Kızılhaç: Ukrayna'da çöken barajın sularının sürüklediği mayınlar onlarca yıl tehdit oluşturabilir

Herson sokaklarını su bastı. (Reuters)
Herson sokaklarını su bastı. (Reuters)
TT

Kızılhaç: Ukrayna'da çöken barajın sularının sürüklediği mayınlar onlarca yıl tehdit oluşturabilir

Herson sokaklarını su bastı. (Reuters)
Herson sokaklarını su bastı. (Reuters)

Kızıl Haç, Kahovka Barajı'ndan gelen sel sularının Ukrayna'nın  güney kesimlerinde geniş alanlara mayınları sürüklemesinin önümüzdeki on yıllar boyunca siviller için ciddi bir tehlike oluşturabileceği uyarısında bulundu.

Rus kontrolündeki bölgede yer alan, Sovyet döneminden kalma dev Kahovka Barajı'nın bir kısmı salı günü erken saatlerde çökerek savaş bölgesinin geniş alanlarını sular altında bıraktı. On binlerce kişinin hayatını ve güvenliğini tehdit etti.

Kiev yönetimi barajın vurulmasından Moskova’yı sorumlu tutarken Rusya ise Ukrayna'nın Batı'nın emriyle Kırım'a su tedarikini sınırlamak ve dikkati sendeleyen bir karşı saldırıdan başka yöne çekmek için barajı sabote ettiğini savundu.

15 aylık savaş sırasında döşenen sayısız mayın sel suları sebebiyle sürüklendi. Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgilere göre mayınlar nehir çamuruna veya daha geniş alandaki tarla ve bahçelere sürüklenmiş olabilir.

Uluslararası Kızılhaç Komitesi Silah Kirliliği Birimi başkanı Erik Tollefsen, yaptığı açıklamada “Geçmişte tehlikelerin nerede olduğunu biliyorduk. Şimdi bilmiyoruz. Tek bildiğimiz, bunların akıntı yönünde bir yerlerde olduğu” ifadelerini kullandı.

Tollefsen, 2015'te Danimarka'da su altında bulunan İkinci Dünya Savaşı mayınlarının halen faal olduğuna dikkat çekti.

Sayıları fazla

Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgilere göre İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana Avrupa'da görülenlerin en büyüğü olan Ukrayna'daki savaş, ülkenin dört bir yanında çok sayıda mayın ve patlamamış mühimmat bıraktı. Tollefsen, Ukrayna'daki mayınların kesin sayısının belirsiz olduğunu söylese de "Sayılarının çok fazla olduğunu biliyoruz" dedi.Biden'ın tanıyamadığı Demokrat Senatör, Başkan'ın çekilmesi gerektiğini söylüyor

ABD Başkanı Joe Biden ve Massachusetts'in Demokrat Temsilcisi Seth Moulton (Reuters)
ABD Başkanı Joe Biden ve Massachusetts'in Demokrat Temsilcisi Seth Moulton (Reuters)
TT

Biden'ın tanıyamadığı Demokrat Senatör, Başkan'ın çekilmesi gerektiğini söylüyor

ABD Başkanı Joe Biden ve Massachusetts'in Demokrat Temsilcisi Seth Moulton (Reuters)
ABD Başkanı Joe Biden ve Massachusetts'in Demokrat Temsilcisi Seth Moulton (Reuters)

Massachusetts'in Demokrat Temsilcisi Seth Moulton, Joe Biden'a yarıştan çekilmesi çağrısında bulunduğunu ve Başkan'ın kendisini tanımıyor gibi göründüğünü söyledi.

Moulton geçen ay Fransa'nın Normandiya bölgesinde düzenlenen bir D-Day (II. Dünya Savaşı'nda ABD'nin Normandiya'ya çıkarma yapmasının yıldönümü -ed.n.) etkinliğinde başkanla birlikteydi. Temsilci, The Boston Globe için kaleme aldığı ve cuma günü yayımlanan görüş yazısında, Biden'ın kendisini "tanımıyor gibi göründüğünü" yazdı.

Elbette herkes yaşlandıkça böyle şeyler yaşayabilir ama birkaç hafta önceki felaket münazarayı izlerken, Normandiya'da gördüklerimin daha derin bir sorunun parçası olduğunu anladığımı kabul etmek zorundayım. Bu, önemsediğim bir kişinin zor bir gece geçirmesinden çok, her şeyin Biden'ın kasımda Donald Trump'ı yenme kabiliyetine bağlı olduğunu anladığım için çarpıcı bir farkına varıştı.

Temsilci, yazısında doğrudan Biden'a hitap etmeyi sürdürdü.

Biden için sevdiği ve ustalaştığı işte 4 yıl daha çalışma şansından vazgeçmenin ne kadar zor olacağını tahmin edebiliyorum. Ama bu sizinle ilgili değil Sayın Başkan. Bu durum, ulusal güvenliğimizi tehlikeye atacak ve sıradan Amerikalılar için hayatı daha da kötüleştirecek narsist bir yalancı ve hüküm giymiş bir suçluya karşı seçimi kazanmak için en iyi şansımızla ilgili.

Moulton, Biden'ın 2024 başkanlık seçiminden çekilmesi için kamuoyu önünde çağrıda bulunan 35 Demokrattan biri. NBC News'un aktardığına göre, Delaware sahilindeki evinde Kovid-19'u atlatma sürecindeki Biden, parti liderlerinin ihanetine uğradığını düşünüyor.

Biden'a açıkça istifa çağrısı yapanlar arasında, ikinci bir Donald Trump başkanlığının demokrasi için bir tehdit olduğunu söyleyen 6 Ocak Kongre Komitesi üyeleri de var.

Temsilci Adam Schiff "ikinci bir Trump başkanlığı demokrasimizin temelini sarsacaktır ve Başkan'ın kasımda Donald Trump'ı yenip yenemeyeceği hakkında ciddi endişelerim var" dedi.

Öte yandan Temsilci Jamie Raskin de Başkan'a "gelecek dört buçuk ayda inandıkları her şeyin tehlikede olduğunu" ve "yeniden dirilen monarşi ve baskı güçlerini yenmek gibi öncelikli bir yükümlülükleri olduğunu" söyledi.

Eski Başkan Barack Obama ve Temsilci Nancy Pelosi de dahil diğer etkili Demokratların, Biden'ın kenara çekilmesi için kapalı kapılar ardında baskı yaptığı bildirildi.

Ancak Biden'ın kampanyası, başkanın yarıştan çekilmek gibi bir planı olduğunu tekrar tekrar yalanlıyor.

Independent Türkçe