Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Erdoğan: İdlib'deki duruma seyirci kalmayacağız

Erdoğan: İdlib'deki duruma seyirci kalmayacağız

Cuma, 31 Ocak, 2020 - 14:45
Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan (DPA)

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün (Cuma), bölgedeki duruma hemen bir çözüm bulunmaması halinde Türkiye'nin Suriye'nin kuzeybatısındaki İdlib'de ne gerekiyorsa yapacağını ifade etti. 

Reuters'e göre, Suriye'nin kuzeyindeki yeni göç dalgasına ilişkin olarak Erdoğan, "Halen 3.6 milyon Suriyeliyi topraklarında barındıran ülkemizin yeni bir göç dalgasına tahammülü yoktur" dedi.

Esed rejiminin İdlib'teki saldırılarını artırdığına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İdlib'deki vahşeti engellemek Suriye'nin istikrarına ve siyasi çözüme destek vermek amacıyla Rusya ile bir mutabakat imzalamıştık. Bu mutabakat Esed rejimi ve onu destekleyen Rusya tarafından ihlal edilmektedir. Halen 3.6 milyon Suriyeliyi topraklarında barındıran ülkemizin yeni bir göç dalgasına tahammülü yoktur. Suriye'nin ne diğer bölgelerindeki ne de İdlib'deki duruma seyirci kalmayacağız. 2016'dan beri gerçekleştirdiğimiz Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı ve Barış Pınarı harekatlarımız hassasiyetlerimize riayet edilmemesi halinde sahadaki durumu fiilen kontrol altına irademizin en somut örnekleridir. Bizim topraklarımıza tehdit oluşturan kim varsa gereğini yaparız. İdlib'deki durumun süratle normale döndürülmemesi halinde yeniden aynı yola başvurmaktan başka çaremiz kalmayacaktır" açıklamasında bulundu.

Erdoğan, Çarşamba günü yaptığı açıklamada da Türkiye'nin saldırılara yönelik sabrının tükendiğini ve Rusya'yı bölgedeki anlaşmaları ihlal etmekle suçlamıştı.

Kremlin ise Erdoğan'ın bu açıklamalarının ardından, Rusya'nın İdlib'deki yükümlülüklerini tam olarak yerine getirdiğini ancak bölgedeki "milis" saldırılardan derin endişe duyduğunu açıklamıştı. 


Editörün Seçimi

Multimedya