Irak yerel meclis seçimlerine hazırlanıyor

Irak’ta Seçim Komisyonu adayların dördüncü dereceye kadar akrabalarını Komisyondaki önemli görevlerden uzaklaştırdı

Irak yerel meclis seçimlerine hazırlanıyor
TT

Irak yerel meclis seçimlerine hazırlanıyor

Irak yerel meclis seçimlerine hazırlanıyor

Irak Bağımsız Yüksek Seçim Komisyonu, adayların dördüncü dereceye kadar akrabası olan çalışanlarının Komisyon’daki önemli görevlerden uzaklaştırılmaları ve sandık günü görevlendirilmemeleri kararı aldı.

Komisyon ayrıca kayıt için gerekli şartları karşılayamayan 18 partiyi il meclisi seçimlerinden ihraç etti.

Komisyon Sözcüsü Cumana Galayi, Londra merkezli Arap Dünyası Haber Ajansı’na (AWP) yaptığı açıklamada, Komisyonun, adayların dördüncü dereceye kadar akrabası olan kadrolu ve sözleşmeli çalışanlarının kayıt merkezlerinden ve seçim bürolarından uzaklaştırılması kararı aldığını söyledi.

Irak'ta 18 Aralık’ta 18 ilin 15'inde il meclis seçimlerinin yapılması planlanıyor. Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’ne (IKBY) bağlı kalan üç ilde (Erbil, Süleymaniye ve Duhok) ise seçimlerin önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde yapılması bekleniyor.

İl meclis seçimleri, ülkenin siyasi haritasının çizilmesi için atılan ilk adım olarak görülüyor. Çünkü il meclislerini oluşturan koalisyonlarla siyasi ittifakların ilk dokunuşlarını temsil ediyor.  Bu sayede ittifaklar, devletin ve toplumun eklemlerini kontrol etme gücünü, maddi ve insani kaynaklarını milletvekilliği seçimlerine taşıma kabiliyetlerini test ediyorlar.

Irak’ta son yerel seçimler 2013 yılında yapılmış, ertesi yıl DEAŞ terör örgütünün ülkeyi işgal etmesiyle birlikte, il meclisleri, eski Başbakan Adil Abdulmehdi’nin 2019 yılındaki iptal kararına kadar çalışmalarını sürdürmüştü.

Şarku’l Avsat’ın AWP’den aktardığı habere göre Komisyon Sözcüsü Galayi, söz konusu kararın seçim merkezlerindeki sandık görevlilerini de kapsadığını belirterek bu kişilerin seçim günü işten uzaklaştırılacaklarını söyledi.

Galayi, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Komisyon, devlet kurumlarıyla iş birliği yaparak Komisyon çalışanlarından adayların dördüncü dereceye kadar olan akrabalarını tespit edecek bir mekanizma kurdu. Bu bilgilerin diğer devlet kurumlarıyla birlikte teyit edilmesi için Birleşmiş Milletler (BM) ile ortak bir komite oluşturuldu.”

Bağımsız Yüksek Seçim Komisyonu’nun medya ofisinden İmad Cemil, geçtiğimiz haziran ayında AWP’ye yaptığı açıklamada, Irak’ın yerel seçimleri yönetebilmesi için 990 seçim merkezinde 250 bin çalışana ihtiyacı olduğunu söyledi.

Seçimlere, kayıtlı 296 partiden 39 koalisyon katılırken 15 ilde yaklaşık 13 milyon seçmen bulunuyor.

AWP’ye yaptığı açıklamada, 18 partinin ‘çoğunlukla idari nedenlerden dolayı’ seçimlerden ihraç edildiğini belirten Galayi, “Komisyon’un Partiler Dairesi'ne sunulan iç yönetmeliğe göre bazı partiler kayıt işlemlerini tamamlamamış, bazıları ise liderlerini seçmek üzere yıllık kurultayını düzenlememiş” dedi.İsrail'in Gazze'nin kuzeyine düzenlediği saldırılarda 2 kişi öldü, 13 kişi yaralandı

Bir Filistinli, yaralı bir çocuğu Deir El Balah'taki Mescid-i Aksa Hastanesi'ne taşıyor (DPA))
Bir Filistinli, yaralı bir çocuğu Deir El Balah'taki Mescid-i Aksa Hastanesi'ne taşıyor (DPA))
TT

İsrail'in Gazze'nin kuzeyine düzenlediği saldırılarda 2 kişi öldü, 13 kişi yaralandı

Bir Filistinli, yaralı bir çocuğu Deir El Balah'taki Mescid-i Aksa Hastanesi'ne taşıyor (DPA))
Bir Filistinli, yaralı bir çocuğu Deir El Balah'taki Mescid-i Aksa Hastanesi'ne taşıyor (DPA))

İsrail'in bugün şafak vaktinde  Gazze şehrinin kuzeyindeki Zarqa mahallesini hedef alan saldırısında iki Filistinli öldü.

Filistin Haber ve Enformasyon Ajansı (Wafa), İsrail'in Gazze şehrinin kuzeyindeki Zarqa mahallesindeki bir eve düzenlediği baskınlar sonucu 2 kişinin öldüğünü, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu en az 13 kişinin de yaralandığını bildirdi.

Yerel Filistin kaynakları, Quadcopter drone'ların Deir Al-Balah'ın Al-Hakar bölgesindeki tarım arazilerine ateş açtığını, Gazze Şeridi'nin merkezindeki Nuseyrat kampında ise şiddetli patlama seslerinin duyulduğunu bildirdi.

İsrail savaş uçakları bölgede uçuyor.

Kaynaklar, Gazze'nin Şeyh Rıdvan Mahallesi'nde bir evin işgal güçleri tarafından bombalanması sonucu biri kadın 3 vatandaşın öldüğünü, diğerlerinin de ağır yaralandığını belirtti.