Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Savvy Games Group stratejisini açıkladı

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Savvy Games Group stratejisini açıkladı

Perşembe, 29 Eylül, 2022 - 17:45
Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman (SPA)

Suudi Arabistan Savvy Games Group Yönetim Kurulu Başkanı Veliaht Prens Muhammed bin Selman bugün grubun stratejisini açıkladı.

Veliaht Prens bugün yaptığı açıklamada, “Savvy Games Group, Suudi Arabistan’ı 2030 yılına kadar oyun ve e-spor sektörü için küresel bir merkez haline getirmeyi hedefleyen iddialı stratejimizin önemli bir parçasıdır. Ekonomimizi çeşitlendirmek, sektördeki yeniliği teşvik etmek ve ülke genelinde eğlence ve e-spor rekabetini daha da yükseltmek için e-spor ve oyun sektöründeki kullanılmayan büyük potansiyelden yararlanmayı amaçlıyoruz” dedi.

Tamamen Kamu Yatırım Fonu’na (PIF) ait olan Savvy Games Group’un stratejisi, oyun ve e-spor sektörüne yatırım yaparak ve sektör içinde yatırım ve etkin sermaye alımı için uzun vadeli bir plan geliştirerek büyümeyi teşvik etmek, oyuncuların deneyimlerini geliştirmek, elektronik oyun sektöründe ortaklıkları pekiştirmek ve katılım için fırsatlar sağlamayı içeriyor.

Savvy Games Group’un stratejisinin lansmanı, yakın zamanda açıklanan ulusal oyun ve e-spor stratejisini etkinleştirecek ve destekleyecek.

Savvy Games Group eğitim, öğretim ve girişimcilik fırsatları sağlamak ve uluslararası şirketleri çekmek için çeşitli yerel ve uluslararası programlara ve altyapıya yatırım yapacak.

Ayrıca ülkede 39 bin istihdam yaratacak ve sektörün gayri safi yurtiçi hasılaya (GSYİH) katkısını 2030 yılına kadar 50 milyar riyale çıkaracak 250 oyun şirketi kuracak.

Savvy’nin yatırımları, getirileri artırmak, yerel etki, küresel bir ayak izi bırakmak ve genişlemek, uluslararası oyun yatırımlarına öncülük etmek, sürdürülebilir getiriler üretmek ve içerik oluşturucuları etkinleştirmek gibi dört temel sütuna dayanacak.

Savvy’nin yatırım stratejisinin bir parçası olarak grup, her biri belirli hedeflere sahip dört programa 142 milyar riyal yatırım yapmaya hazırlanıyor.

Bu strateji, Savvy’nin özellikle farklı sektörlere ayrılmış beş bağımsız yan kuruluşu tarafından sunulacak.

Bu beş şirket, Savvy’nin daha önce ESL ve FACEIT gruplarını satın almasının ardından oluşturulan Savvy’nin e-spor kolu EFG’yi oluşturuyor. 

Strateji aynı zamanda Savvy Games Fund’ı kurmayı, önde gelen yayıncılara ve geliştiricilere yatırım yapmayı ve ülkede üs kurmalarını kolaylaştırmayı da içeriyor.

Bu şirketler toplu olarak oyun ve e-spor endüstrisinin her alanında sinerji yaratacak, geliştiricilere ve yayıncılara hedeflenen yatırımlar yoluyla sektörü büyütecek, teknoloji inovasyonuna yatırım yapacak, içerik yaratıcısı finansmanına yatırım yapacak ve aynı zamanda birinci sınıf etkinlik ve mekan konseptleri geliştirecek.


Editörün Seçimi

Multimedya