Libya: UBH’ye bağlı milisler ‘geciken ödemeler’ nedeniyle Misrata'da oturma eylemi yaptı

El-Menfi ve Dibeybe'ye yönelik eleştirilerin ortasında yerel arabulucular Zaviye'deki çatışmaları durdurdu.

Libya'nın batısındaki Zaviye Emniyet Müdürlüğü mensupları (yerel medya)
Libya'nın batısındaki Zaviye Emniyet Müdürlüğü mensupları (yerel medya)
TT

Libya: UBH’ye bağlı milisler ‘geciken ödemeler’ nedeniyle Misrata'da oturma eylemi yaptı

Libya'nın batısındaki Zaviye Emniyet Müdürlüğü mensupları (yerel medya)
Libya'nın batısındaki Zaviye Emniyet Müdürlüğü mensupları (yerel medya)

Libya'da Abdulhamid Dibeybe başkanlığındaki Ulusal Birlik Hükümeti’ne (UBH) bağlı milisler, ‘geciken ödemeler’ nedeniyle oturma eylemi başlatırken, Libya Ambulans ve Acil Servis Birimi başkent Trablus'un batısındaki Zaviye kentinin bir ölü ve 22 yaralıya neden olan çatışmaların ardından sakin olduğunu bildirdi.

Dibeybe hükümetini destekleyen güçlerden biri olan Merkezi Bölge Destek Gücü, UBH’yi ‘kamu parasını kontrolsüz ve denetimsiz harcamakla’ suçlayarak, mali alacakları ödenene kadar Dafniya Kapısı'nda oturma eylemi yapacaklarını duyurdu.

xsdvfbr
Trablus'taki güvenlik personeli (arşiv – Şarku’l Avsat)

Diğer yandan ülkenin batısındaki Mısrata kenti halkı şehrin emniyet müdürünün görevden alınmasını, Ortak Operasyonlar Gücü'nün kurulması kararının yeniden gözden geçirilmesini ve liderliğinin değiştirilmesini talep etti.

Mısrata sakinleri Cumartesi akşamı, yargının bağımsızlığını desteklemek, adaletin işleyişini etkileyen müdahaleleri reddetmek ve Ortak Operasyonlar Gücü'nün kısa süre önce Cumhuriyet Savcılığı’na yaptığı baskına karşı kentin yargı organlarını desteklemek amacıyla Adliye önünde bir gösteri düzenledi.

Libya Ambulans ve Acil Servis Birimi, ileri gelenlerin müdahalesinin ardından Zaviye kentindeki çatışmaların durduğunu duyurdu ve kentte meydana gelen çatışmalarda bir kişinin öldüğünü ve 22 kişinin yaralandığını belirtti.

Zaviye'nin güneyindeki bölgede patlak veren çatışmalar Seyyide Zeynep'ten Ebusra'ya kadar uzanmış ve çatışmaların durmasının ardından çok sayıda aile tahliye edilmişti.

xsdcfvrgb
Trablus'ta silahlı oluşumlar arasındaki çatışmalarda yanan bir araç (AFP)

Zaviye Eşraf ve İhtiyar Heyeti Başkanı Muhammed Ahmac dün (Pazar) yaptığı açıklamada, Cuma günü şafak vakti yaşanan çatışmaların ardından kentte ateşkes anlaşmasına varıldığını duyururken, bunun kentteki eşrafın yerel çabalarıyla gerçekleştiğini ve güvenlik ya da hükümet kurumlarının herhangi bir rolünün olmadığını vurguladı.

Zaviye Emniyet Müdürlüğü’nden bir kaynak, eşraf ve ileri gelenlerin müdahalesi ve tüm güçlerin kışlalarına dönmesinin ardından kentteki çatışmaların tamamen durduğunu ve kent genelinde güvenlik koşullarının normale döndüğünü bildirdi.

Zaviye Eşraf ve İhtiyar Heyeti üyesi İmad Ammar, UBH’nin Zaviye'de yaşananlara verdiği ‘olumsuz’ tepki karşısında şok olduğunu ifade etti. Diğer yandan Libya Temsilciler Meclisi (TM) üyesi Cabullah eş-Şeybani, ‘ulusal uzlaşma’ dosyasından sorumlu Libya Başkanlık Konseyi üyesi Abdullah el-Lafi'nin ‘karmaşık bir dosya” olarak nitelendirdiği dosyayla ilgilenmeden önce Zaviye'deki halkıyla oturmasını önerdi.

sxdcfev
Trablus'un merkezinde nöbet tutan polis memurları (Şarku’l Avsat)

Zaviye Üniversitesi Öğrenci Birliği Başkanı Muhammed Mustafa, derslerin normal şekilde devam edeceğini açıklarken, şehrin ileri gelenlerinin çatışmanın iki tarafına da ulaştığını ve bunun sonucunda ateşkes sağlandığını kaydetti.

Libya Genel Elektrik Şirketi, Zaviye'deki çatışmaların güney Zaviye bölgesindeki elektrik şebekesinin bazı bileşenlerine zarar verdiğini, istasyonların hizmet dışı kalmasına neden olduğunu, ayrıca tellerin kesildiğini ve yerleşim alanlarını besleyen bazı ahşap direklerin kırıldığını bildirdi.

Birleşmiş Milletler Libya Destek Misyonu (UNSMIL), ‘çatışmaların derhal durdurulması’ çağrısında bulunarak yetkilileri sivillerin korunması ve güvenliğini sağlamaya davet etti. UNSMIL Cumartesi akşamı yaptığı açıklamada, Zaviye'de sivil kayıplara yol açan münferit çatışmaları yakından takip ettiğini belirtti.

tgynumı
Libya açıklarındaki Türk donanmasından (Milli Savunma Bakanlığı)

Başkent Trablus'un 45 kilometre batısında yer alan ve günde 120 bin varil kapasiteyle Libya'nın en büyük rafinerisine ev sahipliği yapan Zaviye, zaman zaman Tunus sınırına giden sahil yolunun kapanmasına neden olan silahlı çatışmalara sahne oldu.

Diğer taraftan Türkiye Cumhuriyeti Milli Savunma Bakanlığı Libya açıklarında bir fırkateyn tarafından helikopter eğitim tatbikatı gerçekleştirildiğini duyurdu.

Türk ordusu daha önce Libya'nın geçen hafta Azerbaycan ve Kuzey Makedonya'nın da dahil olduğu ortak bir tatbikata katıldığını duyurmuştu.Gazze Ambulans ve Acil Durum Müdürü öldürüldü… İsrail tankları Refah'a girmeye devam ediyor

Gazze'nin ed-Durc mahallesinde İsrail savaş uçakları tarafından hedef alınan kliniğin enkazını inceleyen bir Filistinli (AFP)
Gazze'nin ed-Durc mahallesinde İsrail savaş uçakları tarafından hedef alınan kliniğin enkazını inceleyen bir Filistinli (AFP)
TT

Gazze Ambulans ve Acil Durum Müdürü öldürüldü… İsrail tankları Refah'a girmeye devam ediyor

Gazze'nin ed-Durc mahallesinde İsrail savaş uçakları tarafından hedef alınan kliniğin enkazını inceleyen bir Filistinli (AFP)
Gazze'nin ed-Durc mahallesinde İsrail savaş uçakları tarafından hedef alınan kliniğin enkazını inceleyen bir Filistinli (AFP)

Gazze Şeridi'ndeki Sağlık Bakanlığı, İsrail'in Gazze'deki bir kliniği hedef alan hava saldırısında Ambulans ve Acil Durum Müdürü Hani el-Cafarani'nin hayatını kaybettiğini açıklarken, İsrail ordusu da saldırıda Hamas için silah geliştiren Muhammed Salah'ın öldürüldüğünü duyurdu.

Şarku’l Avsat’ın Reuters'tan aktardığı habere göre Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Sağlık Bakanlığı, tüm sağlık hizmeti sağlayıcıları ile birlikte, bugüne kadar 500 sağlık personelinin sistematik olarak doğrudan hedef alınıp öldürülmesine ve 310'dan fazla sağlık personelinin ağır ve insanlık dışı koşullarda alıkonmasına rağmen, insani ve tıbbi görevini sürdürme kararlılığını teyit ediyor.”

İsrail ordusu yaptığı açıklamada, saldırının Salah'ı hedef aldığını ve kendisinin ‘Hamas terör hareketi için stratejik silahlar geliştirme projesinde bulunduğunu ve silah geliştirmek için çalışan bir dizi Hamas terör hücresine liderlik ettiğini’ bildirdi.

Sekiz ayı aşkın süredir devam eden savaşta, ABD destekli uluslararası arabuluculuk çabaları şimdiye kadar bir ateşkes anlaşmasına varılmasını sağlayamadı.

Hamas, herhangi bir anlaşmanın savaşı sona erdirmesi gerektiğini söylerken, İsrail, Hamas ortadan kaldırılana kadar çatışmaların geçici olarak durdurulmasını kabul edeceğini belirtiyor.

Mısır sınırı yakınlarındaki Refah'ta yaşayanlar, şehrin doğu, güney ve orta bölgelerini kontrol altına alan İsrail güçlerinin, batı ve kuzey bölgelerine doğru ilerlemeye devam ettiğini söyledi. Bölge sakinleri, ağır çatışmaların yaşandığını bildirdi.

Bölge sakinleri, İsrail tanklarının dün Refah şehrinin kuzeybatısında yerlerinden edilmiş insanların çadırlarının bulunduğu el-Mevasi bölgesinin dış mahallelerine kadar ilerlediğini ve çok sayıda aileyi Gazze'nin merkezindeki Han Yunus ve Deyr el-Balah'a kaçmaya zorladığını söyledi.

Refah'ta yaşayan Bassam isimli Filistinli, “Refah'ın batısındaki Tel es-Sultan'da durum çok tehlikeli. İnsansız hava araçları (İHA) ve keskin nişancılar evlerini korumaya çalışan insanlara ateş ediyor. Tanklar halen batıdaki el-Mevasi bölgesine bakan alanlarda konumlanmış durumda” ifadelerini kullandı.

Reuters'e konuşan Bessam, “Öldürülen ve sokaklarda olan insanlar hakkında bilgi sahibiyiz. Ayrıca onlarca evin işgal güçleri tarafından nasıl yıkıldığını duyuyor ve görüyoruz” dedi.