Hamas liderleri, Katar'ı terk etme arayışında: İki ülkeyle görüşüldü

Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Haniye bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la görüşüyor (Reuters)
Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Haniye bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la görüşüyor (Reuters)
TT

Hamas liderleri, Katar'ı terk etme arayışında: İki ülkeyle görüşüldü

Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Haniye bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la görüşüyor (Reuters)
Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Haniye bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la görüşüyor (Reuters)

ABD'nin Wall Street Journal (WSJ) gazetesi, Hamas'ın siyasi lider kadrosunun kendilerine kucak açan Katar'ı terk etmeye yönelik çabalarını artırdığını bugünkü haberinde bildirdi. 

Washington'ın, İsrail'le anlaşma konusunda Hamas'a baskı yapmasını istediği Katar'ı zor duruma soktuğu ve Doha yönetiminin bu durumdan sıkıldığı aktarıldı. 

Müzakerelere dair bilgi sahibi bir Arap yetkili, sürecin aylar sürebileceğine işaret ederek "Görüşmeler yine tıkandı ve Hamas'la müzakereciler arasındaki güvensizlik artıyor. Görüşmelerin geleceğine dair bir umut görülmüyor" dedi.

Yine adı verilmeyen bir başka Arap arabulucu da "Görüşmelerin tamamen bitmesi çok gerçek bir ihtimal" ifadesini kullandı. 

Hamas liderleri, 2012'den beri ABD'nin de desteklediği bir mutabakatla Doha'da yaşıyor. WSJ'ye göre, arabuluculuk rolünü üstlenen Körfez Arap ülkesinden ayrılırlarsa rehine ve ateşkes görüşmeleri rafa kalkabilir ya da anlaşmanın sağlanması daha da güçleşebilir. 

Son haftalarda Katar ve Mısırlı arabulucular, şartlarını yumuşatması için Hamas'a baskı yapıyor. Rehinelerin serbest bırakılmasına yönelik bir anlaşma yapılmazsa sınırdışı edilecekleri de zaman zaman Hamas liderlerine yöneltilen tehditlerden biri. 

Gazeteye konuşan Arap yetkililer, Gazze'yi kontrol eden örgütün yöneticilerinin en az iki ülkeyle temasa geçip siyasi liderlerin oraya taşınıp taşınamayacağını sorduğunu söyledi. Bu ülkelerden birinin Umman olduğu açıklanırken konuya dair başka bir detay verilmedi. 

Çarşamba günü Katar'ı ziyaret eden Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Haniye'yle görüşmüştü. Anadolu Ajansı; Gazze'ye insani yardımlar, ateşkes ve rehineler konularının ele alındığını bildirmişti.

Fidan, Katar Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Muhammed bin Abdurrahman Al Sani'yle de aynı gün bir araya gelmişti. Görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında Al Sani, ülkesinin üstlendiği arabuluculuk rolü hakkında şu ifadeleri kullanmıştı:

Maalesef görüyoruz ki bu arabuluculuğu kötülemek için çalışmalar var. Katar’ın rolünü küçümsüyorlar, bu bizi değerlendirmeye itmiş durumda. Maalesef çok yıkıcı açıklamalarda bulundular, biz insani rolümüze bağlıyız ancak bunun da sınırı vardır. 

Fidan da Hamas ve ateşkes görüşmelerine dair şöyle konuşmuştu: 

Türkiye ve Katar, Hamas'la sağlıklı ilişkisi olan ender ülkelerden ikisidir. Dolayısıyla özellikle şu anda yürütülmekte olan ateşkes görüşmelerinde elimizden ne geliyorsa onu yapmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Özellikle Katarlı kardeşlerimizin Mısırlı kardeşlerimizle ortaya koydukları çabaya biz ne türden destek verebiliriz, onunla ilgili düzenli istişarelerimiz oluyor. Özellikle Hamas'la ilgili yapılan İsrail kaynaklı propagandanın Hamas'ı bir ulusal direniş hareketi olarak göstermekten daha ziyade bir DEAŞ gibi terörist örgüt olarak nitelendirme çabalarının Batı'da ve uluslararası kamuoyunun bazı aktörleri nezdinde makes bulduğunu görüyoruz maalesef. Hamas’la yaptığımız görüşmelerde bu türden algıların giderilmesi için kendilerinin özellikle iki devletli çözüm, Filistin devletine giden çözüm içerisinde ne türden görüşleri var, ne türden beklentileri var bunları açık şekilde ifade etmeleri gerektiği konusunda görüş alışverişinde bulunduk.

Independent Türkçe, WSJ, AABeyaz Saray, TikTok'un sıradışı teklifini reddetmiş

Fotoğraf: Reuters
Fotoğraf: Reuters
TT

Beyaz Saray, TikTok'un sıradışı teklifini reddetmiş

Fotoğraf: Reuters
Fotoğraf: Reuters

Biden yönetimi, TikTok'un ana şirketi ByteDance'in şu teklifini reddetmiş: Federal yetkililer; Amerikan iştirakinin yönetim kurulu üyelerini seçebilecek, sosyal medya uygulamasının kaynak kodunu inceleyebilecek ve hatta gerekli görmeleri halinde bir "kapatma anahtarı"nı devreye sokabilecekmiş.

ABD'li yetkililer, TikTok'un "Teksas Projesi" diye adlandırdığı planı reddederek, tartışmalı video paylaşım platformunun bir Amerikan firmasına satılmasını zorunlu kılacak bir yasa tasarısını desteklemeyi tercih etti.

Washington Post'a göre ByteDance yöneticileri 2022'de Meclis ve Senato üyelerinin uygulamanın Çinli sahiplerinin Amerikalıları olumsuz etkilemek ve ABD ulusal güvenliğine zarar vermek için TikTok'u kullanabilecekleri ya da zaten kullandıkları korkusuyla, Amerika'da TikTok'u etkili bir şekilde yasaklayacak yasayı nasıl en iyi şekilde hazırlayacaklarıyla ilgili  pazarlık yaptıkları bir zamanda sıradışı bir teklifte bulundu. 

Ancak ByteDance'in teklifi reddedildi. Washington Post'a konuşan üst düzey bir Biden yetkilisi, yönetimin bu teklifin TikTok tarafından ortaya konan "ciddi ulusal güvenlik risklerine karşı yetersiz" olduğuna karar verdiğini söyledi.

Yetkili, "Endişelerimiz ve olası çözümler hakkında şirketle sürekli temas halindeyken, yabancı mülkiyetinden ayrılmanın gerekli olduğu ve gerekli olmaya devam ettiği açıkça ortaya çıktı" diye ekledi.

Nisanda Başkan Biden, TikTok'un satışını zorunlu kılacak ya da Ocak 2025'e kadar tamamen yasaklayacak bir yasa tasarısını imzalamıştı. 

Bunun üzerine ByteDance, TikTok kullanıcılarının Birinci Değişiklik'ten kaynaklanan haklarını gerekçe göstererek yasanın uygulanmasını engellemek için ABD hükümetine dava açmıştı.

Ancak Washington Post'a konuşan ABD Adalet Bakanlığı sözcüsü, yasanın "kritik ulusal güvenlik kaygılarını, Birinci Değişiklik ve diğer anayasal sınırlamalarla uyumlu bir şekilde ele aldığını" ve Adalet Bakanlığı'nın yasayı mahkemede savunmayı dört gözle beklediğini söyledi.
Independent Türkçe