Avustralya: DEAŞ’lı kadın ve çocukların Suriye kamplarından geri gönderilmesine yönelik bir düzenleme yok

Roj kampındaki çocuklar (Şarku’l Avsat)
Roj kampındaki çocuklar (Şarku’l Avsat)
TT

Avustralya: DEAŞ’lı kadın ve çocukların Suriye kamplarından geri gönderilmesine yönelik bir düzenleme yok

Roj kampındaki çocuklar (Şarku’l Avsat)
Roj kampındaki çocuklar (Şarku’l Avsat)

Avustralya hükümeti, Federal Mahkeme'ye, DEAŞ’lı kadın ve çocukların Suriye’deki gözaltı kamplarından ülkelerine geri gönderilmesine ilişkin ‘hiçbir düzenleme’ olmadığını bildirdi. Hükümet tarafından yayımlanan bir raporda, Avustralya'daki Çocukları Kurtarın Vakfı’nın (Save the Children), hali hazırda Suriye'nin kuzeydoğusundaki kamplarda alıkonulan 11 Avustralyalı kadın ve 20 çocuğunun koruyucusu olarak görev yaptığı belirtildi.

Vakıf mahkemede, Avustralya'nın Avustralyalıların gözaltına alınması üzerinde fiili kontrolü olduğunu, Suriye kamplarındaki kadın ve çocuklara yönelik daha önce başarılı sınır dışı operasyonları yürüttüğü ve Suriye'deki yetkililerin Avustralyalıların geri gönderilmesine onay verdiğine dikkati çekti. Söz konusu Avustralyalılar, çoğu 4 yıldır Suriye'nin kuzeydoğusundaki Roj mülteci kampında tutuklu bulunan, ölen veya hapsedilen DEAŞ savaşçılarının eşleri ve çocukları. Hali hazırda hiçbir kadın suçlanmadı ancak bazı kadınlar Avustralya'ya döndüklerinde suçlamalarla karşı karşıya kalabilir.

zxsacd
Avustralya Başbakanı Anthony Albanese dün düzenlediği basın toplantısında (AP)

Pek çok çocuk kampta doğdu ve kamp dışındaki yaşamı bilmiyor. Kızıl Haç, yaşam koşullarının ‘korkunç’ olduğunu, hastalıkların ve yetersiz beslenmenin yaygın olduğunu ve güvenlik durumunun ‘son derece değişken’ olduğunu söylüyor. The Guardian’ın haberine göre, Save the Children avukatı Peter Morrissey dün sabah mahkeme önünde, “Avustralyalıların sağlıkları, güvenlikleri ve onurları her türlü standarda göre ciddi şekilde tehlikede” ifadelerini kullandı.

Melbourne Federal Mahkemesinde Yargıç Mark Moshinsky tarafından yapılan duruşmanın ilk gününde, Savunma Bakanlığı ve askeri yetkililer, Avustralya'nın DEAŞ’a karşı uluslararası koalisyonun bir parçası olarak Suriye'deki rolünün devam ettiğini ve Avustralya'nın vatandaşlarının tutukluluğu üzerindeki sorumluluğunu dinledi. Avustralya Büyükelçisi Marc Innes-Brown tarafından yazılan bir bildiride, Suriye'nin kuzeydoğusundan gelen mültecilerin geri gönderilmeden sorumlu makamın Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi olduğu belirtildi.

Geçtiğimiz yılın Ekim ayında, Avustralyalıların Roj kampından ülkelerine geri gönderilmesine yönelik son operasyondan iki hafta sonra Brown üst düzey hükümet yetkililerine hitaben, Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi'nin dış ilişkiler yetkilileriyle diğer kadın ve çocukların geri gönderilmesi planını görüştüğünü ifade etti. Ancak Brown davada ifadeye çağrılmadı.

sacdf
Suriye'nin kuzeydoğusunda yer alan Haseke kırsalındaki el Hol kampındaki günlük yaşam (Şarku’l Avsat)

İngiliz Milletler Topluluğu'ndan gelen raporlarda, Suriye'nin kuzeyindeki Roj kampında gözaltına alınan Avustralyalı kadın ve çocukların ‘kendi özgür iradeleriyle ülkeye gittikleri’ ve Avustralya'nın kadın ve çocukları ‘Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi'ne teslim etmediği’ belirtildi. The Guardian'ın haberine göre hükümet, Avustralyalıların serbest bırakılması ve Avustralya'ya geri dönmeleri konusunda mevcut herhangi bir düzenlemenin bulunmadığını bildirdi. Ancak hükümet, Suriye Demokratik Güçleri (SDG) tarafından temsil edilen Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi'nden gözaltındaki Avustralyalıların serbest bırakılmasını isterse ‘Özerk Yönetim'in muhtemelen evet diyeceğini’ tahmin ediyor. Avustralya, Suriye'nin kuzeydoğusundaki kamplardan mültecileri geri göndermek için iki misyon düzenledi. 2019 yılında aralarında hamile bir gencin de aralarında bulunduğu sekiz yetim çocuk kamplardan Yeni Güney Galler'e gönderildi. Geçtiğimiz Ekim ayında ise dört kadın ve 13 çocuk Güney Galler makamlarına iade edildi.Nüfus krizindeki Japonya, gençlere niye evlenmediklerini soruyor

Japonya'da gençler istihdam sorunu ve olumsuz iş kültürü gibi nedenlerden ötürü evliliğe yanaşmıyor (Unsplash)
Japonya'da gençler istihdam sorunu ve olumsuz iş kültürü gibi nedenlerden ötürü evliliğe yanaşmıyor (Unsplash)
TT

Nüfus krizindeki Japonya, gençlere niye evlenmediklerini soruyor

Japonya'da gençler istihdam sorunu ve olumsuz iş kültürü gibi nedenlerden ötürü evliliğe yanaşmıyor (Unsplash)
Japonya'da gençler istihdam sorunu ve olumsuz iş kültürü gibi nedenlerden ötürü evliliğe yanaşmıyor (Unsplash)

Nüfus kriziyle boğuşan Japonya'da devlet, gençleri evlendirmek için danışmanlık hizmeti veriyor.

Çocuk ve Aile Ajansı, gençlerin flört, çöpçatanlık uygulamaları ve diğer yollarla eş bulmalarına destek sağlamak amacıyla dün ilk çalışma grubu toplantısını gerçekleştirdi. 

Toplantıya katılanlar arasında gelecekte evlenmeyi düşünenlerin yanı sıra ilişki uzmanları da yer aldı. 

Çocuk ve aile politikalarından sorumlu Devlet Bakanı Ayuko Kato, toplantıda yaptığı konuşmada şunları söyledi: 

Evlilik ve çocuk yetiştirmenin temel dayanağı, bireylerin farklı değerlerine ve düşünce biçimlerine saygı gösterilmesi olmalıdır.

Kato, gençlerden evlilik ve aile kurmaya dair fikirlerini açıkça paylaşmalarını isteyerek "Sizi duymak istiyoruz, bundan çok memnun oluruz" dedi. 

Ajans, yakın zamanda yaptırdığı bir anketin sonuçlarını da paylaştı. 25 ila 34 yaş arasındaki bekar kişilerle yapılan çalışmada, erkeklerin yüzde 43,3'ünün, kadınların da yüzde 48,1'inin potansiyel partnerlerle tanışma fırsatı olmadığını söylediği aktarıldı. 

Birçoğu şanslarını artırmak için çöpçatanlık etkinliklerine katılmak veya arkadaşlarından kendilerini partner adaylarıyla tanıştırmalarını istemek gibi girişimlerde bulunmadığını söyledi.

Japonya'daki birçok genç, büyük şehirlerdeki yaşam maliyeti, iyi iş bulamama ve kadınların çocuk sahibi olduktan sonra tam zamanlı işe dönmesini zorlaştıran bir çalışma kültürü nedeniyle aile kurmaya isteksiz yaklaşıyor. 

Ulusal Nüfus ve Sosyal Güvenlik Araştırma Enstitüsü'nün verilerine göre 2023'te evlilik sayısı 1930'lardan bu yana ilk kez 500 binin altına düştü. 

Japonya'da ciddi bir nüfus krizi de yaşanıyor. İçişleri ve İletişim Bakanlığı'nın nisanda yayımladığı verilere göre, ülkenin nüfusu son 13 yıldır düşüşte. Ekim 2023 itibarıyla Japonya'nın toplam nüfusu 124 milyon 352 bine geriledi.

65 yaş üstü nüfus 36 milyon 227 bine, 75 yaş üstü nüfus 20,08 milyona yükselirken, 0-14 yaş nüfussa 14 milyon 173 bine geriledi.

Diğer yandan Tokyo Belediyesi, düşen doğum oranlarına karşı harekete geçerek bir çöpçatanlık uygulaması geliştirmişti. Haziranda duyurulan uygulamaya katılacak kişilerin bekar olduğunu doğrulayan belgeler sunması, evlenmeyi planlayanların da yıllık gelirlerini beyan etmesi isteniyor.
Independent Türkçe, Guardian, Japan Times