Ukrayna'nın Rusya'ya yönelik drone saldırıları haritalandırıldı

Zelenski'nin danışmanı, Moskova'ya yönelik saldırıların "artacağı" uyarısında bulunuyor

(AFP)
(AFP)
TT

Ukrayna'nın Rusya'ya yönelik drone saldırıları haritalandırıldı

(AFP)
(AFP)

Rus topraklarına drone saldırıları yağmaya devam ederken, Vladimir Putin'in kanlı savaşı kendi kapısına dayandı.

Saldırılar artık günlük bir hal alırken salı günü Rusya Savunma Bakanlığı, hava savunma sistemlerinin Moskova bölgesinin sınırındaki Kaluga ve Tver bölgeleri üzerinde iki ve başkente daha yakın olan İstra bölgesi üzerinde bir drone'u imha ettiğini açıkladı.

Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin, drone'ların "Moskova'ya saldırı gerçekleştirmeye çalıştığını" ve Kremlin'in yaklaşık 65 km kuzeybatısında yer alan İstra bölgesindeki bir tüketici hizmetleri tesisinin zarar gördüğünü söyledi.

Rusya'ya yönelik saldırılarda keskin bir artış yaşanırken, bu tür saldırıların en büyüğü geçen hafta bir gecede 6 bölgeyi vurdu.

Pskov kentindeki bir hava üssünde Rusya'nın iki askeri nakliye uçağının imha edilmesi ve iki uçağın hasar görmesi de bu saldırıya dahildi.

Ukrayna'nın askeri istihbarat şefi Kirilo Budanov, drone'ların Rusya'nın içinden fırlatıldığını belirtti. Öte yandan War Zone internet sitesine konuşan Budanov, Ukrayna sınırından yaklaşık 700 km uzaklıktaki saldırının Ukraynalı ya da Rus ajanlar tarafından gerçekleştirilip gerçekleştirilmediğini söylemedi. Budanov şöyle dedi: 

Rusya topraklarından çalışıyoruz.

Pskov, Bryansk, Kaluga, Orlov, Ryazan ve Moskova bölgelerindeki 6 hedefe yönelik saldırıları yetkililer doğruladı.

Öte yandan Moskova, liman altyapısı da dahil Ukrayna hedeflerine drone saldırıları düzenlemeye devam ediyor. 32 Rus kamikaze drone'u pazartesi günü Ukrayna'nın liman kenti Odessa'yı vurarak sivil ve endüstriyel binalara zarar verdi.

Rusya'ya yönelik son drone saldırıları

 (OpenStreetMap)
 (OpenStreetMap)

Pskov'daki askeri havalimanına yapılan, uçakların hasar gördüğü saldırı en kayda değer saldırı olarak kabul ediliyor. Ukrayna'dan 600 km'den daha uzakta bulunan havalimanında bir dizi seçkin paraşütçü asker konuşlanmıştı.

Devlete ait TASS haber ajansı 4 saat süren drone dalgasında en az 4 adet Il-76 model dev nakliye uçağının hasar gördüğünü ve ikisinin "alevler içinde kaldığını" bildirdi.

Çarşamba günü Ukrayna'nın başkentine drone ve füzelerle "muazzam bir toplu saldırı" düzenleyerek misilleme yapan Moskova, iki kişinin ölümüne ve bir kişinin yaralanmasına yol açtı.

Normalde Rusya topraklarındaki saldırıların sorumluluğunu ne üstlenen ne de reddeden Kievli yetkililer, bazen üstü kapalı bir şekilde bu saldırılara atıfta bulunuyor.

Ukrayna'nın, Rusya'nın derinlerine ulaştığı anlaşılan drone'ları ve sınır ötesi sabotaj görevleri, Kiev'in Kremlin üzerinde askeri ve siyasi baskı kurma çabalarının bir parçası. Öte yandan Kievli yetkililer Ukrayna'nın haziranda başlattığı karşı saldırının, cephe hattının bazı bölümlerini zayıflattığını iddia ediyor.

Independent TürkçeABD Dışişleri Bakanlığı Uluslararası Adalet Divanı'nın İsrail işgaline ilişkin kararını eleştirdi

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken (DPA)
ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken (DPA)
TT

ABD Dışişleri Bakanlığı Uluslararası Adalet Divanı'nın İsrail işgaline ilişkin kararını eleştirdi

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken (DPA)
ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken (DPA)

ABD Dışişleri Bakanlığı dün (Cumartesi), Uluslararası Adalet Divanı'nın (UAD) İsrail'in Filistin topraklarını işgalinin yasadışı olduğu yönündeki kararına ilişkin bir açıklama yayınladı.

ABD Dışişleri Bakanlığı, UAD'nin görüşünün genişliğinden duyduğu endişeyi dile getirerek, bunun anlaşmazlığın çözümüne yönelik çabaları zorlaştıracağını belirtti.

Bakanlık, Uluslararası Adalet Divanı'nın İsrail'in mümkün olan en kısa sürede çekilmesi gerektiği yönündeki kararının İsrail-Filistin çatışmasının çözüm çerçevesiyle çeliştiğini ifade etti.

Taraflara, UAD'ın kararını, bölünmeleri derinleştirecek ve daha fazla tek taraflı önlem almak için bahane olarak kullanmamaları çağrısında bulundu.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken cuma akşamı yaptığı açıklamada, İsrail ile Hamas arasında uzun süredir beklenen ateşkesin ufukta göründüğünü söyledi.

Şarku’l Avsat’ın Reuters'ten aktardığına göre Blinken, müzakerecilerin “nihai hedefe doğru ilerlediklerini” belirtti.

Blinken Colorado'da düzenlenen Aspen Güvenlik Forumu'nda yaptığı açıklamada “Hala çözülmesi ve müzakere edilmesi gereken bazı konular var. Biz de tam olarak bunu yapma sürecindeyiz” ifadelerini kullandı.