ABD Başkanı Biden, yeni Hindistan-Orta Doğu-Avrupa Ekonomik Koridoru'nun önemini vurguladı

AA
AA
TT

ABD Başkanı Biden, yeni Hindistan-Orta Doğu-Avrupa Ekonomik Koridoru'nun önemini vurguladı

AA
AA

ABD Başkanı Joe Biden, Hindistan'ı Orta Doğu ve Avrupa'ya bağlayacak "Hindistan-Orta Doğu-Avrupa Ekonomik Koridoru"nu duyururken, bu koridoru "büyük bir anlaşma" olarak nitelendirdi.

Biden, Hindistan'ın ev sahipliği yaptığı G-20 zirvesinin oturum arasında düzenlenen Küresel Altyapı ve Yatırım Ortaklıkları ve Hindistan-Ortadoğu-Avrupa Ekonomik Koridoru etkinliğinde konuştu.

ABD Başkanı, söz konusu koridorun faaliyete geçmesine ilişkin "Bu gerçekten büyük bir anlaşma. (Hindistan) Başbakan'a (Narendra Modi) teşekkür etmek istiyorum. Tek dünya, tek aile, tek gelecek. Bu G20 zirvesinin odak noktası bu. Birçok bakımdan bu, ortaklığın da odak noktası." ifadelerini kullandı.

Düşük ve orta gelirli ülkelerdeki altyapı açıklarını gidermeye çalışırken yatırımlarının etkisini en üst düzeye çıkarmaları gerektiğini kaydeden Biden, "Bugün, yeni bir Hindistan-Orta Doğu-Avrupa Ekonomik Koridoru için tarihi anlaşmayı sonuçlandırdığımızı duyurmaktan gurur duyuyorum." dedi.

ABD olarak Hindistan'dan tüm Avrupa'ya uzanan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Suudi Arabistan, Ürdün ve İsrail ile bağlantılı gemilere ve demir yoluna yatırım yapacaklarını belirten Biden, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ve Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ve Hindistan Başbakanı Narendra Modi'ye teşekkür etti.

Trans-Afrika koridoruna yatırım

Sahra altı Afrika'da trans-Afrika koridoruna yatırım yapmak için özel bir kamu ortaklığı için çalıştıklarını ifade eden Biden, buna AB'nin de dahil olduğunu kaydetti.

Biden, Angola'dan Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Zambiya ve Hint Okyanusu'na kadar uzanacak yeni demir yolu hattına yatırım yapacaklarını aktardı.

Bunun yalnızca "ray döşemekten" öte bir proje olduğunu dile getiren Biden, "Bu, iş yaratmak, ticareti artırmak, tedarik zincirlerini güçlendirmek, bağlantıyı artırmak, birçok ülkedeki kişiler için ticareti ve gıda güvenliğini güçlendirecek temelleri atmakla ilgilidir. Bu, oyunun kurallarını değiştiren bir bölgesel yatırımdır ve her ikisi de ileriye doğru atılmış büyük adımdır." diye konuştu.

Biden, Afrika, Asya ve Amerika kıtasında ekonomik alanlar geliştirmeyi sürdürdüklerini belirterek, ABD'nin ortaklarıyla birlikte dünya genelindeki altyapı açıklarını kapatmak için gereken trilyonlarca yatırımı harekete geçirmek için çalıştıklarını anlattı.

Dünyanın "tarihin dönüm noktasında durduğunu" belirten Biden, bugün alacakların kararları geleceğin gidişatını etkileyeceği noktada olduklarını söyledi.

Hindistan-Orta Doğu-Avrupa Ekonomik Koridoru'nda Hindistan, BAE, Suudi Arabistan, Avrupa Birliği, Fransa, İtalya, Almanya ve ABD yer alıyor.Dune'dan ilham aldılar: İdrarı suya çeviren astronot kıyafeti tasarlandı

Dune serisinin beyazperde uyarlamalarını Denis Villeneuve yönetmişti (Warner Bros)
Dune serisinin beyazperde uyarlamalarını Denis Villeneuve yönetmişti (Warner Bros)
TT

Dune'dan ilham aldılar: İdrarı suya çeviren astronot kıyafeti tasarlandı

Dune serisinin beyazperde uyarlamalarını Denis Villeneuve yönetmişti (Warner Bros)
Dune serisinin beyazperde uyarlamalarını Denis Villeneuve yönetmişti (Warner Bros)

Bilim insanları idrarı içme suyuna dönüştürebilen bir astronot kıyafeti tasarladı. 

ABD'nin prestijli eğitim kurumlarından Cornell Üniversitesi'nde yürütülen araştırmada geliştirilen kıyafetin, 2030'a kadar NASA'nın Artemis görevlerinde kullanılması hedefleniyor. 

NASA, Ay'ın güney kutbuna bir mürettebat göndermeyi amaçlayan Artemis III görevine 2026'da başlamayı planlıyor. Proje kapsamında 2030'lara kadar Mars'a insanlı görevler başlatılması da öngörülüyor. 

NASA'nın mevcut uzay giysisi idrar ve dışkıyı toplamak için emici bir bebek bezi kullanıyor.

Araştırmada çalışan Sofia Etlin, "Astronotların bebek bezi giymek zorunda kalması yerine, tasarladığımız sistem idrarı topluyor ve daha sonra filtreleyerek giysi içinde içilebilir su olarak geri veriyor" dedi.

Giysi idrarı topladıktan sonra bir vakum pompası bunu filtre sistemine aktarıyor, buradaki osmoz işleminin ardından temiz su bir elektrolit çözeltisiyle karıştırılıyor ve astronotun içmesi için giysiye geri pompalanıyor. 

zxscdfvg
Arıtma sisteminin ağırlığı yaklaşık 8 kilogram (Claire Walter ve Karen Morales)

Hakemli dergi Frontiers in Space Technology'de yayımlanan çalışmaya göre 500 mililitre idrarın toplanması ve arıtılması sadece 5 dakika sürüyor. Filtrelenmiş suyun elektrolitlerle zenginleştirilip enerji içeceğine dönüştürülmesi de sistemin artılarından. 

Etlin, astronotların kıyafetlerindeki su bölümünde yalnızca 1 litre su taşınabildiğine dikkat çekerek, "Bu, 10 saat hatta acil bir durumda 24 saate kadar sürebilen daha uzun süreli Ay uzay yürüyüşleri için yetersiz" dedi.

Vücudun kaybettiği tüm nemi ve idrarı içme suyuna dönüştüren "damıtıcı giysi" (stillsuit) teknolojisi, Frank Herbert'ün ünlü bilimkurgu serisi Dune'daki Arrakis gezegeninde yaşayan Fremenler tarafından kullanılıyor. 

Dune serisini 15 yaşındayken okuduğunu söyleyen Etlin, "Kendimi bildim bileli Dune hayranıyım. Bir gün damıtıcı giysiyi tasarlamak hep hayalimdi" dedi. Bilim insanı, bu teknolojiyi ileride standart astronot kıyafeti haline getirmeyi amaçladıklarını belirtti. 

Independent Türkçe, Wall Street Journal, Guardian, Science News