Ukrayna: Zelenskiy yıkılan baraj bölgesini ziyaret etti

Ukrayna Devlet Başkanı, Kahovka Barajı'nın vurulmasının ardından sel yaşanan Herson’u ziyaret etti

AA
AA
TT

Ukrayna: Zelenskiy yıkılan baraj bölgesini ziyaret etti

AA
AA

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Kahovka Barajı'nın vurulması sonucu sular altında kalan ve binlerce sivil tahliye olduğu Herson bölgesine ziyarette bulundu.

Zelenskiy, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Herson'a gerçekleştirdiği çalışma ziyareti kapsamında, Kahovka Barajı'nın vurulmasının sonuçlarını gidermeye ilişkin koordinasyon toplantısı düzenlediğini söyledi.

Herson Valisi Oleksandr Prokudin, Kahovka Hidroelektrik Barajı’nın yıkılmasının ardından Ukrayna'nın güneyindeki bölgenin yaklaşık 600 kilometrekarelik kısmının sular altında kaldığını duyurdu.

Şarku’l Avsat’ın AFP’den aktardığı habere göre Prokudin, sular altında kalan bölgenin yüzde 68'inin Rusya tarafından işgal edilen Dnipro Nehri'nin kıyısında yer aldığını ve Herson bölgesindeki ortalama su seviyesinin 5,61 metreye ulaştığını ifade etti.

Zelenskiy yaptığı açıklamada, Rusya'nın işgal ettiği bölgelerde sel nedeniyle ölecek insan sayısını tahmin etmenin imkansız olduğunu söyledi.“Devrim Muhafızları”: Cumhurbaşkanlığı seçiminde hiçbir adayın yanında yer almayacağız

Devrim Muhafızları sözcüsü Ramazan Şerif basın toplantısı sırasında (Arşiv - Tesnim)
Devrim Muhafızları sözcüsü Ramazan Şerif basın toplantısı sırasında (Arşiv - Tesnim)
TT

“Devrim Muhafızları”: Cumhurbaşkanlığı seçiminde hiçbir adayın yanında yer almayacağız

Devrim Muhafızları sözcüsü Ramazan Şerif basın toplantısı sırasında (Arşiv - Tesnim)
Devrim Muhafızları sözcüsü Ramazan Şerif basın toplantısı sırasında (Arşiv - Tesnim)

Devrim Muhafızları sözcüsü General Ramazan Şerif, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin geçen ay helikopter kazasında öldürülmesinin ardından iki hafta sonra yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde güçlerinin "hiçbir adayın yanında yer almayacağını" duyurdu.

Şerif, Koruma Konseyi tarafından cumhurbaşkanlığı seçimlerine katılması onaylanan tüm adaylara saygı duyduklarını belirterek, hiçbir adayı desteklemeyeceklerini veya karşı çıkmayacaklarını vurguladı. Şerif, "Geniş katılımın ve seçim sürecinin güvenliğinin sağlanmasının" önemine dikkat çekti.

Yönetime yakın Mehr haber ajansı, bu açıklamanın Devrim Muhafızları ile bağlantılı adaylara atıfta bulunduğunu belirtti.

Seçime girecek altı aday arasında, siyasete girmeden önce Devrim Muhafızları'nın lideri olan Meclis Başkanı Muhammed Bakir Kalibaf'ın ismi öne çıkıyor.

Şerif, güçlerinin "seçimlere etkin katılım ile seçimin güvenliği ve emniyeti" üzerinde çalıştığını belirterek, "Devrim Muhafızları" ve onun kolu Besic güçlerinin, daha önce de yaptıkları gibi, gelecekteki hükümetin hedeflerini desteklemeye çalıştığını belirtti. Adaylara karşı ön yargılı olmayacağız, halkın seçtiği başkana destek vereceğiz” ifadelerini kullandı.

Devrim Muhafızları, seçim sonuçlarını kendi çıkar ve hedeflerine hizmet edecek şekilde yönlendirmeye çalışmakla suçlanıyor. DMO'nun seçim dönemindeki siyasi ve askeri pozisyonları bu suçlamaların yapılmasına katkıda bulunuyor.

İran eski Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Devrim Muhafızlarını, 2017 başkanlık seçimlerinde rakibi olan İbrahim Reisi'ye destek olmakla suçlamıştı.