Irak’ta Captagon üretim merkezine el konuldu

Irak İçişleri Bakanlığı, narkotik maddeyi yurtdışından edinmek yerine yurt içinde üretme girişimi olduğunu açıkladı

 Irak İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Tümgeneral Saad Maan, el konulan Captagon hap torbalarını inceliyor (AFP)
Irak İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Tümgeneral Saad Maan, el konulan Captagon hap torbalarını inceliyor (AFP)
TT

Irak’ta Captagon üretim merkezine el konuldu

 Irak İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Tümgeneral Saad Maan, el konulan Captagon hap torbalarını inceliyor (AFP)
Irak İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Tümgeneral Saad Maan, el konulan Captagon hap torbalarını inceliyor (AFP)

Irak yönetimi yaptığı açıklamada ülkenin güneyinde, son yıllarda uyuşturucu kaçakçılığı için koridor haline gelen Irak’ta türünün ilk örneği olan Captagon üretim merkezine el konulduğu ifade edildi.

Şarku’l Avsat’ın Independent Arabai'dan aktardığı habere göre Irak İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Saad Maan, “Bugün belki de ilk kez başta Captagon olmak üzere narkotik maddelerin üretimi için bir laboratuvara el konuldu” dedi.

İçişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, ele geçirilen üretim tesisinin Irak’ın güneyindeki Musenna eyaletinde bulunduğunu duyurdu.

Bakanlık yaptığı açıklamada laboratuvarın, narkotik haplar için 27,5 kilogram olduğu tahmin edilen hammaddeli narkotik Captagon haplarının üretimi için hazırlandığı kaydetti.

Körfez ülkeleri, esas olarak Suriye’den ve Lübnan sınır hattından kaçırılan Captagon haplarının ana varış noktasını oluşturuyor. Uyuşturucu kaçakçılığı 10 milyar dolardan fazla olduğu tahmin edilen karlı bir ticareti oluşturuyor.

Maan, “Dışarıdan gelen hammaddeler ile Musenna’da üretim süreci gerçekleşiyordu. Çünkü çoğunlukla bu kimyasalların Irak dışından geldiğini biliyoruz” dedi.

Irak Narkotik İşleri Genel Müdürlüğü geçtiğimiz Cuma günü yaptığı açıklamada uluslararası uyuşturucu kaçakçılığı ağının 3 üyesinin tutuklanmasının ve 2 milyon narkotik hapın ele geçirildiğini duyurdu.

Maan’a göre Irak’ın uyuşturucuya karşı savaşı olumlu sonuçlara ulaştı. Maan, “Uyuşturucu ile mücadele eden güvenlik güçlerinin son birkaç gündür sarf ettiği çaba, büyük miktarlarda uyuşturucuya el konulması ve kaçakçıların tutuklanmasıyla yüksek sonuçlar elde etti. Bu savaşı kazanacağız” dedi.

Captagon hapları, Birleşmiş Milletler (BM) Uyuşturucu ve Suç Ofisi tarafından amfetamin, kafein ve diğer maddelerin bir kombinasyonu olan uyarıcı amfetamin olarak sınıflandırılan, üretimi kolay bir kimyasal.

Batı komşusu Suriye ile sınır bölgelerine ek olarak, güney Irak’ın doğu komşusu İran sınır bölgeleri, özellikle kristal malzeme olmak üzere uyuşturucu kaçakçılığı için önemli bir geçiş alanı.

Geçen Kasım ayında Irak Ulusal Güvenlik Servisi, Irak’ta kristal üreten bir adamın tutuklandığını duyurdu. Ajans o sırada tutuklunun ülkelerden birinden kristal yapmayı öğrendiğini ardından deneyimi Irak’a aktardığını ve büyük miktarlarda malzeme yaptığını açıkladı.Gallant, Batı Şeria'da savaş uçaklarının kullanılmasına izin verdi

İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant (İsrail Hükümeti Enformasyon Ofisi - DPA)
İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant (İsrail Hükümeti Enformasyon Ofisi - DPA)
TT

Gallant, Batı Şeria'da savaş uçaklarının kullanılmasına izin verdi

İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant (İsrail Hükümeti Enformasyon Ofisi - DPA)
İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant (İsrail Hükümeti Enformasyon Ofisi - DPA)

İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant dün (pazar) yaptığı açıklamada, Batı Şeria'da savaş uçaklarının kullanımına ilişkin kısıtlamaların kaldırıldığını ve İsrail ordusuna Batı Şeria'daki silahlı tugayları ‘ortadan kaldırma’ emri verildiğini duyurdu. Gallant, “Batı Şeria'daki silahlı tugayların ortadan kaldırılması için İsrail ordusunun Merkez Komutanlığı'na emir verdik. Askerlerin yaşam riskini en aza indirmek için Batı Şeria'da askeri uçakların kullanımına ilişkin kısıtlamaları da kaldırdım” ifadelerini kullandı.

Söz konusu açıklamalar, Gallant'ın işgal ordusunun yeni merkez bölge komutanı (Batı Şeria bölgelerindeki askeri operasyonlardan sorumlu) Avi Balut, İsrail ordusunun Batı Şeria tümen komutanı Yaki Dolf, Batı Şeria'daki Sınır Muhafızları güçlerinin komutanı Barak Mordechai, saha komutanları ve Şin Bet temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirdiği durum değerlendirme toplantısı sırasında geldi.

cfd r
Hamas’ın Siyasi Büro Başkan Yardımcısı Salih el-Aruri'nin Batı Şeria'da İsrail tarafından yıkılan evinin enkazı üzerinde oturan Filistinliler (EPA)

Şarku’l Avsat’ın Russia Today'den (RT) aktardığı habere göre Gallant, toplantı sırasında ‘bölgedeki güçlerin operasyonları engelleme, mülteci kamplarındaki silahlı örgütleri ortadan kaldırma ve yerel yönetimlerde (Batı Şeria'daki yerleşim yerlerine atıfta bulunarak) halkın (yerleşimcilerin) güvenliğini arttırmak için güvenlik araçlarını geliştirme faaliyetleri’ hakkında bir brifing aldı.

‘Silahlı örgütlerin ortadan kaldırılması’

Açıklamada Gallant'ın, ‘tüm silahlı örgütlerin sürekli ve sistematik bir şekilde ortadan kaldırılması gerektiğini vurguladığı ve İsrail ordusunun bu hedef doğrultusunda çalışmak için tam desteğe sahip olduğunu belirttiği’ ifade edildi. Toplantının ardından yapılan açıklamada, Gallant'ın ‘İran, Hizbullah ve durumu baltalamaya çalışan diğer faktörlerin yönlendirmesi sonucunda terörizmin bu bölgede kaynadığını’ söylediği aktarıldı.

Gallant, “İsrail'den 2 bin kilometre uzakta bir bölgede (Yemen'in Hudeyde kentini kastediyor) saldırı gerçekleştirdik ve şimdi İsrail devletinin kalbindeyiz. Burada da nasıl faaliyet göstereceğimizi bileceğiz. Birkaç ay önce, askerleri gereksiz yere tehlikeye atmadan terörizmi engellemek amacıyla, Merkez Komutanlığı bölgesindeki saldırı da dahil olmak üzere Hava Kuvvetleri uçaklarının operasyonları üzerindeki kısıtlamaları kaldırdık. Gerekirse bu konuyu genişleteceğiz” dedi.

 xcdf
Batı Şeria'daki Eviatar yerleşiminde İsrailli yerleşimciler (AP)

Gallant, ordunun Merkez Komutanlığı'na ve Genelkurmay Başkanı Herzi Halevi'ye ‘mülteci kamplarındaki terörist tugayların tüm eylemlerinin engellenmesini ve Cenin, Tulkerim, Tubas ve diğer yerlerde bu tugayların ezilmesini sağlama talimatı verdiğini’ söyledi. Gallant, “İhtiyaca göre hareket edeceğiz ve İsrail vatandaşlarının İran'dan yönlendirilen teröristlerin eylemleriyle tehlikeye atılmasına izin vermeyeceğiz” şeklinde konuştu.

Yerleşimciler yabancılara saldırıyor

Aktivistler ve İsrail ordusu dün AFP'ye, yerleşimcilerin Filistinli çiftçilere yardım eden yabancı dayanışma aktivistlerine saldırdığını ve birkaçını yaraladığını doğruladı. ABD'de yaşayan bir Alman olan gönüllü David Himmel, demir çubuklar ve taşlarla dövüldüklerini ifade etti. Himmel'e göre yerleşimciler arasında ‘metal borular ve tahta sopalar taşıyan’ altı kadın da vardı. “Bize doğru geldiklerinde barışçıl bir şekilde duruyorduk ve kimseye tehdit oluşturmuyorduk” diyen gönüllü, “Bacağımdan, kolumdan ve çenemden darbe aldım... Çok şiddetliydi” ifadelerini kullandı.

Gazze Şeridi'nde savaşın başladığı 7 Ekim'den bu yana karakol inşaatları ve yerleşimci saldırıları artıyor. Uluslararası Adalet Divanı'nın (UAD) cuma günü İsrail'in Filistin topraklarını işgalinin yasadışı olduğuna karar vermesinin ardından gerilim arttı. Ordudan yapılan açıklamada, “Bir grup maskeli İsrailli sivil, Kusra bölgesinde ağaç diken bir grup yabancı vatandaşa saldırdı. İsrailli saldırganlar olay yerinden kaçtı ve İsrail ordusu askerleri tarafından tutuklanmadı. Maskeli oldukları için İsrail polisine şikâyette bulunmak mümkün olmadı. Ancak yabancı uyruklular bağımsız olarak şikâyette bulunabilirler” ifadeleri yer aldı.

İşgal ordusunun bir gücü

Belediye Başkanı Hani Avde'ye göre, Filistinli çiftçiler, bir dizi yabancı dayanışma aktivistinin eşliğinde, bir süre önce yerleşimciler tarafından yakılan tarım arazisini temizlemek için köyün doğusuna doğru gittiler ve yerleşimciler o bölgede onlara saldırdı. Avde, “Komşu Iyş Kudiş köyünden bir bekçi ne yaptıklarını görmek için geldi ve daha sonra yaklaşık 10 yerleşimciyle birlikte geri döndü. Kısa bir süre sonra işgal ordusundan bir kuvvet geldi, askerler havaya yoğun bir şekilde ateş açtı ve bizi alandan çıkardı” şeklinde konuştu. Belediye başkanına göre gönüllüler bir aydır köyde yaşıyor. Alman gönüllü, grubun ‘çiftçilere koruma’ sağlamaya çalıştığını vurguladı. Uluslararası dayanışma hareketinin pek çok üyesi Batı Şeria ve Gazze Şeridi'nde yaralandı.

İsrail'in 1967'den beri işgal altında tuttuğu Batı Şeria'da bir yıldan uzun bir süredir şiddet olayları artarken, Gazze Şeridi'nde dokuz aydan uzun bir süre önce İsrail ile Hamas arasında patlak veren savaştan bu yana durum daha da kötüleşti. Filistin Sağlık Bakanlığı'na göre savaşın başlamasından bu yana Batı Şeria'da en az 579 Filistinli İsrail güçleri ya da yerleşimciler tarafından gerçekleştirilen saldırılarda hayatını kaybetti. Diğer yandan İsrail'in resmi rakamlarına göre, aralarında askerlerin de bulunduğu en az 16 İsrailli, Filistinlilerin karıştığı saldırılarda öldürüldü.