İngiltere Başbakanı'nın, Müslüman karşıtlığına sessiz kalması eleştirildi

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak'ın, antisemitizm karşıtı açıklama yaparken, Londra Belediye Başkanı Sadık Khan'a yönelik Müslüman karşıtı (İslamofobi) açıklamalar yapılmasına sessiz kalması tepkiyle karşılandı

Rishi Sunak (AA)
Rishi Sunak (AA)
TT

İngiltere Başbakanı'nın, Müslüman karşıtlığına sessiz kalması eleştirildi

Rishi Sunak (AA)
Rishi Sunak (AA)

Sunak, X hesabından yaptığı paylaşımda, İngiltere'de antisemitizmin arttığını belirterek, 21 Şubat'ta Gazze'de ateşkes çağrısı yapmayı görüşen İngiltere Parlamentosu önünde düzenlenen Filistin'e destek eylemine işaret etti.

İngiltere'nin sembollerinden Big Ben (Elizabeth Kulesi) saat kulesine "Nehirden denize Filistin özgür olacak" ifadesi yansıtıldığını hatırlatan Sunak, "Aşırıcılık yanlıları tarafından terörü teşvik etmek için meşru protestolar gasp edilmiş, halkın seçilmiş temsilcileri sözlü ve fiziksel olarak tehdit edilmiş ve Yahudi karşıtı ifadeler parlamento binamıza yansıtılmıştır." ifadesini kullandı.

Sunak, mecliste ateşkes çağrısı yapan önergenin görüşülmesinde yaşanan gerginliğe de değinerek, "parlamentoya verilen gözdağının" işe yaradığını kaydetti.

İngiltere'de 7 Ekim 2023'ten sonra antisemitizm olaylarında patlama yaşandığını ifade eden Sunak, "Basitçe söylemek gerekirse antisemitizm, ırkçılıktır. Irkçılığı deneyimlemiş birisi olarak söylemeliyim ki ırkçılığı gördüğüm anda tanırım." ifadelerine yer verdi.

Ülkesinin ilk Asya kökenli başbakanı olduğunu kaydeden Sunak, "Ailem bu ülkeye geldiğinde kültürel miraslarını ve dinlerini korudular ama bu onların yeni toplumu kucaklamalarına ve ona hizmet etmesine engel olmadı. İngiliz oldular ve bundan gurur duydular. Amacımız bu olmalı, son zamanlarda sokaklarımıza bulaşan şiddet, tehdit ve başkalarına karşı hoşgörüsüzlük değil." değerlendirmesini yaptı.

"Sunak'ın zayıflığı"

İktidardaki Muhafazakar Parti Milletvekili Lee Anderson'un parti üyeliğinin askıya alınmasına neden olan Müslüman karşıtı ifadeleri hakkında Sunak'ın açıklama yapmaması ise muhalefet tarafından eleştirilerin hedefi oldu.

Ana muhalefetteki İşçi Partisi lideri Keir Starmer, The Observer için kaleme aldığı makalede, Sunak'ın Muhafazakar Partiyi aşırılık yanlıları için "güvenli liman" haline getirdiğini kaydetti.

Starmer, Anderson'un Londra Belediye Başkanı Khan hakkında kullandığı, "İslamistlerin Londra'yı kontrol altına aldığını düşünüyorum. (Khan) başkentimizi arkadaşlarına verdi." ifadelerinin "İslamofobik" kabul edilirken, eski İçişleri Bakanı Suella Braverman'ın "İslamistler, aşırılık yanlıları ve antisemitistler İngiltere'yi yönetiyor." ifadelerinin "İslamofobik" kabul edilmemesini de eleştirdi.

Sunak'ın partisindeki Müslüman karşıtı söylemlerde bulunanlara yönelik neden adım atmadığını soran Starmer, "Sunak'ın zayıflığı, Muhafazakar milletvekillerinin tamamen dokunulmaz şekilde hareket etmelerine neden oluyor." değerlendirmesinde bulundu.

7 Ekim-7 Şubat döneminde 2 bin 10 "İslamofobi vakası" ihbarı yapıldı

Müslüman karşıtı söylemlerin hedefindeki Londra Belediye Başkanı Khan, dün yaptığı açıklamada, bu sözlerin ülkede artan Müslüman karşıtı nefretin üzerine benzin döktüğünü belirterek, Başbakan Sunak'ın açıklama yapmamasını eleştirmişti.

Khan, "Sunak ve kabinenin sağır edici sessizliği bu ırkçılığa göz yumuyor. Bu, ülke genelinde çok sayıda insanın konu ırkçılık olduğunda bir hiyerarşi olduğuna inanmasını doğruluyor." demişti.

Sunak ve bakanların söz konusu ifadeleri kınamamasına anlam veremediğini kaydeden Khan, "Bu tür ırkçılığın suç ortağı gibiler." diyerek bu durumun, Müslümanlara karşı söylemlerin rahatlıkla kullanılıp, nefret suçlarının rahatlıkla işlenebileceği mesajı verdiğinin altını çizmişti.

İngiltere'de Müslüman karşıtlığı konusunda çalışmalar yürüten "Tell MAMA" sivil toplum kuruluşu, 7 Ekim 2023-7 Şubat'ta ülkede 2 bin 10 "İslamofobi vakası" ihbarı yapıldığını belirterek, bir önceki yılın aynı döneminde bu sayının 600 olduğunu açıklamıştı.İsrailli yetkili: Hizbullah'la olan anlaşmazlığı birkaç hafta içinde çözmek için çalışacağız... Diplomasiyi tercih ediyoruz

Güney Lübnan'ın Cezzine bölgesindeki Aramta köyünde eğitim gören Hizbullah mensupları (AP)
Güney Lübnan'ın Cezzine bölgesindeki Aramta köyünde eğitim gören Hizbullah mensupları (AP)
TT

İsrailli yetkili: Hizbullah'la olan anlaşmazlığı birkaç hafta içinde çözmek için çalışacağız... Diplomasiyi tercih ediyoruz

Güney Lübnan'ın Cezzine bölgesindeki Aramta köyünde eğitim gören Hizbullah mensupları (AP)
Güney Lübnan'ın Cezzine bölgesindeki Aramta köyünde eğitim gören Hizbullah mensupları (AP)

İsrail Ulusal Güvenlik Danışmanı Tzachi Hanegbi bugün yaptığı açıklamada, İsrail'in önümüzdeki haftaları Hizbullah ile olan anlaşmazlığı çözmeye çalışarak geçireceğini ve diplomatik bir çözümden yana olduğunu belirtti.

Şarku’l Avsat’ın Reuters'tan aktardığı habere göre Hanegbi, İsrail'in ABD'li yetkililerle, İsrail'in Gazze Şeridi'ndeki yoğun askeri operasyonlarının sona ermesinin Hizbullah ile bir ‘anlaşma’ yapılmasına olanak sağlayabilme olasılığını görüştüğünü açıkladı.

İran'ın müttefiki Hizbullah, Hamas'ın 7 Ekim'de İsrail'in güneyine düzenlediği saldırıdan kısa bir süre sonra İsrail'e kuzeyden saldırmaya başladı ve bunu Gazze Şeridi'ndeki çatışmaların patlak vermesi izledi.

İsrail'in kuzey sınırındaki bombardıman on binlerce kişinin sınırın her iki tarafındaki bölgelerden tahliye edilmesine yol açtı. İsrail bombardımanları son haftalarda yoğunlaşarak geniş çaplı bir çatışma korkusunu arttırdı.

Hanegbi, Herzliya Konferansı’nda yaptığı konuşmada, “Biz ve Amerikalılar haftalarımızı bir çözüme varmaya adayacağız. Eğer diplomatik yollarla bir anlaşma olmazsa, herkes başka yollarla bir çözüm olması gerektiğinin farkına varır. Şimdilik diplomatik yollara odaklanmayı tercih ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Hanegbi ayrıca, İsrail'in Washington ile Gazze Şeridi'nde Hamas yönetimine bir alternatif bulmak için ABD, Avrupa ve bazı Arap ülkelerinin olası ortak çabalarını görüştüğünü de kaydetti.