan, dava yerel ve uluslararası düzeyde ilgi görüyor. Bu korkunç katliam, güvenlik güçlerinin Haziran 1996'da hapishaneyi basıp mahkumlara ateş açmasının ardından Albay Muammer Kaddafi rejiminin dahil olduğu en büyük suçlardan biri olarak kabul ediliyor. Çoğu Kaddafi muhalifi bin 200’ü aşkın kişi hayatını kaybederken, yalnızca birkaç kişi hayatta kalmayı başardı. Cesetler hapishane bahçesindeki bir toplu mezara gömülerek saklandı, ancak daha sonra birçok kurbanın cesedi 2011'de Kaddafi rejiminin düşmesinden sonra çıkarıldı.


Editörün Seçimi

Multimedya