İsrail: Gazze'deki mevcut operasyonun başlamasından bu yana 150'den fazla militan öldürüldü

Devam eden savaşın ortasında bir İsrail tankı İsrail ile Gazze arasındaki sınıra yaklaşıyor (Reuters)
Devam eden savaşın ortasında bir İsrail tankı İsrail ile Gazze arasındaki sınıra yaklaşıyor (Reuters)
TT

İsrail: Gazze'deki mevcut operasyonun başlamasından bu yana 150'den fazla militan öldürüldü

Devam eden savaşın ortasında bir İsrail tankı İsrail ile Gazze arasındaki sınıra yaklaşıyor (Reuters)
Devam eden savaşın ortasında bir İsrail tankı İsrail ile Gazze arasındaki sınıra yaklaşıyor (Reuters)

İsrail ordusu Gazze'nin Şucaiyye mahallesindeki yeni operasyonun başlamasından bu yana onlarca militanı öldürdüğünü açıkladı.

Şarku’l Avsat’ın DPA’dan aktardığına göre İsrail ordusundan dün (Salı) yapılan açıklamada, askerlerin "silahlı hücrelerle doğrudan çatışmaya girerek 150'den fazla kişiyi ortadan kaldırdığını" ve bir haftadan uzun bir süre boyunca, yer üstünde ve altında çatışmalar yaşandığını duyurdu.

İsrail tarafından verilen bu bilgiyi bağımsız olarak doğrulama imkânı yoktur.

Ordu, haziran ayı sonunda Gazze Şehri'nin doğusundaki mahallelerde operasyon yürüttüğünü vurgulamıştı. Şarku’l Avsat’ın ulaştığı Filistinli kaynaklar, sağlık görevlilerinin kuşatma altındaki bölgeye ulaşamadığını söyledi.

Filistin Sağlık Bakanlığı dün yaptığı açıklamada, İsrail'in son 24 saat içinde Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda en az 50 Filistinlinin öldürüldüğünü bildirdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, "İsrail savaşının devam etmesi nedeniyle şu an itibariyle ölü sayısı 39.243 Filistinliye ulaşırken, 88.333 Filistinli de yaralanmıştır" bilgisi paylaşıldı.

Filistinli kaynaklara göre, Gazze Şeridi'nin merkezindeki El-Bureyc mülteci kampında toplanan Filistinlilere yönelik İsrail bombardımanında dokuz kişi öldü.

Kaynaklar, uçağın bir füzeyle Gazze Şeridi'nin orta kesimindeki El Bureyc kampında bulunan Ebu Rasas kavşağı yakınlarında toplanan Filistinlileri hedef aldığını belirterek, kurbanların çoğunun çocuk ve kadın olduğunu kaydetti.Kaynaklar: Biden kampanyası için bağış toplama askıya alındı

 ABD Başkanı Joe Biden (AP)
 ABD Başkanı Joe Biden (AP)
TT

Kaynaklar: Biden kampanyası için bağış toplama askıya alındı

 ABD Başkanı Joe Biden (AP)
 ABD Başkanı Joe Biden (AP)

Bağış toplama kampanyalarında yer alan çok sayıda Demokrat kaynak, dün ( Cuma) Reuters haber ajansına yaptığı açıklamada, Demokrat Parti adaylık açıklamasını ve 2024 yarışına devam etme vaadini hızlandırmayı planlarken, ABD Başkanı Joe Biden'ın yeniden seçilmesi için birçok bağış toplama kampanyasının beklemede olduğunu söyledi.

Kaynaklar, Biden'ın bu hafta Austin, Denver ve California'da bağış toplamayı planladığını, ancak bu planların en azından şimdilik ertelendiğini söyledi. Başkanın çarşamba günü yapılan COVID-19 testi pozitif çıktı, ancak (Cuma günü) bu hafta kampanya çalışmalarına geri döneceğini söyledi.

Biden'ın kampanya ekibi bağış toplama çalışmalarının planlandığı gibi devam edeceğini belirtti. Kampanya sözcüsü Kevin Munoz dün (Cuma) yaptığı açıklamada, “Reuters'in kaynakları yanlıştır ve başarılı bir bağış toplama programı için sabırsızlanıyoruz” ifadesini kullandı.

Bilgili bir kaynak, eski komedyen David Letterman'ın yaklaşık on gün içinde, Hawaii Valisi Josh Greene'in evinde Biden için düzenlenecek bir bağış toplama etkinliğine liderlik edeceğini ve bunun Biden'ın ilerlediğinin bir göstergesi olduğunu söyledi.

Kaynaklar, birçok büyük bağışçının, Biden'ın Demokrat Parti listesinin başında kalıp kalmaması gerektiğine dair sorular nedeniyle çek defterlerini kapattığını ve mali güçlerini kullanarak Biden'dan 5 Kasım'daki yarıştan çekilmesini, belki de aday arkadaşı Kamala Harris lehine çekilmesini istediklerini söyledi.

Kampanya, temmuz ayında büyük bağışlardan yaklaşık 50 milyon dolar toplamayı umuyordu, ancak bağış toplama çabalarına yakın iki kaynağa göre dün itibariyle bu rakamın yarısından daha azını toplama yolunda ilerliyordu.

Doğu Yakası'nın önde gelen kampanya finansörlerinden biri, “Bu yarışa bir kuruş daha koymayacaklarını söyleyen çok sayıda bağışçı var,” dedi. “Asıl soru şu: Biden yarışta kalırsa geri dönecekler mi?

Biden, haziran ayında Hollywood aktörü George Clooney'nin ev sahipliğinde düzenlenen bağış gecesinde, bir gecede 28 milyon dolar topladı. Clooney, daha sonra Biden'ı seçim kampanyasını sonlandırmaya çağırdı.

Şarku’l Avsat’ın Reuters'ten aktardığına göre Biden kampanyasının bir yetkilisi yaptığı açıklamada, kampanyanın bu ay için programında 10 bağış toplama etkinliği olduğunu söyledi.

Kongre'deki her on Demokrattan birinden fazlası, haziran ayında Cumhuriyetçi aday Donald Trump karşısında felaketle sonuçlanan ve Biden'ın bir dört yıl daha kazanma ya da görevlerini yerine getirme kabiliyeti konusunda soru işaretleri yaratan münazaranın ardından, Biden'a açıkça çekilme çağrısında bulunuyor.