Filistinlilerin Batı Şeria'da düzenlediği dört saldırı gerilimi artırdı

İsrail güvenlik güçleri, Batı Şeria'yı güney Kudüs'e bağlayan kontrol noktasına, bıçaklı saldırının düzenlendiği bölgeye konuşlandı. (EPA)
İsrail güvenlik güçleri, Batı Şeria'yı güney Kudüs'e bağlayan kontrol noktasına, bıçaklı saldırının düzenlendiği bölgeye konuşlandı. (EPA)
TT

Filistinlilerin Batı Şeria'da düzenlediği dört saldırı gerilimi artırdı

İsrail güvenlik güçleri, Batı Şeria'yı güney Kudüs'e bağlayan kontrol noktasına, bıçaklı saldırının düzenlendiği bölgeye konuşlandı. (EPA)
İsrail güvenlik güçleri, Batı Şeria'yı güney Kudüs'e bağlayan kontrol noktasına, bıçaklı saldırının düzenlendiği bölgeye konuşlandı. (EPA)

Filistinliler dün İsrail ordusuna ve Batı Şeria'daki yerleşimcilere yönelik dört farklı saldırı düzenledi. Böylece u ay başlayıp gelecek aya kadar devam edecek Yahudi bayramları sırasında yeni bir gerilim yaşanacağına dair İsrail tarafında endişeler arttı.

Filistinli silahlı unsurlar pazartesi günü öğleden sonra Ürdün Vadisi bölgesinde hızla giden bir araçtan, içinde yerleşimcilerin bulunduğu bir araca ateş açtı. Olayda herhangi bir ölüm meydana gelmedi. Öncesinde ise Cenin yakınlarındaki Meirav Gilboa yerleşim yeri yakınlarında bir askeri devriyeye ateş açıldı. Kurşunlar askeri araca isabet etti ancak yaşamını yitiren olmadı.

Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgilere göre dün sabah saatlerinde ise Kudüs yakınlarındaki sınır kontrol noktasında bıçaklı saldırı gerçekleşti. Saldırının faili, herhangi bir yaralanmaya sebep olmadan  etkisiz hale getirildi. Ayrıca Batı Şeria'da Nablus ile Kalkilya’yı birbirine bağlayan Jet kontrol noktası yakınlarında başka bir silahlı saldırı daha kaydedildi. Olayda yaralanan olmadı.

İsrail gazetesi Yedioth Ahronoth'un haberine göre üst düzey bir polis yetkilisi, terör saldırıları düzenleme ve tatilleri sabote etme yönünde bir hareketlenme olduğunu kaydetti. Ardı ardına gerçekleşen saldırılar hakkında konuşan yetkili, “Şu an olmasa da sonunda başarılı olacaklardır” ifadelerini kullandı.

Saldırılardan bir gün önce ise İsrail’in Roş Haşanah bayramında Batı Şeria'ya uyguladığı kapsamlı kapatma kararı kaldırıldı. Roş Haşanah, eylül ve ekim ayındaki Yahudi bayramlarının başlangıcı sayılıyor. Yahudiler, 24 Eylül'de Yom Kippur’u, 29 Eylül'den 7 Ekim’e kadar ise Sukot Bayramı’nı kutluyor.

Fotoğraf Altı: İsrail ile Gazze Şeridi arasındaki Erez Sınır Kapısı’nın Filistin tarafında yazan “Gazze sizi karşılıyor” ibaresi. (AFP)
İsrail ile Gazze Şeridi arasındaki Erez Sınır Kapısı’nın Filistin tarafında yazan “Gazze sizi karşılıyor” ibaresi. (AFP)

İsrail, güvenlik servislerinin tatil döneminde saldırı olasılığına ilişkin 200'den fazla uyarı alması üzerine alarm durumunu yükseltmişti. Zira mevcut dönemde İsrail’i çok cepheli bir çatışmaya sürükleyecek bir gerilimin patlak verebileceği düşünülüyor.

İsrailli güvenlik yetkilileri, gerilimin Batı Şeria'da başlayıp Gazze ve Lübnan'a doğru genişleyebileceği görüşünde. Zira Hizbullah, Hamas ve İslami Cihad bu alanları birbirine bağlamaya çalışıyor.İsrail hapishanesinden psikolojik rahatsızlık nedeniyle çıkan Bedir Dahlan kimdir?

Bedir Dahlan, İsrail hapishanelerinde başına gelenleri anlattı. (sosyal medya)
Bedir Dahlan, İsrail hapishanelerinde başına gelenleri anlattı. (sosyal medya)
TT

İsrail hapishanesinden psikolojik rahatsızlık nedeniyle çıkan Bedir Dahlan kimdir?

Bedir Dahlan, İsrail hapishanelerinde başına gelenleri anlattı. (sosyal medya)
Bedir Dahlan, İsrail hapishanelerinde başına gelenleri anlattı. (sosyal medya)

Gazzeli genç Bedir Dahlan'ın İsrail hapishanelerinde bir ay geçirdikten sonra maruz kaldığı işkencenin etkilerini açıkça gösteren video ve fotoğrafları sosyal medyada geniş çapta yayıldı.

İsrail ordusu perşembe günü, Gazze Şeridi'nin doğusundaki Kissufim (el-Karara) askeri geçidi üzerinden Gazze Şeridi'nden 33 kişilik tutuklu grubundan Dahlan'ı serbest bıraktı.

Videoda, 30 yaşındaki Bedir Dahlan, çıkık gözleri, zayıf vücudu, yüzünde ve ellerinde işkence gördüğünü gösteren çok sayıda yara ile şok olmuş ve şaşkın görünüyor.

Bedir Dahlan'ın elleri (BBC) Bedir Dahlan'ın elleri (BBC)

Dahlan, sanki mevcut aklî melekeleriyle yaşadıklarını tarif edemiyormuş gibi kekeleyerek, hapishane deneyiminin bir kâbus olduğunu söyledi. Geçirdiği şok nedeniyle konuşmasında anlaşılamayan sözcükler vardı. Dahlan yaşadıklarını tarif etmek için el işaretlerini kullanarak, “Hapishanede beni dövdüler. Otobüste kafamı vuruyorlardı. Ayağa kalkamıyordum... Bacaklarıma ve ellerime vurdular ve beni sertçe dövdüler... Göğüs kafesi kemiğimi kırmak ve çekip çıkarmak istediler” dedi.

Dahlan, “İşkence biçimleri tarif edilemez... Her seferinde öleceğimi hissettim” ifadelerini kullandı.

Dahlan, ailesinin şu anda nerede olduğunu bilmediğini ve bölge sakinlerinden Han Yunus'un savaştan ciddi şekilde zarar gördüğünü duyduğunu belirtti.

Bedir Dahlan kimdir ve neden tutuklandı?

Bedir Dahlan'ın kuzeni Muhammed Haşim Dahlan BBC'ye yaptığı açıklamada, Bedir Dahlan'ın evli ve küçük bir kızı olan 30 yaşında bir Gazzeli olduğunu söyledi.

Kuzen, Dahlan'ın geçmişte herhangi bir akıl sağlığı sorunu yaşamadığını, ancak Refah işgalinden sonra daha da kötüleşen son hastalığına koşulların yol açtığını vurguladı.

Muhammed Haşim, “İlaçlarını alabilmesi için çok çaba sarf ettik ama nafile. Sonuç olarak altı ay boyunca ilaçlarını alamadı, bu yüzden çevresini tanıyamaz hale geldi” dedi.

Muhammed, Bedir'in babası ve kardeşleriyle birlikte Han Yunus'taki el-Aksa Üniversitesi yakınlarında bir çadırda yaşadığını, annesinin ise tedavi için Mısır'a gittiğini belirtti.

Muhammed Haşim, Bedir'in ilaç almadığı için kötüleşen psikolojik durumu nedeniyle yolunu kaybetmesinin ardından, İsrail askerleri tarafından tutuklandığını açıkladı.

Bedir'in hastaneden taburcu edildikten sonra Deyr el-Balah'ta bir okulda olduğuna dair ailesine telefon geldiğini söyleyen Muhammed Haşim, Bedir'in sağlığına kavuşması için psikolojik tedaviye ihtiyacı olduğunu vurguladı.

 Bedir Dahlan'ın fiziksel durumunun yanı sıra psikolojik durumunun da felaket olduğu açık (X)Bedir Dahlan'ın fiziksel durumunun yanı sıra psikolojik durumunun da felaket olduğu açık (X)

Psikolojik durumu felaket

Kötüleşen fiziksel durumuna ek olarak, Bedir Dahlan'ın psikolojik durumu da açıkça felaket. Gazze'deki Aksa Şehitleri Hastanesi'nden bir doktor BBC'ye yaptığı açıklamada, Bedir'in gözaltında tutulduğu süre boyunca maruz kaldığı işkence ve ağır koşullardan kaynaklanan psikolojik bir rahatsızlıktan muzdarip olduğunu söyledi.

Doktor, “Bedir'e işkence yapıldı. Bu da sağlığının ve psikolojik durumunun bozulmasına, aklını ve insanlığını kaybetmesine neden oldu. Artık düzgün davranamıyor” ifadelerini kullandı.

İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik savaşının başlangıcından bu yana İsrail ordusu aralarında kadın, çocuk ve sağlık personelinin de bulunduğu binlerce Filistinliyi gözaltına aldı. Bunlardan birkaçı serbest bırakılırken, yüzlercesinin akıbeti bilinmiyor.

Gazze'deki Filistin Esir İşleri Kurumu perşembe günü yaptığı açıklamada, İsrail hapishanelerini, fiziksel ve psikolojik işkence ile ‘korkunç ve insanlık dışı’ koşullara maruz kaldıkları ‘binlerce Filistinli mahkûm için toplu mezar’ olarak tanımladı.

36 mahkûm işkence altında öldürüldü

Kurum, 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'nde yaklaşık 36 mahkûmun işkence ve zorlu koşullar nedeniyle hayatını kaybettiğini belirtti.

Esir İşleri Kurumu, serbest bırakılan tutukluların beyanları ve ifadelerine dayanarak işkencenin, insanlık dışı ve aşağılayıcı muamelenin birçok biçiminin bulunduğunu açıkladı. Bunlardan bazıları şunlar: Gözaltındaki kişilerin zorla ve tekrar tekrar soyulması, eller ve bacakların bağlanması, gözlerin uzun süre bağlı kalması, vücuda elektrik verilmesi, sistematik açlık, keskin bir cisimle vücudu delme, uyku, banyo ve tıbbi bakımdan yoksun bırakma, vahşi tutukluları üzerlerine salma, düşük sıcaklıklara maruz kalma, yetkilileri ve sivilleri işkence operasyonlarına tanık olmaya davet etme.