Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

​Trump, Kuzey Kore’ye adım atan ilk ABD Başkanı oldu

​Trump, Kuzey Kore’ye adım atan ilk ABD Başkanı oldu

Pazar, 30 Haziran, 2019 - 09:00

ABD Başkanı Donald Trump, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile birlikte Kuzey Kore topraklarına adım atarak, Kuzey Kore’ye giren ilk ABD Başkanı oldu.

Japonya'da düzenlenen G20 Zirvesi'nin ardından bölgedeki temaslarına devam etmek üzere Güney Kore'ye giden Trump, 1953 yılında ateşkesin imzalandığı Panmunjom köyündeki Güney Kore ve Kuzey Kore arasında bulunan 'silahsızlandırılmış bölgede' Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile görüştü.

ABD Başkanı, Kuzey Kore lideri ile birlikte Kuzey Kore topraklarında birkaç adım atarak gazetecilerin görüntü almasına izin verdi.

“Bu dünya için harika bir gün” diye konuşan Trump, silahsızlandırılmış bölge sınırından geçtiği için gurur duyduğunu dile getirdi.

ABD’nin Kuzey Kore’ye adım atan ilk Başkanı olma konusunda “Bu harika bir duygu” yorumunda bulunan Trump, "Çok güzel şeyler oluyor, muhteşem şeyler oluyor. İlk tanıştığımız günden beri birbirimizi sevmiştik, önemli olan da bu" dedi.

Trump, bir gazetecinin "ABD'ye Kim'i davet edecek misiniz?" sorusuna ise, "Mümkün olsa şimdi onu Beyaz Saray'a davet ederdim" diyerek yanıt verdi.

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ise, "Sınırı geçen ilk ABD Başkanı olması, talihsiz geçmişi silmek ve yeni bir sayfa açmak için sahip olduğu istekliliği gösteriyor. Geçmişi geride bırakmak ve geleceğe geçmek istiyoruz. Aramızdaki mükemmel ilişki olmasaydı böyle bir fırsat elde edemezdik. Ben de bu mükemmel ilişkilerimizden faydalanarak kimsenin beklemediği daha güzel haberler ortaya çıkarmamız gerektiğini düşünüyorum" şeklinde açıklamada bulundu.

Trump, görüşmenin ardından Pyongyang ile nükleer müzakerelerinin yeniden başladığını, Kuzey Kore’ye uygulanan yaptırımların şimdilik devam edeceğini ve müzakerelerin bazı aşamalarında ele alınacağını söyledi.

İki lider ilk kez 12 Haziran 2018'de Singapur'da yapılan tarihi zirvede bir araya gelmiş, burada Kore Yarımadası'nın nükleer silahlardan arındırılması ve kalıcı barış konusunda mutabakata varılmıştı.

26-27 Şubat 2019'da Vietnam'ın başkenti Hanoi'de bir kez daha bir araya gelen iki liderin zirvesi anlaşmasız olarak sona ermişti.


Editörün Seçimi

Multimedya