Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Tunus Yüksek Seçim Kurulu: Seçimler belirlenen tarihlerde yapılacak

Tunus Yüksek Seçim Kurulu: Seçimler belirlenen tarihlerde yapılacak

Pazartesi, 17 Haziran, 2019 - 13:00

Tunus Bağımsız Yüksek Seçim Kurulu Üyesi Adil el-Berinsi, 6 Ekim ve 17 Kasım’da yapılacak parlamento ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinin tarihlerinde herhangi bir değişiklik olmadığını açıkladı. Berinsi ayrıca bazı taraflarca dile getirilen seçimlerin erteleneceği yönündeki söylentilere kulak verilmemesi gerektiğini belirtti.

Şarku’l Avsat’a konuşan Berinsi, Yüksek Seçim Kurulu’nun seçimlerin zamanına ilişkin anayasada belirtilen sürelere saygı duyduğunu ve aslında 10 Kasım’da gerçekleştirilecek olan cumhurbaşkanlığı seçimlerinin Mevlid Kandili’ne denk gelmesi dolayısıyla halkın talebi doğrultusunda 17 Kasım’a ertelendiğini belirtti. Yüksek Seçim Kurulu’nun şu anda belirlenen son sürelere bağlı kalmaya çalıştığını belirten Berinsi, partilerin siyasi hesapları doğrultusunda hareket etmediklerini dile getirdi.

Berinsi, belediye seçimlerinin genel seçimler üzerindeki etkisi ve seçimlerin maliyeti konusunda da şunları söyledi:

“Belediye seçimlerinden her birinin yaklaşık 50 bin dinar (17 bin dolar) kadar maliyeti var. Bu miktarlar cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimleri bütçesi dahilinde düzenlenmiyor. Kurul, süreci etkilemesi durumunda belediye seçimlerinin cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimlerinden sonraya ertelenmesi yönünde bir karar alabilir.”

Berinsi, seçim kanununun değiştirilmesi, yüzde 5 seçim barajının kabul edilmesi ve medya kurumları ile STK başkanlarının hariç tutulmasıyla ilgili parlamentodaki tartışmalar hakkında da “Belirlenen zamana ilişkin bir değişikliğe gidilmesi ahlaki ve siyasi olarak uygun değil” değerlendirmesinde bulundu.

Tunus'taki sol eğilimli muhalif Halk Cephesi Koalisyonu Mütevelli Heyeti, Demokratik Ulusal Birlik Partisi’ni ve İşçilerin Sol Birliği Partisi’ni parlamentoda ‘halk cephesi’ adı altında bir blok oluşturarak komplo yapmakla itham etti. Ayrıca Birleşik Demokratik Yurtseverler Partisi liderlerini iftira ve yalan beyanda bulunmakla suçladı.

Halk Cephesi’ni temsil eden 15 milletvekilinden 9’unun mecliste Halk Cephesi Bloğu oluşturmak için 28 Mayıs’ta toplu olarak istifa sunması kamuoyunda dikkat çekti. Nitekim parlamento iç düzenlemelerine göre bir meclis bloğunun en az 7 milletvekilinden oluşması gerekiyor. Gözlemciler, Halk Cephesi içerisindeki anlaşmazlığın ayrılma aşamasından siyasi çatışmaların yaşandığı bir aşamaya evrilebileceği görüşünde.


Editörün Seçimi

Multimedya