Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

​BAE’de koronavirüsten 7 ölü ve 532 yeni vaka

​BAE’de koronavirüsten 7 ölü ve 532 yeni vaka

Pazar, 26 Nisan, 2020 - 10:45
BAE Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Amine ed-Dahhak (WAM)

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Sağlık ve Toplum Koruma Bakanlığı yaptığı açıklamada farklı uyruklara mensup 532 kişinin daha yeni tip koronavirüse (Kovid-19) yakalandığını ve böylece ülkede Ocak ayından bu yana görülen toplam vaka sayısının 9 bin 813’e çıktığını duyurdu. Açıklamanın devamında 7 kişinin daha hayatını kaybederek ölü sayısının 71’e çıktığı, 127 kişinin ise iyileşerek toplamda iyileşen vaka sayısının bin 887’ye ulaştığı bilgisi verildi.

Şarku’l Avsat’ın DPA’dan aktardığı göre, söz konusu açıklamalar yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile ilgili son gelişmeleri aktarmak için BAE hükümeti tarafından yapılan bir basın açıklaması sırasında geldi. Sağlık Bakanı Abdurrahman el-Uveys toplantı sırasında, bakanlığın virüs için yapılan tetkikleri artırmak için 14’ten fazla hızlı test merkezi, sağlık merkezleri ve evlerde test hizmetleri aracılığıyla bir program uyguladığını belirtti. Uveys yaptığı açıklamada vakaları tespit etmek için bir milyon 22 bin 326 test yapıldığına işaret ederek “Ülkede yapılan test sayısının artırılması, vakaları erkenden tespit etmemizi sağlıyor. Bu da virüsün yayılmasını daha büyük oranda kontrol altına almaya yardımcı oluyor.” ifadelerini kullandı.

BAE Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Amine ed-Dahhak yaptığı açıklamada iyileşen kişi sayısının toplam vaka sayısının yüzde 20’sini oluşturduğunu söyleyerek BAE’de son iki hafta içerisinde tamamen iyileşen vakaların günlük ortalamasının, her gün 100’ü aştığını ancak hastanede tedavi gören ve gözetim altında tutulan kişi sayısının 7 bin 855’e ulaştığını belirtti.

BAE Bilim Adamları Konseyi üyesi ve modern bilim sektörünün resmi sözcüsü Dr. Alawi eş-Şeyh, BAE’de virüsü ve onun doğasını anlamaya yönelik toplamda 58 çalışma yürütüldüğünü ifade etti. Şeyh söz konusu çalışmaların, tanı ve tedavi için tıbbi cihazların geliştirilmesini, sağlık tesisleri üzerindeki baskıyı azaltmak için dijital araçların geliştirilmesini, virüsün yayılması, vakaların hareketi ve toplum üzerinde psikoloji ve sağlık açısından etkisinin simülasyonunun yapılmasını içeren 4 eksene odaklandığını söyledi.

Şeyh gazetecilere yaptığı açıklamada araştırma ekibinin, farklı yaş gruplarından oluşan ve virüs ile enfekte olan 240 kişiden topladığı virüs örneklerinin genom dizilimini kaydetmek için çalıştığını ve virüsün genom dizilimi ile ilgili yapılan bu çalışmanın, semptomların şiddetinin kişiden kişiye farklılık göstermesinin nedenlerini daha iyi bir şekilde anlamamıza ve ülke nüfusu ile hastalığa karşı en çok savunmasız olan kişileri korumak için stratejik çözümler ve planlar geliştirmeye yardımcı olacağını söyledi.

Yaklaşık 9 Milyon 400 bin nüfuslu BAE kozmopolit bir toplum yapısına sahip. Ülkenin sadece yüzde 16,5’i BAE  vatandaşı. BAE’nin Yüzde 83,5’ini ise Dünyanın farklı ülkelerinden gelen çeşitli sektörlerde çalışan işçiler oluşturuyor.


Editörün Seçimi

Multimedya