Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

​Johnson’ın hastalığı sırasında İngiltere'nin nükleer kodlarını kim kontrol edecek?

​Johnson’ın hastalığı sırasında İngiltere'nin nükleer kodlarını kim kontrol edecek?

Salı, 7 Nisan, 2020 - 11:00
Johnson geçtiğimiz ay ev izolasyonu sırasında hükümete video konferans yoluyla başkanlık etti (AFP)

ingiltere Başbakanı Boris Johnson, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) hastalığının komplikasyonları nedeniyle dün yoğun bakıma alınırken, Dışişleri Bakanı Dominic Raab’a kabine toplantılarına başkanlık etme ve ülkenin salgınla mücadele önlemlerini yönetme yetkisi verildi.

Ancak bu süreçte ülkenin nükleer kodlarının kimin elinde olacağına dair sorular ortaya atıldı.

İngiliz hükümeti ise bu konuda kimin sorumlu olduğuna ilişkin bilgi vermekten kaçındı.

BBC, Kabine İşleri Bakanı Michael Gove’a Raab’ın ülkenin nükleer kodlarını alıp almadığını sordu.

Gove bu soruya, “Ulusal güvenlik meseleleri hakkında konuşamam. İyi geliştirilmiş protokoller yürürlükte” şeklinde yanıt verdi.

Nükleer silaha sahip beş ülkeden biri olan İngiltere’nin, nükleer savaş başlığı taşıyabilen Trident II D5 balistik füzeleri ile donatılmış dört nükleer denizaltısı da var.

İngiltere'nin de yaklaşık 215 nükleer savaş başlığı var ancak bunlardan sadece 120’si kullanıma hazır.

İngiltere’de nükleer saldırı emrini yalnızca Başbakan verebiliyor. Böyle bir emir, özel bir takım kodlarla nükleer denizaltılardan birine iletiliyor.

Öte yandan Gove, LBC radyosuna yaptığı açıklamada, Johnson’ın yoğun bakımda biraz oksijen desteği aldığını, solunum cihazına bağlı olmadığını ancak gerekmesi halinde cihazın hazır bulunduğunu söyledi.

Edinburgh Üniversitesi’nden Profesör Linda Bould, koronavirüsün sınıfsal ayrım yapmadığına dikkat çekerek, “Toplumumuzda en ayrıcalıklı olanlar da dahil olmak üzere herkes enfekte olabilir” dedi.

Johnson, dünya genelinde 74 binden fazla can alan koronavirüse yakalanan tek ülke lideri oldu.


Editörün Seçimi

Multimedya