Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Arap Birliği: Arap Bakanlar, Yüzyılın Anlaşmasının etkilerini görüşecek

Arap Birliği: Arap Bakanlar, Yüzyılın Anlaşmasının etkilerini görüşecek

Cumartesi, 20 Nisan, 2019 - 10:00
Arap Birliği binası (Gita)

Arap Birliği, Filistin’in acil toplantı çağrısında bulunmasının ardından, ABD’nin Yüzyılın Anlaşması adı verilen planını görüşmek için yarın Mısır’ın başkenti Kahire’de dışişleri bakanları katılımıyla toplantı yapacak. Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın Arap bakanlara Filistin’in durumu hakkında bilgi vereceği toplantıda, bu durumla mücadele için Arap tutumun harekete geçmesi için çağrıda bulunması bekleniyor.

Arap Birliği Yardımcısı Husam Zeki, dün yaptığı basın açıklamasında anlaşma hakkındaki genel çerçevenin güvenli olmadığını ifade ederek, bu teklifin olumlu ve dengeli olmasının yanı sıra Filistin haklarının da göz önünde bulundurulması gerektiğini söyledi. Zeki, “Filistin tarafı, medyada yer alan Yüzyılın Anlaşması ile ilgili haberlerin ardından bu toplantıyı talep etti. Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın sunacağı yeni gelişmeler var. Filistin tarafının teklif ettiği bu toplantıyı çok önemli görüyoruz. Çünkü Filistin durumu açıklanacak, Abbas, Filistin tarafının önemli gördüğü gelişmeleri sunacak ve Yüzyılın Anlaşması hakkında konuşacak. Neyin öne sürüleceği hakkında kimsenin kesin bilgiye sahip olduğunu sanmıyorum. Hepsi tahmin. Medya iddialarla dolu. İddialar ortaya atılıyor ve kimse ne kadar doğru olduğunu bilmiyor. Ne zaman anlaşmaya dair bir haber çıksa bu ABD tarafından hızla reddedilir ve küçümsenir. Ancak çok sayıda Arap yetkilisi, ABD’lilerin sunduğu unsurları dinledi. Filistin haklarına riayet edileceğine dair umudumuz yok. Bu konu ile ilgilenen Arap dışişleri bakanları ve Arap diplomatların toplantı yapması gerekir” diye konuştu.

Filistin tarafının mali olarak desteklenmesi hakkında konuşan Zeki, “Filistin’e yapılan mali bir destek var ancak ABD baskıları ve İsrail’in Filistin gelirlerine mali kesinti uygulaması nedeniyle bu ihtiyaç daha da büyüdü. Bu, Filistin yönetiminin mali kaynaklarının hızla kurumasına ve yönetimin çökmesine yol açmaktadır. Sadece Filistin yönetimi ve halkın ihtiyaçları için değil tüm Filistin toplumu için bir Arap finansal güvenlik ağı olacağını umuyoruz. Bu konuda destek olan Arap ülkeleri her zaman vardı. Filistin’i desteklemek için milyonlarca dolar yardım yapan ülkeler var. İnşallah, bu büyük Arap uygulamaları Filistin halkını desteklemeye devam edecektir” diye konuştu.

Zeki, yarınki toplantıda Arap dışişleri bakanları tarafından verilen görev ve adımlardan beklentileri hakkında “Toplantının sonucu hakkında bir şey söylemek zor. Bu toplantı Mahmud Abbas’ın brifingini dinlemek için gerçekleşecek. Bu brifinge göre devletlerin neleri değerlendirebileceğini göreceğiz” diye konuştu.


Editörün Seçimi

Multimedya