Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İsrail güçlerince gözaltına alınan Bakan Fadi el-Hedmi serbest bırakıldı

İsrail güçlerince gözaltına alınan Bakan Fadi el-Hedmi serbest bırakıldı

Pazar, 30 Haziran, 2019 - 14:30
​Kudüs İşleri Bakanı Fadi el-Hedmi (Facebook)

Filistin Maan Haber Ajansı’nın haberine göre, bu sabah Kudüs’teki evine gerçekleştirilen bir baskında gözaltına alınan Kudüs İşleri Bakanı Fadi el-Hedmi serbest bırakıldı.

Bakan Hedmi'nin avukatı Muhammed Cabara, işgal güçlerinin elinde bakanın gözaltına alınmasına ilişkin herhangi bir gerekçenin bulunmadığını belirterek, Şili Devlet Başkanı Sebastian Pinera'nın salı günü Mescid-i Aksa'ya yaptığı ziyaret sırasında müvekkilinin de hazır bulunduğunu ve bu nedenle Hedmi'nin İsrail'deki sağ grupların baskısı sebebiyle gözaltına alındığını söyledi. Avukat Cabara, İsrail seçimlerinin yaklaşması ile birlikte aşırı sağcıların tatmin edilmesi gibi durumların da Bakan Hedmi’nin gözaltına alınmasının sebepleri arasında yer aldığını kaydetti.

Cabara yaptığı açıklamada, Bakan Hedmi’nin İsrail istihbarat müfettişlerine herhangi bir şekilde yanıt vermeyi reddettiğini ve soruşturma başlamadan önce avukatıyla görüşme hakkında ısrar ettiğini söyledi. Bakan Hedmi ile avukatı arasında gerçekleşen görüşmenin ardından saat 9 sularında soruşturmanın başladığını belirten Cabara, “Soruşturmanın, İsrail polisinin Bakan Hedmi’nin geçen hafta Kudüs'te ülke egemenliğine zarar verdiği yönündeki iddiaları üzerine gerçekleştiğini açıkladılar. Bu iddialarının başında da Şili Devlet Başkanı Sebastian Pinera'nın salı günü Mescid-i Aksa'ya yaptığı ziyaret sırasında Hedmi’nin de hazır bulunduğu yer alıyordu” ifadelerini kullandı.

AFP’ye konuşan İsrail Polis Sözcüsü Micky Rosenfeld, Hedmi’nin Kudüs’teki birtakım faaliyetleri nedeniyle gözaltına alındığını ve sorgulandığını söyledi. AFP’nin bakana yakın bir kaynaktan edindiği bilgiye göre, işgal polisi ve istihbaratı bakanın evine baskın düzenledi, aramalar yaptı ve cep telefonlarına el koydu.

Resmi temaslarda bulunmak için geçen hafta İsrail ve Filistin'e gelen Şili Devlet Başkanı Pinera, 25 Haziran'da Harem-i Şerif'e ziyarette bulunmuş, ziyarette Şili Devlet Başkanına Hedmi'nin de aralarında olduğu bazı Filistinli yetkililer eşlik etmişti.

Mescid-i Aksa ziyareti sırasında Filistinli yetkililerin Pinera'ya eşlik etmesi İsrail'i rahatsız etmiş ve Şili'nin Tel Aviv Büyükelçisi İsrail Dışişleri Bakanlığına çağrılarak protokol kurallarının çiğnendiği iddiasıyla kınanmıştı.

Filistin Başbakanı Muhammed Iştiyye, İsrail işgalinin Kudüs ve halkı için çalışan her Filistinliyi hedef aldığını, fakat ne olursa olsun hükümetin kutsal şehre karşı olan görevini kararlılıkla sürdüreceğini ve halkının işlerini günlük olarak takip etmenin yanı sıra kalkınma faaliyetlerine de devam edeceğini dile getirdi.

Kudüs son birkaç gün içinde şiddetli çatışmalara tanık oldu. İsrail kuvvetlerinin “askerlere havai fişek atmakla suçladıkları” 20 yaşındaki bir Filistinliyi, Isawiya kasabasında vurması üzerine perşembe günü çatışmalar patlak verdi. Filistin Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada gencin almış olduğu yaralar dolayısıyla hayatını kaybettiği bildirildi.


Editörün Seçimi

Multimedya