İran Cumhurbaşkanı’nın helikopterinde kimler vardı?

Helikopter kötü hava koşulları nedeniyle düştü ve İran’nın yaptığı açıklamaya göre kazadan sağ kurtulan olmadı.

İran Cumhurbaşkanı’nın helikopterinde kimler vardı?
TT

İran Cumhurbaşkanı’nın helikopterinde kimler vardı?

İran Cumhurbaşkanı’nın helikopterinde kimler vardı?

Kaza sonrası haber ajanslarında İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'ye helikopterinde eşlik eden kişilerin isimleri dolaştı. İran devlet televizyonunun haberine göre, Cumhurbaşkanı’nın helikopteri Azerbaycan devleti sınırında yer alan Culfa kenti yakınlarında kaza kırıma uğradı. Cumhurbaşkanı Reisi’ye eşlik edenler arasında en öne çıkan isimler şunlar:

 Hüseyin Emir Abdullahiyan

25 Ağustos 2021'den bu yana İran Dışişleri Bakanı olarak görev yapıyor ve bundan önce İslami Şura Meclisi Uluslararası İlişkiler Konseyi Başkanı’nın özel yardımcısı görevini üstlenmişti. Aynı zamanda eski dışişleri bakanı Cevad Zarif'in siyasi danışmanı ve Dışişleri Bakanlığı Uluslararası İlişkiler Akademisi'nde profesördü. Dışişleri bakanı pozisyonuna adaylık belgeleri, 13’üncü hükümetin kuruluşu sırasında İbrahim Reisi'nin önerisi ile 11 Ağustos 2021'de İran Şura Meclisi'ne sunuldu.

sxdcefvr
Hüseyin Emir Abdullahiyan (Reuters)

Abdullahiyan, 2011-2016 yılları arasında Arap ve Afrika İşlerinden Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı olarak görev yaptı. Dışişleri Bakanlığı görevini üstlendikten sonra Çin'in arabuluculuğunda Suudi Arabistan ile yapılan anlaşmanın imzalanmasına nezaret etti.

Malik Rahmeti

Geçtiğimiz ocak ayından bu yana Doğu Azerbaycan Eyalet Valisi olarak görev yapan Rahmeti, geçen yıl İran Özelleştirme Kurumu’nun başkanlığını yürütüyordu. Genç vali, 1980'lerde yaşanan Irak-İran savaşı sırasında kimyasal silaha maruz kalmasından kaynaklanan hastalıklar sebebiyle vefat eden eski Devrim Muhafızları komutanı Zeynelabidin Hurram'ın yerine getirilmişti.

sdwcefrv
Malik Rahmeti (sosyal medya)

Doğu Azerbaycan Eyaleti, İran'ın kuzeybatısındaki en büyük ve en kalabalık eyalettir. Eyalet aynı zamanda büyük bir Azeri Türkü nüfusunu da barındırmaktadır.

Muhammed Ali el-Haşim

Cuma imamı ve Doğu Azerbaycan Eyaleti’nde Veliyyi Fakih Temsilcisi görevini yürüten Muhammed Ali el-Haşim, İran Ordusu'nda Manevi Rehberlik Kurumu'nun başkanı olarak görev yaptı. Direnişçi Din Adamları Birliği Merkez Konseyi'nin üyesi idi. Ayrıca Cuma İmamları Konseyi üyesi, Lider Uzmanlar Konseyi üyesi ve İran Düzenin Maslahatını Teşhis Konseyi’nin Azerbaycan İşleri üyesiydi.

İran Cumhuriyeti Haber Ajansı'nın (IRNA) haberine göre helikopterin yolcuları, adı geçen üç şahsiyetle birlikte Doğu Azerbaycan Eyaleti'ne seyahat eden İran Cumhurbaşkanı’na ek olarak, pilot, yardımcı pilot, uçuş görevlisi, güvenlik görevlisi ve Cumhurbaşkanı’nın kişisel korumalarından birinden oluşuyor.

dfvrgtb
Muhammed Ali el-Haşim (sosyal medya)

İran devlet televizyonu, Reisi’nin helikopterinin kötü hava koşulları nedeniyle sert iniş yaptığını ve yolcuların ne durumda (ölü ya da yaralı) olduklarının teyit edilemediğini söyledi. Hükümet Sözcüsü Ali Bahadori Cehromi, Cumhurbaşkanı ve arkadaşlarının helikopter kazası sonrasında hükümetin acilen toplandığını açıkladı. Cumhurbaşkanının Özel Kalem Müdürü ile çok sayıda hükümet üyesinin arama kurtarma çalışmalarını takip etmek üzere Tebriz şehrine gittiğini söyledi.

Yerel basında, 40 kurtarma ekibinin kaza yerine gönderildiği ancak engebeli dağlar, sık ve gür ormanlar, kötü hava koşulları nedeniyle Reisi’yi taşıyan helikoptere henüz ulaşılamadığı bildirildi. İran Acil Durum Merkezi Başkanı, kurtarma ekiplerinin helikopteri, karadan yürüttükleri arama faaliyetleri ile bulmaya çalıştıklarını açıkladı.Kremlin, ATACMS füzeleriyle Kırım'a yapılan saldırının ardından ABD'yi ‘sonuçlarıyla’ tehdit etti

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov (Reuters)
Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov (Reuters)
TT

Kremlin, ATACMS füzeleriyle Kırım'a yapılan saldırının ardından ABD'yi ‘sonuçlarıyla’ tehdit etti

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov (Reuters)
Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov (Reuters)

Kremlin, Ukrayna'nın ABD yapımı ATACMS füzeleriyle Kırım'a düzenlediği saldırının ardından ABD'yi ‘sonuçlarıyla’ tehdit etti ve Batı'yı ‘Rus çocuklarını öldürmekle’ suçladı.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov bugün (pazartesi) yaptığı açıklamada, “ABD'nin çatışmalara doğrudan katılımının Rus vatandaşlarının ölümüne neden olduğu açıktır ve bunun sonuçları olmalıdır” şeklinde konuştu.

Şarku’l Avsat’ın AFP'den aktardığına göre Peskov, gazetecilere, Avrupa ve ABD'den ‘hükümetlerinin neden Rus çocuklarını öldürdüğüne’ dair bir açıklama istemeleri çağrısında bulundu.

Moskova tarafından atanan Sivastopol Valisi Mikhail Razvozhayev’in açıklamasına göre, 2014 yılında Rusya tarafından ilhak edilen Kırım'ın Sivastopol kentinde dün (pazar) Ukrayna tarafından düzenlenen füze saldırısında aralarında iki yaşında bir çocuğun da bulunduğu iki kişi hayatını kaybetti, 100 kişi de yaralandı.

Razvozhayev, Telegram üzerinden yaptığı açıklamada, “İlk bilgilere göre, Ukrayna ordusunun Sivastopol'a düzenlediği saldırıda aralarında iki yaşında bir çocuğun da bulunduğu iki sivil öldü, 100 kişi de yaralandı” ifadesini kullandı.

Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna'nın ‘Sivastopol'un sivil altyapısını ABD tarafından tedarik edilen ve misket bombalarıyla donatılmış ATACMS taktik füzeleriyle’ bombaladığını belirtti.