Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Irak: İran ile ABD arasında arabuluculuk yapacağız

Irak: İran ile ABD arasında arabuluculuk yapacağız

Pazar, 26 Mayıs, 2019 - 09:45
Irak Dışişleri Bakanı Muhammed Ali el-Hakim Bağdat’ta İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif ile bir araya geldi (AP)

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevat Zarif, 3 günlük ziyaret için geldiği Irak’ın başkenti Bağdat’ta bugün, Iraklı mevkidaşı Muhammed Ali el-Hakim ile bir araya geldi. Görüşmede iki ülke arasındaki ilişkilerin yanı sıra bölgedeki son gelişmeler ele alındı.

Hakim, İran’a uygulanan ekonomik yaptırımların yaralı olmayacağını belirterek, "İran ile ABD arasında arabuluculuk yapacağız" dedi.

Toplantının ardından gazetecilere açıklama yapan bakan el-Hakim, İran’a uygulanan ekonomik yaptırımların yararlı olmayacağını belirterek, komşu ülke İran’ın yanında olduklarını söyledi. Ülkesinin ABD ile İran arasındaki krizin son bulması için arabuluculuk yapacağını belirtti.
İran'dan Körfez'e 'saldırmazlık paktı' hamlesi

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif ise ülkesinin tüm Körfez ülkeleriyle dengeli ilişkiler kurmaya istekli olduğunu dile getirerek, Tahran’ın komşu Körfez ülkelerine ‘saldırmazlık paktı’ imzalamak üzerine bir teklifte bulunduğunu belirtti.

Zarif, Irak Dışişleri Bakanı Muhammed Ali el-Hakim ile yaptığı görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, "İran’a yönelik ekonomik veya askeri tüm savaş çabalarına karşı duracağız ve onlarla güçlü bir şekilde yüzleşeceğiz" dedi.
Ülkesinin nükleer anlaşmayı ihlal etmediğini vurgulan Zarif,  Avrupa ülkelerine taahhütlerini yerine getirme çağrısında bulunarak şu ifadeleri kullandı;

"Nükleer anlaşmayı korumak için daha fazlasını yapmalılar. Konuşmak anlaşmayı korumak için yeterli değil. Avrupalılar pratikte de harekete geçmeli."
Abdulmehdi'den ‘savaşın tehlikeleri’ uyarısı

Öte yandan, Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi, Zarif ile Bağdat’ta yaptığı görüşme esnasında ‘savaşın tehlikeleri’ konusunda uyarıda bulunarak, bölgenin güvenlik ve istikrarının önemini vurguladı.

Irak Cumhurbaşkanı Berham Salih ile Zarif’in yaptığı görüşmede de, ‘savaşın engellenmesi ve bölgede tansiyonun düşürülmesi’ için yapılması gerekenler ele alındı.

Irak, Zarif’in ziyareti esnasında, ABD ve İran arasındaki gerilimi durdurmak amacıyla arabuluculuk yapmaya hazır olduğunu ifade etti.


Editörün Seçimi

Multimedya