Yeni çıkacak kitap: Biden özel konuşmalarında ara sıra yorgun hissettiğini itiraf ediyordu

ABD Başkanı Joe Biden (AP)
ABD Başkanı Joe Biden (AP)
TT

Yeni çıkacak kitap: Biden özel konuşmalarında ara sıra yorgun hissettiğini itiraf ediyordu

ABD Başkanı Joe Biden (AP)
ABD Başkanı Joe Biden (AP)

80 yaşındaki ABD Başkanı Joe Biden’ın etkili bir ikinci dönemi tamamlamak için çok yaşlı olup olmadığı konusunda süren tartışmanın ortasında, başkanın Beyaz Saray’da geçirdiği süreyi anlatan bir kitapta, Biden’ın ‘yorgun’ hissettiğini itiraf ettiği öne sürüldü.

Şarku’l Avsat’ın The Guardian gazetesinden aktardığı habere göre, Franklin Foer isimli yazarın The Last Politician: Inside Joe Biden’s White House and the Struggle for America’s Future adlı kitabı merakla bekleniyor.

Söz konusu kitapta Biden’ın tartışma konusu olan yaşına ilişkin şu ifadelere de yer verildi:

“Biden’ın ileri yaşı, onu kamuoyunda güçlü bir varlık gösterme enerjisinden veya isimleri kolayca hatırlama yeteneğinden mahrum bırakan bir engeldi. Saat 10’dan önce az sayıda sabah toplantısına katılması ya da halka açık etkinliklerde çok az yer alması dikkat çekiciydi. Genel davranışı, hiçbir ilaç veya egzersizin üstesinden gelemeyeceği fiziksel gerilemeyi ve zihinsel yeteneklerinin zamanla körelmesini yansıtıyordu. Özel konuşmalarında ara sıra yorgun hissettiğini itiraf ediyordu.”

Foer, Biden’ın yorulduğunu itiraf ettiği bölümde, başkanın Rus ordusuna karşı mücadelesinde Ukrayna’yı destekleme konusundaki ‘savaş zamanı liderliğinin’, ‘onun yıpranmış içgüdüleri ve güçlü özgüveninden kaynaklandığını’ da ekledi.

Foer, bu konuda kitabında ayrıca şunları yazdı:

“Daha yaşlı bir başkana sahip olmanın avantajları ortadaydı. O sadece koalisyonun lideri değildi, aynı zamanda yabancı liderlerin tavsiye ve güvence için arayabileceği Batı’nın baba figürüydü.”

Kitabın yayıncısı Penguin Random House’a göre, Foer, Biden’a atfedilen özel açıklamaları için bir kaynak belirtmiyor ancak onlarca yıldır Biden’ın yakınındaki danışmanları içeren kaynaklara dayanıyor.

Yeni kitabın, önümüzdeki hafta ABD’de piyasaya çıkması bekleniyor.

Demokrat ve bağımsız seçmenlerle yapılan anketlerde, Biden’ın yaşı, yaptığı gaflar ve ikinci dönemde başkanlık görevini yerine getirebilecek fiziksel ve zihinsel yeteneği hakkındaki endişeler dile getirildi.

NBC News tarafından bu ay yapılan bir ankete katılanların yüzde 68’i Biden’ın başkan olarak görev yapmak için gerekli zihinsel ve fiziksel sağlığa sahip olmamasından endişe ederken, yüzde 55’i bu konuda büyük endişeleri olduğunu söyledi.

USA TODAY/Suffolk University tarafından yapılan bir diğer ankette ise, Demokratlar ve bağımsız seçmenlerin yüzde 37’si, 80 yaşındaki başkanın ileri yaşının ona oy verme olasılığını azalttığını ifade etti.

The Economist ve YouGov tarafından yapılan bir başka ankette de, bağımsızların yüzde 45’i Biden’ın sağlığı ve ileri yaşının ‘iş yapma yeteneğini ciddi şekilde sınırladığını’ söyledi.Dune'dan ilham aldılar: İdrarı suya çeviren astronot kıyafeti tasarlandı

Dune serisinin beyazperde uyarlamalarını Denis Villeneuve yönetmişti (Warner Bros)
Dune serisinin beyazperde uyarlamalarını Denis Villeneuve yönetmişti (Warner Bros)
TT

Dune'dan ilham aldılar: İdrarı suya çeviren astronot kıyafeti tasarlandı

Dune serisinin beyazperde uyarlamalarını Denis Villeneuve yönetmişti (Warner Bros)
Dune serisinin beyazperde uyarlamalarını Denis Villeneuve yönetmişti (Warner Bros)

Bilim insanları idrarı içme suyuna dönüştürebilen bir astronot kıyafeti tasarladı. 

ABD'nin prestijli eğitim kurumlarından Cornell Üniversitesi'nde yürütülen araştırmada geliştirilen kıyafetin, 2030'a kadar NASA'nın Artemis görevlerinde kullanılması hedefleniyor. 

NASA, Ay'ın güney kutbuna bir mürettebat göndermeyi amaçlayan Artemis III görevine 2026'da başlamayı planlıyor. Proje kapsamında 2030'lara kadar Mars'a insanlı görevler başlatılması da öngörülüyor. 

NASA'nın mevcut uzay giysisi idrar ve dışkıyı toplamak için emici bir bebek bezi kullanıyor.

Araştırmada çalışan Sofia Etlin, "Astronotların bebek bezi giymek zorunda kalması yerine, tasarladığımız sistem idrarı topluyor ve daha sonra filtreleyerek giysi içinde içilebilir su olarak geri veriyor" dedi.

Giysi idrarı topladıktan sonra bir vakum pompası bunu filtre sistemine aktarıyor, buradaki osmoz işleminin ardından temiz su bir elektrolit çözeltisiyle karıştırılıyor ve astronotun içmesi için giysiye geri pompalanıyor. 

zxscdfvg
Arıtma sisteminin ağırlığı yaklaşık 8 kilogram (Claire Walter ve Karen Morales)

Hakemli dergi Frontiers in Space Technology'de yayımlanan çalışmaya göre 500 mililitre idrarın toplanması ve arıtılması sadece 5 dakika sürüyor. Filtrelenmiş suyun elektrolitlerle zenginleştirilip enerji içeceğine dönüştürülmesi de sistemin artılarından. 

Etlin, astronotların kıyafetlerindeki su bölümünde yalnızca 1 litre su taşınabildiğine dikkat çekerek, "Bu, 10 saat hatta acil bir durumda 24 saate kadar sürebilen daha uzun süreli Ay uzay yürüyüşleri için yetersiz" dedi.

Vücudun kaybettiği tüm nemi ve idrarı içme suyuna dönüştüren "damıtıcı giysi" (stillsuit) teknolojisi, Frank Herbert'ün ünlü bilimkurgu serisi Dune'daki Arrakis gezegeninde yaşayan Fremenler tarafından kullanılıyor. 

Dune serisini 15 yaşındayken okuduğunu söyleyen Etlin, "Kendimi bildim bileli Dune hayranıyım. Bir gün damıtıcı giysiyi tasarlamak hep hayalimdi" dedi. Bilim insanı, bu teknolojiyi ileride standart astronot kıyafeti haline getirmeyi amaçladıklarını belirtti. 

Independent Türkçe, Wall Street Journal, Guardian, Science News