Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

​ABD İran tehdidine karşı Ortadoğu'ya 7 bin ek asker gönderiyor

​ABD İran tehdidine karşı Ortadoğu'ya 7 bin ek asker gönderiyor

Cuma, 6 Aralık, 2019 - 11:30
USS Abraham Lincoln uçak gemisi Körfez yolunda Süveyş Kanalı'nı geçiyor (AP-Arşiv)

ABD’li bir yetkili, ABD Savunma Bakanı Mark Esper’in İran tehdidiyle yüzleşmek için Ortadoğu'ya 5 ila 7 bin arasında ek asker göndermeyi planladığını söyledi.

AFP’ye isminin gizli kalması koşuluyla bilgi veren ABD’li bir yetkili, bu güçlerin nerede ve ne zaman konuşlandırılabileceğini belirtmedi ancak bu askerlerin İran bağlantılı grupların son aylarda ABD'nin çıkarlarına yönelik saldırılarına bir cevap olarak gönderileceği bilgisini verdi.

ABD Savunma Bakan Yardımcısı John Rood ise Kongre’deki bir oturum esnasında, “ABD İran'ın davranışlarını endişe ile izliyor. Tehdit seviyesini izlemeye devam ediyoruz ve varlığımızı hızla gösterme yeteneğine sahibiz” dedi.

Ancak Rood, Wall Street Journal'ın ABD’nin bölgede 14 bin ilave asker konuşlandırılabileceğine ilişkin haberini yalanladı.

Pentagon Basın Sekreteri Alyssa Farah da, Twitter üzerinde yaptığı açıklamayla bu haberleri reddetti.

ABD ile İran arasındaki gerilimler, ABD Başkanı Donald Trump'ın tek taraflı olarak nükleer anlaşmadan çekilmesi ve Tahran'a ciddi ekonomik yaptırımlar uygulamasından sonra giderek arttı.

Batılı ülkeler ve Suudi Arabistan, Tahran’ı geçtiğimiz Eylül ayında Saudi Aramco’nun iki petrol tesisini hedef alan, Suudi petrol üretiminin bir kısmını felç eden ve ham petrol fiyatlarının yükselmesine neden olan saldırının arkasında olmakla suçladı.

ABD Savunma Bakanı Esper, saldırının ardından İran'ın Ortadoğu’yu istikrarsızlaştırma ve küresel ekonomiye zarar vermeyi amaçlayan kötü niyetli davranışlarını eleştirdi.

ABD, İran başta olmak üzere yabancı müdahaleler ile ekonomik sıkıntıya karşı kitlesel protestoların yaşandığı Irak’taki üslere yönelik artan saldırılardan endişe duyuyor.

ABD’li bir yetkili, “Fırlatılan roketlerin sayısında bir artış var ve açıkçası bu DEAŞ ile ilgili değil. Hiç kimse ölmediği için şanslıyız” şeklinde konuştu.

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence'nin Irak ziyaretinin ardından ABD askerlerinin bulunduğu Anbar’daki Ayn’ul Esed Askeri Hava Üssü’ne 5 roket atıldı.


Editörün Seçimi

Multimedya