Suriye İnsan Hakları Gözlemevi: Derne'deki selde 112 Suriyeli hayatını kaybetti

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi: Derne'deki selde 112 Suriyeli hayatını kaybetti
TT

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi: Derne'deki selde 112 Suriyeli hayatını kaybetti

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi: Derne'deki selde 112 Suriyeli hayatını kaybetti

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’ne (SOHR) göre, Libya'nın doğusundaki Derne kentini vuran sel felaketinde tüm aile fertlerini kaybedenlerinde olduğu 112 Suriyeli hayatını kaybetti. Yüzlerce kişi ise hâlâ kayıp.

Libya, çok sayıda Suriyelinin de aralarında olduğu çeşitli ülkelerden gelen, kötü ve aşırı kalabalık teknelerle Avrupa'ya doğru yola çıkan göçmenlerin ana başlangıç ​​noktası.

SOHR Müdürü Rami Abdurrahman, Derne'yi vuran sel felaketinde hayatta kalan birilerini bulma şansının azaldığı bir dönemde şu ana kadar Suriye’den 112 kişinin öldüğünü ve yüzden fazla kayıp kişinin tespit edildiğini bildirdi. Sel felaketinde toplamda 3 bin 300 kişi hayatını kaybederken binlerce kişi hala kayıp.

Derneli Halid Ali (37) yaşadığı sıkıntıları şu ifadelerle kullandı: “Kardeşlerimin iki çocuğu Hani Abdulhamid Ali ve Mahmud Faysal Ali'yi, eşlerini ve altı çocuklarını kaybettim. Çocukların en küçüğü henüz altı aylıktı.”

Üç yıl önce, Lübnan'daki ekonomik çöküşün başlamasıyla birlikte, Hani ve Mahmud adlı iki genç ile Halid'in de aralarında bulunduğu diğer aile üyeleri, geçim kaynağı arayışıyla Libya'ya taşındı. Aile üyeleri, Suriye'de 2011'den bu yana devam eden çatışmaların yarattığı zorlu yaşam koşullarından kaçmak için Libya’ya sığınmışlardı.

Ailenin geri kalanıyla birlikte inşaat alanında çalışan Halid, "Krizden krize kaçtık. Ama bu böyle. Bu bizim nasibimiz” dedi.

Şam'da Kalaci ve El-Hatib aileleri sekiz kişinin taziyelerini kabul etti. Bunlar baba Muhammed Kalaci, eşi Rana el-Hatib ve altı çocukları.

Muhammed'in kardeşi İbrahim Kalaci (46) şunları söyledi: "Selden 3 saat önce onlarla temas halindeydik, bize yağmurun şiddetli olduğunu söylediler ve ardından iletişim tamamen kesildi." İbrahim, açıklamalarına şöyle devam etti: "Daha sonra doktorlardan birinden kardeşimin ve eşinin öldüğünü öğrendik ama ailenin geri kalanından hiçbir iz yoktu. Sürgünde yaşadılar ve sürgünde öldüler.”

İbrahim, 2000 yılında Libya'ya taşınan ve bir araba tamirhanesinde çalışan kardeşi Muhammed ölürken, diğer kardeşi Şadi'nin bir caminin minaresine tutunduktan sonra mucizevi bir şekilde hayatta kaldığını ve insanların ona her taraftan çarptığını söyledi.

İbrahim, "Hayatta kalan kardeşim bugün orada. Elinde kimliğini kanıtlayacak herhangi bir belge yok, geçmişi, bugünü ve geleceği yok" İfadelerini kullandı.İsrail hapishanesinden psikolojik rahatsızlık nedeniyle çıkan Bedir Dahlan kimdir?

Bedir Dahlan, İsrail hapishanelerinde başına gelenleri anlattı. (sosyal medya)
Bedir Dahlan, İsrail hapishanelerinde başına gelenleri anlattı. (sosyal medya)
TT

İsrail hapishanesinden psikolojik rahatsızlık nedeniyle çıkan Bedir Dahlan kimdir?

Bedir Dahlan, İsrail hapishanelerinde başına gelenleri anlattı. (sosyal medya)
Bedir Dahlan, İsrail hapishanelerinde başına gelenleri anlattı. (sosyal medya)

Gazzeli genç Bedir Dahlan'ın İsrail hapishanelerinde bir ay geçirdikten sonra maruz kaldığı işkencenin etkilerini açıkça gösteren video ve fotoğrafları sosyal medyada geniş çapta yayıldı.

İsrail ordusu perşembe günü, Gazze Şeridi'nin doğusundaki Kissufim (el-Karara) askeri geçidi üzerinden Gazze Şeridi'nden 33 kişilik tutuklu grubundan Dahlan'ı serbest bıraktı.

Videoda, 30 yaşındaki Bedir Dahlan, çıkık gözleri, zayıf vücudu, yüzünde ve ellerinde işkence gördüğünü gösteren çok sayıda yara ile şok olmuş ve şaşkın görünüyor.

Bedir Dahlan'ın elleri (BBC) Bedir Dahlan'ın elleri (BBC)

Dahlan, sanki mevcut aklî melekeleriyle yaşadıklarını tarif edemiyormuş gibi kekeleyerek, hapishane deneyiminin bir kâbus olduğunu söyledi. Geçirdiği şok nedeniyle konuşmasında anlaşılamayan sözcükler vardı. Dahlan yaşadıklarını tarif etmek için el işaretlerini kullanarak, “Hapishanede beni dövdüler. Otobüste kafamı vuruyorlardı. Ayağa kalkamıyordum... Bacaklarıma ve ellerime vurdular ve beni sertçe dövdüler... Göğüs kafesi kemiğimi kırmak ve çekip çıkarmak istediler” dedi.

Dahlan, “İşkence biçimleri tarif edilemez... Her seferinde öleceğimi hissettim” ifadelerini kullandı.

Dahlan, ailesinin şu anda nerede olduğunu bilmediğini ve bölge sakinlerinden Han Yunus'un savaştan ciddi şekilde zarar gördüğünü duyduğunu belirtti.

Bedir Dahlan kimdir ve neden tutuklandı?

Bedir Dahlan'ın kuzeni Muhammed Haşim Dahlan BBC'ye yaptığı açıklamada, Bedir Dahlan'ın evli ve küçük bir kızı olan 30 yaşında bir Gazzeli olduğunu söyledi.

Kuzen, Dahlan'ın geçmişte herhangi bir akıl sağlığı sorunu yaşamadığını, ancak Refah işgalinden sonra daha da kötüleşen son hastalığına koşulların yol açtığını vurguladı.

Muhammed Haşim, “İlaçlarını alabilmesi için çok çaba sarf ettik ama nafile. Sonuç olarak altı ay boyunca ilaçlarını alamadı, bu yüzden çevresini tanıyamaz hale geldi” dedi.

Muhammed, Bedir'in babası ve kardeşleriyle birlikte Han Yunus'taki el-Aksa Üniversitesi yakınlarında bir çadırda yaşadığını, annesinin ise tedavi için Mısır'a gittiğini belirtti.

Muhammed Haşim, Bedir'in ilaç almadığı için kötüleşen psikolojik durumu nedeniyle yolunu kaybetmesinin ardından, İsrail askerleri tarafından tutuklandığını açıkladı.

Bedir'in hastaneden taburcu edildikten sonra Deyr el-Balah'ta bir okulda olduğuna dair ailesine telefon geldiğini söyleyen Muhammed Haşim, Bedir'in sağlığına kavuşması için psikolojik tedaviye ihtiyacı olduğunu vurguladı.

 Bedir Dahlan'ın fiziksel durumunun yanı sıra psikolojik durumunun da felaket olduğu açık (X)Bedir Dahlan'ın fiziksel durumunun yanı sıra psikolojik durumunun da felaket olduğu açık (X)

Psikolojik durumu felaket

Kötüleşen fiziksel durumuna ek olarak, Bedir Dahlan'ın psikolojik durumu da açıkça felaket. Gazze'deki Aksa Şehitleri Hastanesi'nden bir doktor BBC'ye yaptığı açıklamada, Bedir'in gözaltında tutulduğu süre boyunca maruz kaldığı işkence ve ağır koşullardan kaynaklanan psikolojik bir rahatsızlıktan muzdarip olduğunu söyledi.

Doktor, “Bedir'e işkence yapıldı. Bu da sağlığının ve psikolojik durumunun bozulmasına, aklını ve insanlığını kaybetmesine neden oldu. Artık düzgün davranamıyor” ifadelerini kullandı.

İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik savaşının başlangıcından bu yana İsrail ordusu aralarında kadın, çocuk ve sağlık personelinin de bulunduğu binlerce Filistinliyi gözaltına aldı. Bunlardan birkaçı serbest bırakılırken, yüzlercesinin akıbeti bilinmiyor.

Gazze'deki Filistin Esir İşleri Kurumu perşembe günü yaptığı açıklamada, İsrail hapishanelerini, fiziksel ve psikolojik işkence ile ‘korkunç ve insanlık dışı’ koşullara maruz kaldıkları ‘binlerce Filistinli mahkûm için toplu mezar’ olarak tanımladı.

36 mahkûm işkence altında öldürüldü

Kurum, 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'nde yaklaşık 36 mahkûmun işkence ve zorlu koşullar nedeniyle hayatını kaybettiğini belirtti.

Esir İşleri Kurumu, serbest bırakılan tutukluların beyanları ve ifadelerine dayanarak işkencenin, insanlık dışı ve aşağılayıcı muamelenin birçok biçiminin bulunduğunu açıkladı. Bunlardan bazıları şunlar: Gözaltındaki kişilerin zorla ve tekrar tekrar soyulması, eller ve bacakların bağlanması, gözlerin uzun süre bağlı kalması, vücuda elektrik verilmesi, sistematik açlık, keskin bir cisimle vücudu delme, uyku, banyo ve tıbbi bakımdan yoksun bırakma, vahşi tutukluları üzerlerine salma, düşük sıcaklıklara maruz kalma, yetkilileri ve sivilleri işkence operasyonlarına tanık olmaya davet etme.