Trump, Biden'a milyon dolarlık golf maçı için meydan okuyor

Joe Biden ve Donald Trump (Arşiv - AFP)
Joe Biden ve Donald Trump (Arşiv - AFP)
TT

Trump, Biden'a milyon dolarlık golf maçı için meydan okuyor

Joe Biden ve Donald Trump (Arşiv - AFP)
Joe Biden ve Donald Trump (Arşiv - AFP)

Oldukça heyecan yaratan bir olayda, eski ABD Başkanı Donald Trump, siyasi rakibi mevcut Başkan Joe Biden'a milyon dolarlık golf maçı için meydan okudu.

Şarku’l Avsat’ın Stuff internet sitesinden aktardığı habere göre, golf sevgisiyle bilinen Trump, Biden'a söz konusu maçta büyük bir avantaj (ekstra vuruş) vermeyi teklif etti.

x dvfb

Davet, iki başkan adayının son başkanlık tartışması sırasında golf becerileri hakkında atışmalarının ardından geldi.

Trump, Florida'daki seçim mitinginde destekçilerinden oluşan kalabalığa şöyle seslendi: “Joe'ya dünyanın en iyi golf sahalarından biri olan 18 delikli Doral Blue Monster'da bir golf maçı için resmen meydan okuyorum... Bu, tarihin en çok izlenen spor etkinliklerinden biri olacak. Belki de Ryder Kupası'ndan ve hatta Masters Turnuvası'ndan bile daha büyük olacak.”

sdfrg
Trump, Biden'dan daha güçlü ve odaklanmış görünüyor. (AFP)

Trump, “Biden'a her iki taraf için de fazladan 10 vuruş vereceğim… Yani toplamda 20 vuruş eder. Eğer kazanırsa, istediği bir hayır kurumuna bir milyon dolar bağışlayacağım ve bahse girerim bu teklifi kabul etmeyecek” ifadelerini kullandı.

Diğer taraftan Biden'ın sözcüsü James Singer, hayati politika konularına yeniden odaklanmaya çalışarak şunları söyledi: “Donald Trump'a istihdam yaratması için meydan okuduk ama o 3 milyon kişiyi kaybetti. Trump'a Putin'e karşı durması için meydan okuduk ama o Putin'e boyun eğdi. Trump'a yasalara uyması için meydan okuduk ama o yasaları çiğniyor. Trump'a ülkemizi yok etmemesi için meydan okuyoruz ama Proje 2025'in tek amacı bu.”

fdbrb
ABD Başkanı Joe Biden (Reuters)

Singer sözlerini şöyle sürdürdü: “Biden'ın Donald Trump'ın tuhaf maskaralıklarına ayıracak vakti yok. O ABD'yi yönetmek ve özgür dünyayı savunmakla meşgul. Trump hüküm giymiş bir yalancı ve sadece kendisini önemseyen bir sahtekâr.”Kaynaklar: Biden kampanyası için bağış toplama askıya alındı

 ABD Başkanı Joe Biden (AP)
 ABD Başkanı Joe Biden (AP)
TT

Kaynaklar: Biden kampanyası için bağış toplama askıya alındı

 ABD Başkanı Joe Biden (AP)
 ABD Başkanı Joe Biden (AP)

Bağış toplama kampanyalarında yer alan çok sayıda Demokrat kaynak, dün ( Cuma) Reuters haber ajansına yaptığı açıklamada, Demokrat Parti adaylık açıklamasını ve 2024 yarışına devam etme vaadini hızlandırmayı planlarken, ABD Başkanı Joe Biden'ın yeniden seçilmesi için birçok bağış toplama kampanyasının beklemede olduğunu söyledi.

Kaynaklar, Biden'ın bu hafta Austin, Denver ve California'da bağış toplamayı planladığını, ancak bu planların en azından şimdilik ertelendiğini söyledi. Başkanın çarşamba günü yapılan COVID-19 testi pozitif çıktı, ancak (Cuma günü) bu hafta kampanya çalışmalarına geri döneceğini söyledi.

Biden'ın kampanya ekibi bağış toplama çalışmalarının planlandığı gibi devam edeceğini belirtti. Kampanya sözcüsü Kevin Munoz dün (Cuma) yaptığı açıklamada, “Reuters'in kaynakları yanlıştır ve başarılı bir bağış toplama programı için sabırsızlanıyoruz” ifadesini kullandı.

Bilgili bir kaynak, eski komedyen David Letterman'ın yaklaşık on gün içinde, Hawaii Valisi Josh Greene'in evinde Biden için düzenlenecek bir bağış toplama etkinliğine liderlik edeceğini ve bunun Biden'ın ilerlediğinin bir göstergesi olduğunu söyledi.

Kaynaklar, birçok büyük bağışçının, Biden'ın Demokrat Parti listesinin başında kalıp kalmaması gerektiğine dair sorular nedeniyle çek defterlerini kapattığını ve mali güçlerini kullanarak Biden'dan 5 Kasım'daki yarıştan çekilmesini, belki de aday arkadaşı Kamala Harris lehine çekilmesini istediklerini söyledi.

Kampanya, temmuz ayında büyük bağışlardan yaklaşık 50 milyon dolar toplamayı umuyordu, ancak bağış toplama çabalarına yakın iki kaynağa göre dün itibariyle bu rakamın yarısından daha azını toplama yolunda ilerliyordu.

Doğu Yakası'nın önde gelen kampanya finansörlerinden biri, “Bu yarışa bir kuruş daha koymayacaklarını söyleyen çok sayıda bağışçı var,” dedi. “Asıl soru şu: Biden yarışta kalırsa geri dönecekler mi?

Biden, haziran ayında Hollywood aktörü George Clooney'nin ev sahipliğinde düzenlenen bağış gecesinde, bir gecede 28 milyon dolar topladı. Clooney, daha sonra Biden'ı seçim kampanyasını sonlandırmaya çağırdı.

Şarku’l Avsat’ın Reuters'ten aktardığına göre Biden kampanyasının bir yetkilisi yaptığı açıklamada, kampanyanın bu ay için programında 10 bağış toplama etkinliği olduğunu söyledi.

Kongre'deki her on Demokrattan birinden fazlası, haziran ayında Cumhuriyetçi aday Donald Trump karşısında felaketle sonuçlanan ve Biden'ın bir dört yıl daha kazanma ya da görevlerini yerine getirme kabiliyeti konusunda soru işaretleri yaratan münazaranın ardından, Biden'a açıkça çekilme çağrısında bulunuyor.